18 Ağustos 2019 Pazar
Bellona
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

KOÜ’de uluslararası öğrenci sayısı; 1.485

Galip Ataman

24 Nisan 2019 tarihli yazısı

Dünya genelinde yaklaşık 5,5 milyon uluslararası öğrenci yükseköğrenimlerini değişik ülkelerde sürdürüyor.

Türkiye’de bu sayı, 203 ülke ve bölgeden yaklaşık 125 bin civarında.

Kocaeli Üniversitesi’nde öğrenim gören uluslararası öğrenci sayısı ise 862’si YÖS (Yabancı Uyruklu Öğrenci), 623’ü YTB (Yurtdışı Türkler ve Akraba) olmak üzere toplam bin 485 oldu.

Uluslararası öğrenci sayılarını önceki yıllardakilerle karşılaştırdığımızda; Kocaeli Üniversitesi’nin dünya ölçeğinde bir marka olmak, evrensel anlamda bilgi ve değer yaratan çalışmalar ortaya koymak konusunda önemli aşama kaydettiğini görüyoruz.

Uluslararası öğrenci sayısının kısa sürede bin 500’e yaklaşmasının elbette birçok nedeni vardır.

Ama en önemli neden, Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün, TÜBİTAK başta olmak üzere çeşitli kurumlarla ortak üretilen bilimsel araştırma projelerini teşvik etmesi, desteklemesi, AR-GE laboratuvar sayısını arttırması, TEKNOPARK kapalı alanını genişletmesidir.

Mezunlarının mesleki bilgide yetkinlik kazanmasının yanı sıra entelektüel bir birikime sahip olarak yetişmeleri, tarih, kültür, anadil sevgisi gibi değerler kazanıyor olması da uluslararası öğrencilerin Kocaeli Üniversitesi’ni tercih etmelerinde etkili olmuştur.

YABANCI ÖĞRENCİLER

Uluslararası öğrenciler her ne kadar ülkemizde misafir olarak bulunsalar da kültür elçileri olarak yaşadıklarını, gördüklerini, kazandıkları değerleri mezuniyetleri sonrası döndükleri ülkelerinde ya da çalışmak için gittikleri ülkelerde anlatacaklar, ülkemizi tanıtacaklardır.

Öte yandan Kocaeli Üniversitesi’nde eğitim gören uluslararası öğrencilerin kültürlerini tanıtması için her yıl organize edilen Uluslararası Öğrenci Buluşmalarında giyimlerinden yemeklerine kadar örf adetlerini ve geleneklerini tanıtma fırsatı da bulmaktadırlar.

Önceki yıllarda Kocaeli Üniversitesini fazla tercih etmeyen uluslararası öğrenciler son yıllarda her alanda geniş olanakların sağlandığını görerek ilk sıralara yazmaktadırlar.

 

5 YILDA YAPILANLAR

Uluslararası öğrencilerin Kocaeli Üniversitesini tercihlerinde büyük artış olduğunu anlatırken Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün performansından ve üniversiteye kazandırdıklarından bahsetmezsem haksızlık etmiş olurum.

Göreve başladığı günlerde KOÜ Araştırma ve Uyguşama Hastanesi borçlarını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın destekleriyle sıfırlanma noktasına getirmeyi başaran Sadettin hoca DEKART, KÖGEM, DETAB gibi araştırma merkezlerin tek çatı altında topladı.

İş adamı İbrahim Aracı ve kardeşlerinin yaptırdığı “Semahat Aracı Onkoloji vf Palyatif bakım Merkezin” hizmete açtı.

Polikliniklerin toplanacağı, İyi Hekim Merkezinin yer alacağı binayı bitme aşamasına getirdi.

AMATEM ve ÇEMATEM’in kurulması için Sağlık bakanlığı ile protokol imzaladı.

 

*************************

99 YILLIK GURUR

 

Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 99’uncu yılında “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını” coşkuyla kutladık.

Bu gün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlattığı, 23 Nisan 1920’de Ankara’da TBMM’ni açmasıyla devam ettirdiği, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilan ederek taçlandırdığı Kurtuluş Savaşı, tarihimize altın harflerle yazılmıştır.

Aradan geçen 99 yılda yaşanan yol kazalarına, demokrasiyi askıya alan askeri müdahalelere rağmen Türkiye Cumhuriyeti Devleti, “Egemenlik Kayıtsız şartsız Milletindir” sloganıyla ayakta durmayı başardı, yıllarca da durmaya devam edecektir.

fehmi rasim çelik

“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” yurt dışından gelen çocuklarla birlikte coşkuyla kutlanırken, törenlerde yapılan konuşmalar, verilen mesajlar arasında milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’in konuşması dikkatimi çekti.

Rasim hoca, bayram çocuklarına seslenirken “Sevgili çocuklar, hepiniz birer göz aydınlığısınız. Bu dünya yüzünde masumiyetin, sevginin, şefkatin, dostluğun ve barışın en güzel tezahürüsünüz. Devraldığınız emaneti büyütecek ve daha güzel bir dünya kuracaksınız” dedi.

Devamında şöyle seslendi, Hayallerinizden asla vazgeçmemelisiniz. Yüreğinizdeki umudu hep diri tutmalısınız. İyiliğe olan inancınızı kalbinizden eksik etmemeli, yalnızca doğru olanın ardından gitmelisiniz. Daima sağlam adımlar atmalı, kendinize güvenmeli ve size duyulan güvene de layık olmalısınız. Yılmadan yorulmadan azimle çalışmalısınız. Çünkü siz, asırlara damga vurmuş bir medeniyetin köprüsü, her daim tarihe yön vermiş bir ulusun varisisiniz. Hürriyetsiniz, istiklalsiniz, istikbalsiniz!

 FEHMİ RASİM ÇELİK - ÇOCUKLAR

99 yıllık gururu bize yaşatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere ebediyete irtihal eden tüm devlet büyüklerimizi, İstiklal Savaşı kahramanlarımızı, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, şükranla, saygıyla anıyorum. Ruhları şad olsun!

DSC_0792

DSC_0822

DSC_2317

belsa-önü

 

********************

CHP LİDERLERİNE

TAŞLI, SİLAHLI VE

YUMRUKLU SALDIRI

 

Türk Silahlı Kuvvetlerinin yönetime el koymasıyla, demokrasiyi sakıya almasıyla ünlenen bir ülke olduk.

İktidar partisi yöneticilerinin idam edilmeleri dahil her türlü cezaya çarptırıldıklarını biliyoruz.

Siyasilerin seçim öncesi hakarete varan söylemlerine, siyasi üsluplarının sertliğine, belden aşağı vurmalarına alıştık.

Seçim sonrası kaybedenlerin hazımsızlıktan hırçınlaşmalarını, sözlü saldırılarda bulunmalarını yadırgamaz olduk.

Şehit cenazesinde terörü kınayanlara, teröristleri lanetleyenlere, “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez. Kahrolsun PKK” sloganlara atanlara katılıyorum.

Ama hangi gerekçeyle olursa olsun şehit cenazesine katılan siyasi parti genel başkanının “linç” edilmek istenmesine anlam veremiyorum.

MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin  “Yüzde 9,83 oy alan bir belediye başkanı ile gidiyorsun. O bölgede ne işin var senin?” diyerek şehit cenazesine katılan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu eleştirmesini anlamak mümkün değil.

Teröre 73 şehit veren Ankara Çubuk ilçesinde yaşananların anlaşılır, izah edilir hiçbir yanı olmadığı gibi demokrasi adına çıkarılacak dersler var.

Ders çıkarması gelenlerin başında da Hakkari’de teröristlerin açtığı ateş sonrası şehit olan Yener Kırıkçı’nın Ay Yıldızlı Türk Bayrağına sarılı tabutuna sarılıp cenazesini şehide yakışır şekilde defnedilmesine fırsat vermeyenler.

 

DEĞİŞİME DİRENME

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na Ankara Çubuk’taki saldırıyı kınama mesajları arasında en dikkat çekici olanı İYİ Parti Kocaeli Milletvekili ve TBMM Gurup Başkan Vekili Lütfü Türkkan’ın ki idi.

lütfü türkkan

İşte saldırıyı kınayan ve lanetlen Türkkan’dan çarpıcı sözler, “Ankara Çubuk’ta CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na saldırı, şehit cenazesine gittiği şeklinde açıklamalarla basite indirgenemez. Sayın Kılıçdaroğlu’na saldırı da öyle vatandaşın insiyaki tepkisiyle gerçekleşmiş bir saldırı değil, planlı bir saldırı. Bu tuzak Türkiye’yi sıkıntıya sokarken en çok da Cumhurbaşkanı Erdoğan yara aldı. Belli ki ittifaklar AK Parti’ye yaramadı. Değişime direnmenin kimseye faydası olmaz. Demokrasi zarar görür Bu saldırganlara güvence verenler ortaya çıkarılmadıkça bu ülkede kimse güvende olmaz. Devlet vatandaşın güvenliği için vardır ama bırakın vatandaşı ana muhalefet partisi genel başkanını bile koruyamıyor. Caydırıcı olması için o gün bölgede silah taşıma yetkisi bulunanlar havaya ateş açabilirlerdi.” dedi.

Kılıçdaroğlu’nu şehit cenazesine katılmakla eleştirenler keşke 73 şehidin verildiği Çubuk’ta güvenlik zafiyeti olup olmadığını sorgulayabilselerdi.

60 yıl önce Uşak’ta İsmet İnönü’nün saldırıya uğraması sonrası görevden alınan Uşak Valisi İlhan Engin gibi Ankara Valisi Vasip Şahin görevden alınmalıydı.

Sayın Vali’nin Çubuk’taki cenaze töreninde gerekli önlemleri almaması nedeniyle CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu alandan yumruklanarak uzaklaşabilmiş, 2 saat bir evde saklanmak zorunda kalmış ve zırhlı araçla köyden ayrılabilmiştir.

Hem de milli savunma bakanı, milli eğitim bakanı, genel kurmay başkanı, kuvvet komutanları ve onlarca üniformalı-sivil korumaların bulunduğu bir yerde.

CUMHURİYET 2 mAYIS 1959

2 MAYIS 1959

 

 

NE İLK, NE SON

Demokrasiyi özümsemeyen, seçim sonuçlarını hazmedemeyenlerin siyasi parti liderlerine saldırıları ilk olmadığı gibi son da olmayacaktır.

Benim gibi yaşı müsait olanlar ve yakın tarihimizi okuyanlar sayısız örnekleri sayabilir.

Gündem “Bu koltuğun kaderinde saldırı var” diyen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu olduğuna göre CHP liderlerine saldırılara göz atalım.

Akla ilk gelen; 1957 seçimlerinin ardından muhalefete ve basına karşı sert tedbirler alan Demokrat Parti ve Uşak’ta CHP Genel Başkanına saldırı.

Tarih; 1 Mayıs 1959’da. İsmet İnönü, 37 yıl önce esir aldığı Yunan Başkumandanı Trikupis’in kılıcını Atatürk’e teslim ettiği Uşak’ta taşlı saldırıya uğrayarak yaralanmıştı.

Türk siyasetçileri arasında en çok saldırıya uğrayan, suikast girişimine maruz kalan Bülent Ecevit, Haziran 1975’de Gerede’de taşlı, Temmuz 1976’da New York ve Mayıs 1977’de Çiğli’de silahlı saldırıya uğradı.

CUMHURİYET 22 NİSAN 2019

 

22 NİSAN 2019

********************

 

BAŞKAN DEĞİL HOCA

DENMESİNİ İSTEDİ

 

Dün gazetede yazımı yazarken telefonum çaldı.

Baktım, 15 yıllık başkanlığı sonunda görev süresi 31 mart akşamı sona eren İbrahim Karaosmanoğlu.

Sesi diriydi, konuşmasından dinlenmiş olduğu ve keyifli olduğu anlaşılıyordu.

Hal hatır sorduktan sonra neler yaptığını sordum.

Cevabı, “galip hocam dinleniyorum. Her zamanki sporlarımı yapıyorum. Dostları arıyorum. Sohbet ediyorum” oldu.

Ardından, “Hocam otururken aklıma geldin. Sesini duymak istedim” dedi.

Türkiye’nin durumunu sordum. Her zamanki gibi sıkıntılardan bahsetti.

Ankara Çubuk ilçesinde şehit cenazesinde yaşanan olaylara üzüldüğünü ve kınadığını söyledi.

CHP’nin şehit cenazesi üzerinden prim yapmak istediğini, Kılıçdaroğlu’nun bile bile cenazeye gitmesinin yanlış olduğunu anlattı.

KARAOSMANOĞLU-(1)

Kısa sürede edindiği ilginç anılarından bazılarını anlatırken şöyle konuştu, “Yolda yürürken arkamdan Başkan diye seslenenlere dönüp bakmıyorum, cevap vermiyorum. Yanıma gelip, neden bakmadığımı, cevap vermediğimi soranlara başkan olmadığımı söylüyorum. Hocam diye seslenenlere cevap veriyorum, sohbet ediyorum.”

Sohbetini özlediğimi nerede nasıl karşılaşacağımızı sorduğumda da cevabı ilginçti, “Galip hocam benim makamım yok. Onun için kimseyi ağırlayamıyorum. Senin makamına gelir çaylarımızı içerken sohbet ederiz” dedi.

Ve en kısa zamanda görüşmek, buluşmak üzere telefonda vedalaşırken aracılığımla herkese selam ve sevgilerini gönderdi.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem