18 Ağustos 2019 Pazar
Bellona
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bizim Yaka Kocaeli’den herkese 9. yıl teşekkürü

Galip Ataman

19 Nisan 2019 tarihli yazısı

1964 yılında Ankara’da başladığım gazeteciliğin son 35 yılını aktif ve profesyonel olarak Kocaeli’de sürdürüyorum.

İzmit’te yayınlanan gazetelerin neredeyse tamamında çalıştım.

Tüm gazetelerden patronların ekonomik ve siyasi beklentilerine ters düşen yazılar yazdığım için ya işime son verildi ya da “mobbing” uygulandığı için ayrılmak zorunda kaldım.

3 Ekim 2016 tarihinden buyana “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” mutfağında, haberin merkezinde genç arkadaşlarla aynı ortamda yazılarımı yazıyorum.

“Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” sloganı ile farkındalık yaratan özel haberleri okurlarla paylaşıyorum.

Allah sağlık ve ömür verdiği sürece ilk günkü heyecanlayanlış yapan kişi ve kurumları eleştirmeye, kamu yararı gözetenleri sahiplenmeye devam edeceğim.

Kalemim, yanlışlar karşısında hedefine saplanacak ok gibi sivri, düşmanın kellesini bir vuruşta alacak kılıç kadar keskin olacak.

DSC_0412

Kamu yararı gözeten, doğruluktan ayrılmayan, yanlış yapmayanları şefkatle kucaklayacak, sahipleneceğim.

Gazetelerin itibarsızlaştığı, gazetecilerin güven kaybettiği bir dönemde “Galip Hoca nerede yazıyor yerine Galip Hoca ne yazıyor?” diyerek beni takip eden “velinimetim” tüm okurlara yürekten teşekkür ediyorum.

En büyük teşekkürü de bana “özgürce” yazma olanağı sağlayan Hayrullah Demiray ve yönetim kadrosu hak ediyor.

“Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” 9. Yılı nedeniyle düzenlenen etkinlikte okurlarla, dostlarla buluştuk.

Nezih ve sıcak bir ortamda geçen, anıların paylaşıldığı, keyifli sohbetlerin yapıldığı gecede “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” kurulmasına neden olan Onursal Başkan Hüseyin Demiray’ı rahmetle, şükranla andık.

“Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” kurucu başkanı Hayrullah Demiray, yönetim kurulu başkanlığını üstlenen Ertekin Akbulak okurlara ve katılımcılara tanıttı.

aaa

İş adamlığındaki başarısının yanında toplumsal sorumluluk projelerinde önemli bir misyon üstlenen Ertekin beye “Hoş Geldiniz” diyorum.

Ertekin Beyle “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” çıtasını daha yukarılara çıkarırken Kocaeli okurlarının daha farklı gazete ile buluşacağına inanıyorum.

Son zamanlarda siyasette, bürokraside, üniversitelerde, sivil toplum örgütlerinde “beyaz yakalıların” yerini “topukluların” alma geleneğine, genel yayın müdürlüğü koltuğuna Semrel Aşçı’nın oturmasıyla “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” de katıldı.

Ve “kadın” eli değen “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” Semrel Hanım ile kısa sürede yönetimde ve yayın akışında farkındalık yaratmayı başardı.

 

BU PLAKET FARKLI

Eğitimci ve gazeteci olarak onlarca, yüzlerce, binlerce etkinliğe, toplantıya katıldım.

Gazete kuruluşları, yaş günü toplantıları ve değişik etkinliklerin düzenlenmesine ev sahipliği yaptım.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti dahil çeşitli kurumların düzenlediği yarışmalar ve değişik kurumların layık gördüğü sayısız ödüller aldım.

Ama önceki akşam benim için sürpriz olan plaketin verilmesinin anlamı ve önemi benim için çok farklıydı.

Birincisi; Gazetenin mutfağında, haberin merkezinde yaptığım haberin yer aldığı gazeteyi okurken çekilen fotoğrafın kullanılması.

İkincisi; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan, 1 Ocak 2018-31 Aralık 2018 tarihlerinde devam eden “Okuma Yazma Bilmeyen Kalmasın” kampanyasıyla ilgili haberin 7 Ocak 2019 tarihli gazetemizin manşeti olması.

Üçüncüsü; Vali Hüseyin Aksoy ve milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik’in özverili çalışmalarıyla “Okuma Yazma Bilmeyen Nüfusa Ulaşmada” Kocaeli’nin Türkiye Birincisi olduğu haberinin Emine Hanımefendinin resmi sitesinden kamuoyuna duyurulması.

Eğitimciliğimi ve gazeteciliğimi aynı karede göstererek beni çok etkileyen bu plaketi düşünen, tasarlayan ve düzenleyenlere teşekkür ediyorum.

ATAMAN-ERDOĞAN (2)

************

 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BAŞKAN VEKİLİ ÇAKMAK

 

Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tercihi ve Kocaeli halkının oylarıyla Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanlık koltuğuna oturdu.

12 yıl üst düzey bürokrat olarak projeler ürettiği Büyükşehri, 2023’e kadar siyasetçi kimliğiyle yönetecek

Tahir hocayı; üniversitede akademisyen, belediyede bürokrat, Bilecik’te vali olarak çalıştığı yıllardaki performansı, deneyimleri, birikimleriyle Kocaeli için bir şans olarak görüyor, başarılı olacağına inanıyorum

Kadrosunu belirlerken mezun olduğu İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine olan aidiyeti duygusunun ağır basacağını, geçmişte başarılı çalışma arkadaşlarına şans vereceğini düşünüyorum.

Büyükşehir Belediye Başkan Vekilliğine getirdiği Gebze meclis üyesi Yaşar Çakmak gibi.

Yaşar Çakmak’ı tanımıyorum ama Siyasal Bilgiler mezunu ve 24 Haziran 2018’de milletvekili aday adayı olduğunu, üst düzey görevlerde başarılı hizmetler yaptığını biliyorum.

Önceki gün, başkan vekili olması nedeniyle kutlamak ve başarılar dilemek için telefonla aradım.

Kendimi tanıtarak başladığım konuşmamı “sizi tanımıyorum” diyerek kesti, yemekte olduğunu daha sonra arayacağını söyleyerek telefonu kapattı.

Herkesin Galip hocayı tanıması gibi bir kural olmadığı gibiYaşar beyin de tanımaması doğaldır. 

Ama yemekte rahatsız edilmek istemeyen, daha sonra arayacağını söyleyip de bu saate kadar dönüş yapmamak doğal olmadığı gibi “saygısızlıktır”.

Yaşar bey Siyasal Bilgiler mezunu olabilir, aynı okuldan arkadaşı Tahir Hoca tarafından başkan vekilliğine getirilebilir, başarılı bir yöneticilik geçmişi bulunabilir ama bu özelliklerinin hiç birisi ilk günden “havaya” girmesi için gerekçe olmaz.

Böyle bir tavır ne eğitim aldığı fakültenin verdiği terbiye ne de üyesi olduğu AK Partinin örf, adet ve gelenekleriyle bağdaşır.

Tahir Hoca kadrosunu, Yaşar Çakmak gibi yakın çalışma arkadaşlarından seçmeye devam ederse vay Kocaeli’nin haline!

YAŞAR ÇAKMAK - TAHİR BÜYÜKAKIN

BAŞKAN VEKİLLİĞİ

15 Şubat’ta, İbrahim Karaosmanoğlu’nun 15 yıllık başkanlığı döneminde İlyas Şeker ve Zekeriya Özak’ın “başkan vekili” olarak yasalarda ve organizasyon şemasında olmadığı şekilde 365 gün 7/24 görev yaptığına dikkat çekmiştim.

Seçimden 45 gün önce kaleme aldığım o yazıyı, “Bürokrasiyi bilen, yasaları doğru yorumlayan Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın başkan vekilliğini kendisinin izinli olduğu ya da görevli olarak Kocaeli dışına çıktığı günlerle sınırlı olacak şekilde temsil etmesini isteyeceğini tahmin ediyorum” diyerek bitirmiştim.

Tahir Hoca, aynen öyle yaptı. Başkan vekilliği görev, yetki ve sorumluluğunu

Başkan Karaosmanoğlu gibi 365 gün 7/24 teamülü yerine sadece görevde olmadığı günlerle sınırlı tuttu.

Sizin anlayacağınız, başkan vekili Yaşar Çakmak önceki başkan vekilleri İlyas Şeker ve Zekeriya Özak gibi 365 gün 7/24 görev yaparak Tahir hocanın görevde olduğu gün ve saatlerde başkanlık yapamayacak.

Aslen Giresunlu olan, Gebze’de oturan Yaşar Çakmak’ın, Kocaeli’nin nabzını tutan, gündemini belirleyen İzmit’teki gazetecileri de tanımaya vakti olacak.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem