18 Ağustos 2019 Pazar
Bellona
Sabahattin Yamak

Sabahattin Yamak

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bir varmış bir yokmuş

Sabahattin Yamak

15 Mayıs 2019 tarihli yazısı

Henüz bozulmadığımız hissiyatlarımızın daha kuvvetli olduğu zamanlardı.

Amellerimiz zayıftı belki ama toplumsal hassasiyetlerimiz, ahlaki hassasiyetlerimiz, nezaketimiz, zarafetimiz ve birbirimize olan bağlarımız çok daha güçlü kuvvetliydi...

Mahallemizde komşu teyzelerimizin, komşu amcalarımızın; sokakta oyun oynayan çocukların başlarını okşadığı yemek ikram ettiği su ikram ettiği zamanlardı…

Daha sokaklarımızda kedilerin köpeklerin birbirini kovaladığı, kuş cıvıltılarının yankılandığı,  her tarafın asfalt ve beton yığını olmadığı zamanlardı.

Sabahları evleri ısıtan kömür sobalarından çıkan isin kapladığı sokaklarda, çocukların güvenle neşeyle mahalle mekteplerine gittiği, el ele tutuşup birbirini gözettiği zamanlardı.

Koca koca lüks okul binalarının, yemekhanelerin olmadığı, annelerin sabahları besmeleyle kaldırıp, o şefkatli elleriyle çocuklarının beslenme çantalarını hazırladığı zamanlardı..

Şarkılarımızın türkülerimizin anlamlarını yitirmediği, bir küçük kağıt parçasının kıymetli olduğu zamanlardı.

Belki bugünkü kadar ekonomik refah yoktu ama aç kalanın, açıkta kalanın korunup kullandığı, komşusu aç iken kendisinin tok yatmasını kendisine haram etmiş insanların zamanıydı.

Örflerimizin, adetlerimizin, geleneklerimizin korunduğu zamanlardı.

Özel günlerin dört gözle beklendiği öncesinde herkesin-annelerin, babaların, anneannelerin, babaannelerin, dedelerin- hazırlıklarına başladığı zamanlardı.

Ramazan bayramlarımız vardı kurban bayramlarımız vardı…

Bayramlarımızın bayram gibi yaşandığı tatile dönüşmediği, dost akraba, hısım ziyaret edildiği helalleşmelerin olduğu vakitlerdi.

Ramazanlarımız vardı iftar vaktine yakın sokakların cıvıl cıvıl olduğu, insanların iftarlarını restoranlarda açmadığı, birbirlerinin evlerini bereketlendirdiği zamanlardı.

İnsanların koştura koştura pide sıralarını beklediği etrafı sıcak pide kokularının sardığı vakitlerdi.

O vakitler ki Ramazan'ın sadece aç kalmak olmadığını anlamanın, bize verilen nimetlerin israf edilmediği vakitlerdi.

Bizim güzel vakitlerimiz vardı. Bizim çok güzel vakitlerimiz vardı.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem