23 Ağustos 2019 Cuma
Bellona
Yücel Alpay Demir

Yücel Alpay Demir

kocaeli@kopiservis.com.tr

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ciğer!

Yücel Alpay Demir

30 Temmuz 2019 tarihli yazısı

Memlekette topraksız çiftçi bırakılmamalı, bundan daha önemli olanı ise, bir çiftçi ailesini geçindirebilecek toprak, hiçbir sebep ve suretle bölünmemeli, çiftçiye arazi vermek de her hükümetin devamlı takip etmesi lazım gelen bir mecburiyet olmalı! 

Türk köylüsünün işleyebileceği kadar toprağı temin etmek, memleketin üretimini zenginleştirecek başlıca çarelerden olup milli ekonominin temeli de Ziraat’tir! Demiş! 

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk. 

**** 

Muhacirlere ve köylülere defalarca toprak verilmesine öncülük etse de! hayal ettiği gibi bir toprak reformunu yapmaya ömrü vefa etmemiş! 

Çünkü sorun büyüktür, yeni kurulan ülke topraklarının yüzde 80'i kullanılmamakta, nüfusun yüzde 80'i de köylerde yaşamaktadır. 

**** 

Bu ilk adımlardan sonra, toprak reformu 1945'lerde mecliste de görüşülmeye başlanmış. 

Toprak reformunun gerekliliğini, üretimin yaygınlaştırılmasını savunanlar olduğu gibi, itiraz edenler de olmuş. 

Kendilerinin de on binlerce dönüm toprakları olmalarından mütevellit konu hakkında tecrübeli toprak ağası vekiller itiraz etmiş! 

**** 

Hatta adını tam hatırlayamadığım sonradan merhum eski başbakanımız Adnan Menderes bey ile Demokrat Parti'nin kurucularından da olan ve tek parti CHP’sinden ayrılış nedenleri bu yasa olarak bilinen, toprak ağası bir vekilimiz! 

Şöyle buyurmuş meclis konuşmasında; 

Ağalar! 

Padişahı devirdik, halifeyi yolladık, şapkayı giydik, Latin harflerini kabullendik, tekkeleri kapattık, bazı gerekçelerle varlık vergisini bile kabul ettik, fakat köylüyü toprak edindirme yasasını asla kabul edemeyiz! 

O kadar da uzun boylu değil! 

Bu düzeni bozmak anlamına gelir, kalite düşer, üretim mümkün oldukça birleştirilmeli, tek elde toplanmalı, köylü ne anlar ekip biçmekten, ürettiğini pazarlamaktan, komünist vari bu yöntem zinhar, yazıktır, günahtır benzeri çok hararetli konuşmalar  yapmış. 

Durduk yere düzeni bozmaya ne gerek var nihayetinde ylünün karnı doyuyoraz çok yevmiyeleri veriliyor demiş! 

**** 

Hak ettikleri ve insanca şartlarda geçinebilecekleri yevmiyeden mahrum olduklarını cümle alem biliyor da, karınlarını doyuruyoruz cümlesi daha ilgi çekiciydi! 

Doyuruyoruz derken, tabi o kadar ırgatı doyurmak kolay mı? 

Meğer! Aç karna yendiğinde akşama kadar tok tuttuğu ve zenginler eti tercih edip, sakatat yemediği için bedava denebilecek kadar ucuz olduğu, tarlalarda maaile çalışan Adana ve Çukurova köylüsünün temel yiyeceği imiş ciğer! 

İşin özü o zamanlar, kasaplar veya varlıklı aileler, koyun kuzu kesince sakatatın tamamını zaten çöpe atıyormuş, kimse yemediği için. 

İşte böyleyken böyle! 

Sonradan zenginin mezesi, turizmi teşvik eden ve kahvaltıların vazgeçilmezi olan Adana ciğeri meğer yoksul ırgatın “zorunlu” yiyeceği imiş. 

Aç karna sabah kahvaltıda yenilince akşama kadar tok tutarmış insanı ki, biz de denedik, lezzeti de tokluğu da doğruymuş! 

Meğer! Her duyduğumuzda özendiğimiz, gidip yemek için planlar yaptığımız Adana ciğerinin mazisinde de ne hüzünler varmış. 

Belki de lezzeti de oradan geliyordur, hüznü kadar mazisi de var nihayetinde. 

Son cümleyi dinleyince ne diyeceğimizi bilemedik, çoluk çocuk sustuk hep beraber, Allah’tan anlatmak için yemeğimizin bitmesini beklemiş atadan dededen ciğer işiyle uğraşan Adanalı abla! 

Ne diyelim rahmet okuduk içimizden! O zor yılları yaşayan, ciğer tokluğuyla akşama kadar o güneşin altında çalışan herkese. 

İşte böyleyken böyle. 

Neyse, bu yazı da böyle hüzünlü oldu, hakkınızı helal edin. 

Selam ve dua ile... 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem