18 Temmuz 2019 Perşembe
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Tahir Büyükakın’dan çalışanlara güvence

Galip Ataman

18 Mart 2019 tarihli yazısı

Adaylık açıklamaları, seçim beyannameleri, toplantılar, ziyaretler derken başkanlık yarışında son düzlüğe girildi.

İzmit başta olmak üzere tüm ilçelerde önceki yıllara oranla büyük çekişme var. Yarışın en rahat ismi; Büyükşehir Belediyesinde danışmanlık, genel sekreter yardımcılığı, genel sekreterlik olmak üzere toplam 12 yıl çalışan AK Parti adayı Doç. Dr. Tahir Büyükakın.

En büyük avantajı; sorunları konuşarak, anlaşarak, paydaşlarla beraber düşünerek, kentin bütüncül algısını bozmadan, ortak aklı öne çıkararak çözecek üst düzey yöneticiler.

Ama Tahir hocanın aday gösterildiği tarihten buyana Büyükşehir Belediyesinde önemli görevlerde bulunanlar “1 Nisan sonrası gidecek miyiz, kalacak mıyız?” sendromu yaşıyor.

Hani haksız da değiller! Nedenini söyleyeyim;

Bir: Bugünlerde “Şafak Sayan” Başkan İbrahim Karaosmanoğlu “Genel Sekreter İlhan Beyin, Tahir Beyin elini rahatlatmak için görevi bırakacağını düşünüyorum” demişti.

İki: Tahir hoca, “Kocaeli mühendis gözüyle değil işletmeci anlayışla profesyonel hizmet alarak yönetilecek” açıklamasını yapmıştı.

Üç: AK Parti kulislerinde genel sekreter dahil önemli görevlerde bulunan “metal yorgunu” isimlerin değiştirileceği konuşuluyor.

Dört: Tahir Büyükakın Başkanlık koltuğuna oturduğu gün ilk işi, tüm üst düzey yöneticilerden istifalarını isteyeceği, yola devam etmek istemediği bürokratlara teşekkür edip yerlerine yenilerini atayacağı iddiaları.

Beş: Cumhur İttifakı ortağı MHP’nin değişiklik isteği.

Başkan Karaosmanoğlu’nun açıklamasını, kulislerde konuşulanları, iddiaları Tahir hocaya sordum.

Genel sekreter İlhan Bayram ile ilgili ayrı parantez açan yeni dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı olmasına kesin gözle bakılan Tahir hocanın cevabı, “Büyükşehirde toplam 12 yıl üst düzey görev yaptım. Tüm arkadaşları tanıyor, performanslarını biliyorum. 1 Nisan’dan itibaren yeni bir dönem, yeni bir yönetin anlayışı başlayacak. Benim yönetim anlayışıma uyan, hizmet tempoma ayak uyduran herkesle çalışırım. Uymayanlarla yollarımı ayırmam doğaldır. Bu sıfırdan yeni bir ekip kuracağım anlamına gelmez. Herkesin istifasını isteyeceğim iddiası da doğru değil” oldu.

tahşr

Gelelim en çok merak edilen konuya, genel sekreter İlhan Bayram ile ilgili açıklamasına.

Başkan Karaosmanoğlu’nun o açıklamasının gereksiz olduğunu söyledikten sonra “Genel sekreter İlhan Beyle hiçbir sorunum yok. Ben genel sekreterken İlhan Bey İSU Genel Müdürü idi. Ortak çok önemli çalışmalar yaptık. İlhan Beyin istifasını isteyeceğim diye bir şey yok. İlhan bey isterse göreve devam edebilir ve birlikte çalışabiliriz. Kaldı ki, genel sekreter atama yetkisi Büyükşehir Belediye Başkanına değil İçişleri Bakanına ait. Bakana ait bir yetki konusunda benim konuşmam, tasarrufta bulunacağımı söylemem doğru olmadığı gibi etik de değildir” dedi.

Genel Sekreter İlhan Bayram ile ilgili küçük bir not da ben söylemek istiyorum:

12’i yılı Büyükşehir Belediyesi Amiral Gemisi İSU Kaptanlığı, son iki yılı genel sekreter olmak üzere toplam 14 yıl bürokrat olarak çalışan İlhan Bayram dedikodulara, iddialara kulaklarını tıkamış, işine odaklanmış.

Tek düşüncesi; Büyükşehir Belediyesinin bugüne kadar yaptığı önemli prestij projelerinden kültür, sanat başta olmak üzere ulusal ve uluslararası kongreler, sempozyumlar dahil her türlü etkinliklere ev sahipliği yapacak “Kocaeli Kongre Merkezini” 1 Nisan’a yetiştirmek.

 

********************

CHP ADAYI HÜRRİYET

ATATÜRK’Ü UNUTTU!

 

Bugünlerde Belediye Başkan adayları projelerini tanıtarak “yetki”, mevcut başkanlar yaptıklarını anlatarak “helallik” istiyor.

CHP İzmit Belediye Başkan adayı Avukat Fatma Kaplan Hürriyet’in Başiskele’de bir otelde düzenlediği toplantı gibi.

Fatma Hanımın toplantısına nedenini cuma günü yazdığım gerekçeyle katılmadım.

Ama “Çınar Vizyon Projelerin” yer aldığı 24 sayfadan oluşan derginin her satırını okudum. Toplantıya katılan arkadaşları dinledim.

İzmit’te yaşamayan, son 10 yılda Başkan Nevzat Doğan’ın İzmit’te hayata geçirdiği projelerden haberi olmayanlar için mükemmel.

5216 ve 5393 sayılı yasalarda yazan büyükşehir belediyesi ile ilçe belediye başkanlarının görev, yetki, sorumluluklarını bilmeyenler için şahane.

Ama benin gibi İzmit’in dününü ve bugünü iyi bilen, Erol Köse, Necati Gençoğlu, Cevdet Bağdat, Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya, Halil Vehbi Yenice, Nevzat Doğan dönemi hizmetlerine tanık olan 43 yıllık İzmitli biri için sıradan.

Fatma Hanım projeleri için “Hizmetlerimizin ulu bir çınar gibi yıllar sonra anılması için tüm hedeflerimize ÇINAR adını verdik” dese de bana samimi ve doyurucu gelmedi.

24 Haziran öncesi üyesi, 31 Mart öncesi “Millet İttifakı” yaptığı İYİ Parti’den sunuş dahil hiçbir yerde tek kelime edilmemesi büyük eksiklik.

 

ÇINAR PROJELERİ

Geliniz, CHP İzmit Başkan adayı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in 2019-2023 yılları arasında yapmayı vaat ettiği projelere göz atalım.

Bir: Leyla Atakan Parkı ve mevcut fuar alanı çevresi ile yeniden planlanarak eğlence ve kültür merkezi olacak.

İki: Trafikte harcanan süre azaltılacak, ulaşım maliyetleri düşürülecek. Üniversite öğrencileri için ücretsiz ring seferleri düzenlenecek. Toplu ulaşımı gece geç saatlere kadar sürdürülecek.

Üç: Ulaşım zorluğu olan mahallelere yürüyen merdiven konacak. Şehir içi trafiği rahatlatmak için otoparklar yapılacak. Şehir içi taşıt ve deniz ulaşımı rahatlatılacak. İzmit içinden geçen otoyol tercihli yol olacak.

Dört: Tüm köylere 7/24 ambulans hizmeti verilecek. Hayvan ambulans sistemi hayata geçirilecek.

Beş: Güneş enerji tarlaları yapılacak, rüzgar enerjisi kullanımı yaygınlaştırılacak.

Altı: Evi olmayan dar gelirlilerin ev sahibi olması için sosyal konut yapılacak.

Yedi: Kapanönü, Yemeniciler ve Fethiye Çarşıları turizme kazandırılacak.

Sekiz: Ankara Caddesindeki tarihi eserler, halkevi ve surlar restore edilecek.

Şimdi birileri çıkıp haklı olarak, “Galip hoca, AK Parti adayı Sibel Gönül de ilçe belediye başkan adayı ama o da Büyükşehir görev, yetki, sorumluluk alanına giren projeler açıkladı” diyebilir.

Doğrudur. Ancak, Sibel hanımın projelerinin genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “manifesto”, AK Parti adayı Tahir Büyükakın’ın seçim beyannamesi ile örtüştüğünü, genel ve yerel yönetimlerin desteğini alacağını unutmamak lazım.

SONUÇ: Yukarda sayılan projelerin tamamı Büyükşehir Belediyesi görev, yetki ve sorumluluk alanına giriyor.

İlçe belediye başkanı görev, yetki ve sorumluluk alanına giren vaatlerin büyük bölümü ise Başkan Nevzat Doğan’ın 10 yılda hayata geçirdiği projeler.

Ya kitapçığı hazırlayanlar Büyükşehir ve ilçe belediyelerin görev yetki sorumluluklarını bilmiyor.

Ya da Büyükşehir beklerken İzmit Belediye Başkan adayı gösterilen Fatma hanımın aklı hala Büyükşehir Belediye Başkanlığında.

Sahi, CHP adayı Hürriyet İzmit Belediyesine mi Kocaeli Büyükşehre mi aday?

Mevlana ne güzel söylemiş, “Her gün dünle beraber gitti cancağızım. Şimdi yeni şeyler söylemek lazım”.

 HÜRRİYET (3)

16 VE 19 OCAK 1923

Başiskele’deki konuşmasına, “Atatürk ilke ve Cumhuriyet değerlerine bağlı yaşam kalitesi yüksek bir İzmit için geliyoruz” diyerek başlayan Fatma Hanımın Atatürkçülüğüne, cumhuriyetçiliğine, demokratlığına, devrimciliğine, laikliğine, halkçılığına kimse laf söyleyemez, haklı olarak söyletmez de.

Ama projelerin yer aldığı derginin hiçbir yerinde İzmit’i defalarca ziyaret eden, Ankara’ya son yolculuğuna İzmit’ten özel trenle uğurlanan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmit ve İzmitlilerle buluşmasıyla ilgili tek kelime göremedim.

Fatma Hanımdan projeleri arasında, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmitlilerle buluştuğu, ışıkların kesilmesine rağmen 6 saat sohbet ettiği, İzmit’ten ve İzmitlilerden övgüyle bahsettiği 19 Ocak 1923 tarihi yıldönümünde İzmit Belediye Meclisi toplanacak. İzmitliler olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e bağlılığımızı, şükranlarımızı sunacağız” cümlesini okumak isterdim.

Fatma hanıma, kurtuluş savaşının kazanılmasına rağmen Lozan Antlaşmasının imzalanmadığı, rejimin adının konmadığı günlerde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Ocak 1923’te İzmitlilerle buluşmasıyla ilgili Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın yayınladığı “Cumhuriyet’e Giden Yolda Atatürk’ün İzmit Konuşmaları” kitabını okumasını öneririm.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmitlilerle buluşmasının yıldönümünde İzmit Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlenen etkinlikte, Başkan Doğan’ın “Bugün meclisteki değişikliği fark ettiniz mi? Ben ettim. Çünkü burada Mustafa Kemal Atatürk var” cümlesiyle başlayan konuşmaları dinlemesini isterim.

 

********************

TÜRKKAN, ‘İKİNCİ ÇÖZÜM

SÜRECİNE HAZIR OLALIM’

 

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili ve TBMM Gurup Başkan Vekili Lütfü Türkkan, doğru bildiklerini söyleyen, haksızlığa tahammül etmeyen, iftiralar karşısında sözünü esirgemeyen tanıdığım ender siyasetçilerdendir.

Soyadı “Türkkan” olan, sevgili kızına “Türküm” adını koyan, Türk ve milliyetçi olduğu için bedel ödeyen, milliyetçiliği birilerinin tekeline almasına izin vermeyecek kadar gerçek bir Türk milliyetçisidir.

Genel Başkan Meral Akşener’in güvenini kazanan, hep yanında olan, siyasetten ekonomiye kadar geniş bir yelpazede kendisini yetiştiren saygın bir siyasetçi, başarılı bir işadamıdır.

31 Mart yerel seçimler öncesi Pazar sabahı Fox TV’de İlker Karagöz’ün sunduğu “Çalar Saat” programı konuğu olan Lütfü Türkkan’ı nefesimi tutarak dikkatle izledim.

Sınırlı zaman dilimi içinde öyle iddialı cümleler kurdu ki programı izleyemeyenler için paylaşmak istedim.

Kocaeli ile ilgili açıklamalarından başlayalım:

Bir: Dilovası başta olmak üzere Kocaeli’de hava kirliliğinin azaldığını söylüyorlar. Hava kirliliği Azalmışsa biliniz ki alınan önlemler sonrası değil ekonomide yaşanan sıkıntılar, ödenemeyen krediler nedeniyle üretime ara veren ya da kapanan fabrika sayılarındaki artış nedeniyledir.

İki: Cumhurbaşkanı Türkiye’yi param parça etti AKP’li olmayan herkesi terörist ilan etti. Kocaeli milletvekili olarak Çayırova’da pazarı gezerken bir genç yanıma gelerek söylediklerini anlatmak istiyorum.“Sayın milletvekilim ben bugüne kadar hep AK Parti’ye oy verdim. Ama ben çocuklarımın rızkını çıkarmak, akşam eve ekmek götürmek için pazarda satıcılık yapıyorum. Ama bana terörist diyorlar. Ben de terörist tipi var mı?”dedi.

Üç: Gençlerin mutsuz ve gelecekten umutsuz olduğunu, insanların Türkiye’den kaçmak istediklerini anlatırken şunları söyledi, “Geçtiğimiz günlerde, bir üniversitede öğrencilerle sohbet ederken, yurt dışına gitmek isteyen var mı soruma öğrencilerin tamamı el kaldırarak evet dedi. Gençlere, gittiğiniz ülkeden Türkiye’ye dönmek ister misiniz dediğimde bir tek kişi bile dönmek istiyorum demedi. Gençler yönetimden umudunu kesmiş. Genç işsiz sayısı her geçen gün artıyor. Beka diyorlar, asıl Beka burada.”

Dört: Lütfü Türkkan’ın, sunucu İlker Karagöz’ün Millet İttifakı için “5 harfli 3’lü çete” sorusuna verdiği cevap, “Millet İttifakını bırakın Cumhur İttifakına bakın. Ben Cunta diyordum, bir arkadaşım cürüm (suç) ittifakı dedi. Son 2 yıldır yedeklerine aldıkları küçük ortağı ile 17 yıldır Türkiye’yi Beka diyerek korkuya salıyorlar. Kullandıkları bölücü dil ile Türk milletini küçümsüyor, hakaret ediyor.”

Beş: İYİ Parti Gurup Başkan Vekili Türkkan “beka” sözcüğünün halkın nasıl anladığına örnek verirken, “Adana’da bir dostum oralarda koltuğa beka dediklerini söyledi. Rize’de de koltuğa beka diyorlarmış. Meğer beka, koltuk  meselesi imiş” dedi.

Altı: Beka ile ilgili düşüncelerini şu sözlerle açıkladı, “Sağlık Bakanı açıkladı. Türkiye ilaca yüzde 54, aşıya yüzde 100 dışa bağımlı imiş. Yarın bir salgın olsa dışa bağımlı bir ülke olarak ne yapacağız? Asıl beka bu”.

lütfü

Yedi: Türkkan’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i tehdit eden açıklamalarıyla ilgili yorumu da şöyle, “Meral Hanım hodri meydan diyerek cevabını verdi. Ben size başka bir şey söyleyeyim.

Koğuş arkadaşları ülkücü şehit İsmet Şahin’i idama Kur’an okuyarak, ahirette sarılmak dileğiyle gönderdi. Parti genel başkanını, vatandaşını tehdit Cumhurbaşkanına yakışmıyor.”

Sekiz: İmralı’da beslenen ve korunan be3bek katili Abdullah Öcalan ile ilgili yargılama yok, verilmiş karar yok. Ama Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştiren kim olursa olsun hemen soruşturma ve yargılama başlatılıyor, PKK ve AKP varlıklarını birbirlerine borçlu. Aralarında mutabakat var. Seçime gidilirken neden terör eylemleri yapılmıyor. Çünkü birbirlerini destekliyorlar.

Dokuz: İYİ Parti Kocaeli Milletvekili ve TBMM Grup Başkan Vekili Lütfü Türkkan’dan iddia, “31 Mart seçim sonrası AKP ikinci bir çözüm süreci başlatacak. Buna çözüm süreci değil Türkiye’nin çözülme süreci diyebiliriz.”

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem