18 Ağustos 2019 Pazar
Bellona

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Adaleti ve meslek ahlakını korumanın gururuyla

19 Nisan 2019 tarihli yazısı

Zamanın bu durdurulamaz süratiyle geçen yıllar, Bizim Yaka Gazetesini de artık gençlik döneminden çıkarıp, bu kentin olgun ve saygın bir yayın organı haline getirdi.

Bu yıl 9. yaşına giren Bizim Yaka ile beraber, galiba bizler de artık meslekte olgunluk çağını yaşayan gazeteciler arasında yerimizi alıyoruz.

Geriye doğru dönüp baktığımda, gazetecilik yaşamımın en keyifli ve mücadeleyle dolu zamanını bu gazetede geçirdiğimi söyleyebilirim.

Buradaki her güne tüm arkadaşlarımızla birlikte emeğimi, alın terimi, fikirlerimi, mücadelemi, sevgimi, dostluğumu, adaletimi katmaya çalıştım.

Yıllar boyunca birlikte mücadele verdiğimiz, pek çok mesai arkadaşım oldu.

Yeni başlayanlara bir şeyler katmak için uğraşırken, benden tecrübeli olanlardan bir şeyler öğrenmeye gayret ettim.

Ama büyük, küçük ayırt etmeden, öncelikle hiçbirinin emeğine saygısızlık etmemeye özen gösterdim.

Adaletli olmak hayata bakışımın temel prensibi oldu hep.

Bunu bugüne kadar bulunduğum her alanda gözetmeye çalıştığım gibi, Sorumlu Yazı İşleri Müdürlüğü’nü yaptığım Bizim Yaka’da da, bir an bile aklımdan çıkarmadım.

Ben ve arkadaşlarım bu gazetede geçirdiğimiz zaman boyunca hep bu doğrultuda bir duruş sergilemeye çalıştık.

Doğrudan asla taviz vermedik.

Bizleri bir araya getiren gazetemizin kurucusu Hayrullah Demiray’a teşekkürü bir borç bilmekle beraber, samimiyetleri, çalışkanlıkları ve meslek onuruna yakışır tavırlarıyla gazetenin bugünlere gelmesinde büyük payları olan tüm ekip arkadaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Usta gazeteci-yazar meslek büyüğümüz Galip Ataman’ın, tecrübesi ve bitmek bilmez enerjisiyle bizlere kattığı güç de yadsınamaz.

Tabi ki Genel Yayın Yönetmenimiz Semrel Aşçı’nın bizlere sağladığı çalışma ortamı ve güven, bugün gazetenin başarısının temelidir.

Gazetenin en zor dönemlerinde elini taşın altına koyarak, bugün bir arada ve dimdik ayakta olmamızı sağlayan, bu birlikteliğin tabiri caizse çimentosu olan kişidir Semrel Aşçı.

Onun azmine ve gazete için yaptıklarına ayrı bir tebrik göndermek hakkıdır diye düşünüyorum.

Tabi ki en büyük pay, bunca yıl boyunca tüm zor koşullara rağmen her zaman yanımızda olan gazetemizin kurucusu Hayrullah Demiray’a da ayrı bir paragraf açmak gerek.

Eğer bir başarı varsa, o başarı Hayrullah Demiray’dan başlar.

Son olarak gazetenin yeni ortağı, kısa zaman bile olsa tanımaktan memnuniyet duyduğum Ertekin Akbulak’a çıktığı bu yeni yolda başarılar diliyorum.

Bizim Yaka’nın onunla birlikte kurumsallaşmasını tamamlayarak, hedeflerine daha da güçlü ilerleyeceğine inanıyorum.

Bizler bir hedefle yola çıkmıştık. Gazeteciliğin gerektirdiği ilkelerden taviz vermeden, sonu nereye giderse gitsin doğruları yazarak, eğilip bükülmeden bu işin yapılabileceğini göstermek istedik.

Bunu bu zamana kadarki çalışmamızla sanıyorum gösterdik de. Ama gidilecek daha çok yol var.

Arkadaşlarımın bundan sonra da, bu gazeteyi hedeflerine taşıyacak her türlü zorluğun üstesinden geleceğine gönülden inanıyorum.

Sözlerimi, 7. yıl dergimizde kaleme aldığım yazıdan, mesleğe dair kullandığım şu sözleri yineleyerek noktalamak istiyorum:

 “Gazetecilik; süslü lâfların değil, apaçık gerçeklerin yazıldığı bir iştir. Bu yüzden gazetecinin kelimeleri köksüz, gazeteci ise apaçık öksüz kişidir.”

Gazetemizin kuruluşunun 9. yılını kutladığımız bugün de dahil olmak üzere, samimi ve gönül rahatlığıyla geçirilmiş, mesleki açıdan öksüz kalınan nice 9 yıllar diliyorum.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem