25 Nisan 2019 Perşembe
Sabitzade
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Okullara profesyonel yönetici

Galip Ataman

11 Mart 2019 tarihli yazısı

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’un öğretmen ve okul yöneticilerinin atanmaları, çalışma şartları, görevde yükselmeleri, özlük haklarını yeniden düzenleyecek “Öğretmenlik Meslek Kanunu” taslağının hazır olduğunu açıkladı.

Aynı günlerde, Kocaeli milli eğitim müdürlüğü de müdürlük görevi süresi 14 Haziran’da sona erecek 350, vekaleten yönetilen 35 olmak üzere toplam 385 okula müdür atanacağını duyurdu.

Önceki yıllarda olduğu gibi Eğitim Bir Sen başta olmak üzere sendikalar üyelerini müdür yaptırabilmek için kulislere, pazarlıklara başladı.

Ancak yönetmelikte yapılan değişiklikle mevcut müdürler puan üstünlüğüne (EK-1 ) göre atanacağından öğretmenler sendikalardan çok ilçe milli eğitim müdürleriyle kaymakamların kapısını çalıyor.

İddiaya göre bazı kaymakamlar, EK-1’e göre atanacak müdürlerin puanlarını arttırmak için ulufe dağıtır gibi teşekkür ve takdir belgesi veriyormuş.

Duyduğumda inanamadım ihtimalde vermedim.

EK-1 puanına göre atanacak müdür ve müdür yardımcılarının değerlendirmelerinin yapılacağı 21 Mart-3 Nisan arası ilçelerde kimlere hangi belgelerin verildiği açıklanırsa kaymakamlar zan altında kalmaktan kurtulur.

Değerlendirme komisyonunun açıklayacağı liste ilgili kafalardaki soru işaretleri de giderilmiş olur.

Yeniden görevlendirmelerde EK-1 puan sisteminin getirilmesiyle bazı sıkıntılar yaşanacaktır.

Ama değişikliği sendikaların müdürler üzerindeki baskıyı en aza indirecek ve müdürlerin daha özgürce görev yapacak olması açısından önemsiyorum.

Sizin anlayacağınız; 81 il arasında sendikacılara yüz vermeyen, yasal olmayan baskıcı isteklerini yerine getirmeyen Kocaeli milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik gibi davranacak, karar alacak il müdürleri sayısı artacaktır.

 

385 OKULA 385 MÜDÜR

Boş bulunan ve boşalacak okullara yapılacak görevlendirmeler 13 Mayıs’a kadar tamamlanacak, 17 Haziran’da göreve başlayacaklar.

Müdürlerin emekliye ayrılması ya da başka nedenle boşalması sonucu görevlendirme yapılacak okullar arasında İzmit Hızır Reis, 23 Nisan, Emek Dayanışma İlkokulları da var.

Müdürlerin yeniden görevlendirme isteyebileceği okullar arasında İzmit’te Ulugazi İlkokulu, Türkan Dereli İlkokulu, TBMM İlkokulu, Dr. Ferdi Koçal İlkokulu, Yenimahalle İlkokulu, Atatürk Ortaokulu, Albay İbrahim Karaoğlanoğlu İlkokulu, Hızır Reis Ortaokulu, Sinan Dereli Ortaokulu, İnkilap Ortaokulu, 28 Haziran Ortaokulu, Nuh Çimento İmam Hatip Ortaokulu, İzmit Anadolu Lisesi, Atılım Anadolu Lisesi, Cahit Elginkan Anadolu Lisesi,  Yahya Kaptan Anadolu Lisesi, Namık Kemal Anadolu Lisesi, Mimar Sinan Anadolu Lisesi, Gazi Anadolu Lisesi, Atatürk MTAL, Yavuz MTAL de bulunuyor.

Ancak Nuh Çimento Eğitim Kampüsüne gitmemek için direnen Adem Şahinkaya gibi branş öğretmeni olmayanlar aynı okula yeniden görevlendirilmeyecek.

 

MESLEK KANUNU

385 okula yapılacak müdür ataması yönetmelik değişikliklerine rağmen sendikalarla 4 yıl dokunulmazlık kazanacağını sanan müdürlerin iştahını kabartmakta.

Ama milli eğitim bakanı Ziya hocanın açıkladığı, “Öğretmenlik Meslek Kanunu” sendikacıların da performansı düşük müdürlerin de heveslerini kısa süre sonra kursaklarında bırakacak.

Sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmelerinin yenilenmesinde olduğu gibi müdürlerde de her yıl sonu performans değerlendirilmesi getirilecek.

Buna göre performans puanını tutturamayan müdürler bir yıl süreyle hizmet içi eğitime tabi tutulacak.

Sonrası yapılan değerlendirmelerde başarılı olamaması halinde müdürlüğe veda etmek zorunda kalacak.

İnsiyatif kullanamadıkları için adayların performansına göre değil de siyasilerin ve sendikaların önerdiği isimleri listeye yazan il müdürleriyle onların  hazırladığı listeleri “noter” gibi onaylamak zorunda kalan valiler özgürce hareket edebilecek.

“Öğretmenlik Meslek Kanunu” ile birlikte Rasim hocanın uzun yıllardır savunduğu “Profesyonel Okul Yöneticiliği” dönemi başlayacağından il müdürleri ve valiler insiyatif kullanabilecek, okullara liyakatlı, deneyimli, birikimli, başarılı müdürler atayabilecek.

Başka?

Öğretmenlik mesleğine yatırım yapılacak, öğretmenliği güçlendirmek ve itibarı itibar kazandırmak için özlük hakları iyileştirilecek.

“Öğretmenlik Meslek Kanunu” çıkmasını beklemeden 3600 Ek Göstergenin seçim öncesi uygulanması öğretmenlere nefes aldıracaktır.

 

*******************

ARACI KARDEŞLER

BUGÜNLERDE

PAYLAŞILAMIYOR

 

Koruma Şirketler Grubu sahipleri Vefa İbrahim, Kemal, Zümran, Ayşe Aracı kardeşlerin anneleri anısına yaptırdığı “Semahat Aracı Onkoloji ve Palyatif Bakım Merkezi” hasta kabulüne başladı.

5 yıldızlı otel konseptinde düzenlenen hastane, Kanser hastalarının yanı sıra Alzheimer, Demans (Bunama), Parkinson ve hareket bozukluğuolan fiziki sorunu bulunmayan hastalara hizmet verecek.

“Aracı kardeşler olarak ailemize ait ne varsa devletimize vakfetmeye devam edeceğiz” diyen değerli dostum adı gibi vefalı Vefa İbrahim Aracı’yı daha düne kadar “BHC” üzerinden eleştirenler bugünlerde paylaşamıyorlar.

Geçmişte eğitim ve sağlığa katkısını, sosyal sorumluluk projelerine verdiği desteği görmek istemeyenler yazmak için sıraya giriyorlar.

Hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak yaptırdıkları okullara, hastanelere ve sosyal projelere şirketlerinin reklamını yapmak yerine aile büyüklerinin adını veren Aracı ailesinin iyi niyetini geç de olsa fark etmiş olmaları sevindirici.

Keşke aynı duyarlılığı Koruma Şirketler Grubunun üyesi olduğu Kocaeli Sanayi Odasının eğitim adına verdiği sözleri tutmayan Başkanı Ayhan Zeytinoğlu da gösterebilse.

İBRAHİ-ARACI  

VEFA ÖNEMLİDİR

Ancak Semahat Aracı Onkoloji ve Palyatif Bakım Merkezinin hasta kabulüne başlamasının ardından yazılanları okuyorum.

Temeli 6 Haziran 2014 tarihinde dönemin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından atılan hastane adının “Semahat Aracı Tıbbi Destekli Yaşlı Rehabilitasyon Merkezi” olduğundan bahsedilmiyor.

Protokolda imzası bulunan dönemin Valisi Ercan Topaca ve Rektör Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Dr. İbrahim Kahraman’dan tek kelime edilmiyor.

5 Katlı, 110 yatak kapasiteli hastanenin daha sonra “Onkoloji ve Palyatif Bakım Merkezi” olarak kullanılmasına karar verildiğinden kimse söz etmiyor.

Değerli dost Vefa İbrahim ve kardeşleri Kemal, Zümran, Ayşe Aracı başta olmak üzere “Semahat Aracı Tıbbi Destekli Yaşlı Rehabilitasyon Merkezinin” Umuttepe Batı Yerleşkesinde yapımına öncülük eden, temel atma törenine katılan, hasta kabulüne başlaması için gayret sarf eden herkese teşekkür ediyorum

temel-atma

ARACI AİLESİ FARKI

Geliniz, 3 ayrı yerde (Kocaeli, Hatay, Denizli) fabrikası bulunan, 11 ayrı bölgede faaliyet gösteren Koruma Şirketler Grubu sahipleri Vefa İbrahim, Kemal, Zümran, Ayşe Aracı kardeşlerin kamuoyunda bilinen sosyal sorumluluk projesi kapsamında yaptırdıklarını hatırlayalım.

Bir: Asrın felaketi 17 Ağustos 1999 depreminde yıkılan Kocaeli Üniversitesi Arslanbey Yerleşkesi “Semahat Aracı Kütüphanesi”.

İki: 20 Eylül 2013’te Derince’de hizmete açılan “Şükrü Aracı İlk ve Ortaokulu”.

Üç: Kocaeli Üniversitesi Umuttepe yerleşkesinde “Semahat Aracı Konferans Salonu”.

Dört: Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Batı Yerleşkesinde  “Semahat Aracı Onkoloji ve Palyatif Bakım Merkezi”.

Beş: Karanlıkta kalmış çocuklara ışık olmak ve koruyucu aileliği teşvik etmek için aile büyüklerinin yaşadığı, çocukluğunu geçirdiği tarihi köşkü, Korunma Altında Yetişen Gençlerin eğitimi için “Zöhre Aracı Evi ve KALBEN” İzmit Şubesi kurulması için bağışladı.

Altı: Başkanı olduğu Gebze Kimya İhtisas OSB bünyesindeki “GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini” bölgenin en prestijli okulu haline getirdi.

Yedi: Birleşmiş Milletler (BM) alt kuruluşu Dünya Kadını Güçlendirme Platformu üyesi olan Koruma Temizlik A.Ş, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle KOÜ’de önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı.

Sekiz: Aracı ailesi olarak eğitim ve sağlık başta olmak üzere her alanında verdiği katkıları, yaptırdığı camileri, öğrenci burslarını, çalışanlarına 25 yıldır geleneksel hale getirdiği iftar yemeklerini saymıyorum.

Dokuz: yaptırdığı okullar ve sağlık kurumlarının her türlü iç donanımı en kaliteli malzemelerle yaptırmanın ötesinde ihtiyaç duyulduğunda her türlü desteği veriyor.

On: Adı gibi vefalı olan Vefa İbrahim Aracı ve kardeşleri için bize kuru kuru da olsa teşekkür, aile büyüklerinin adını yaşattıkları için takdir, yaşamını yitiren büyükleri için dua etmek düşüyor.

 

********************

AK PARTİ ADAYI TAHİR HOCA

VE “YÜRÜYÜŞ YOLU” PROJESİ

 

Seçime 20 gün kaldı. Başkan adayları düzenledikleri toplantılarda, seçim büro açılışlarında, seçmen ziyaretlerinde 5 yılda yapacaklarını anlatıyor.

Millet İttifakını oluşturan CHP ve İYİ Parti adayları muhalefette olduklarından ve seçim kazanma şansları olmadığını bildiklerinden konuşmuş olmak için konuşuyorlar.

Ama 17 yıldır Türkiye’yi, 15 yıldır Kocaeli’yi yöneten AK Parti’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Doç. Dr. Tahir Büyükakın konuşurken, projelerini açıklarken daha dikkatli.

tahir-büyükakın

Bu kentte doğan, bu kentte büyüyen, yaşadığı kenti önemseyen, 10 yıllık belediyecilik deneyimi bulunan, genç, dinamik, çalışkan, aldığı kararların arkasında duran AK Parti Başkan adayı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın

 projeleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı seçim beyannamesinde yazanlarla örtüşüyor.

Bütün sorunları konuşarak ve anlaşarak, paydaşlarla beraber düşünerek, ortak akılla, samimiyetle kentin bütüncül algısını bozmadan çözeceğini söyleyen Tahir hoca ile zaman zaman 1 Nisan sonrası projelerini konuşuruz.

Tahir hocanın projeleri arasında en çok dikkatimi çeken, dönemin Valisi Kemal Önal, Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen’in DİSK mitingi öncesi bir gecede rayların ve traverslerin asfaltla kapatılarak yayalaştırılan “Yürüyüş Yolu” olmuştur.

Vatandaşların yürürken, engellilerin karşıdan karşıya geçerken zorlandığı İzmit’e yakışmayan “Yürüyüş Yoluna” yapacağı projeyi hep merak etmişimdir.

Genel sekreterliği döneminde tramvay güzergahının Yürüyüş Yolundan geçmesini savunan ama başarılı olamayan Tahir hocanın 1 Nisan’da başkanlık koltuğuna oturduğunda uygulayacağı projeyi öğrenmek istedim.

Hafta sonu, 3 Mayıs 1873’te ulaşıma açılan Haydarpaşa-İzmit Demiryolu İstasyon-Köseköy arasının 2001 yılında sahile kaydırılan bölümle ilgili düşüncelerini sordum.

Tahir hoca, Yürüyüş Yolunun marka olmak isteyen ticaret ve üniversite kenti İzmit’e yakışmadığını kabul ediyor olmalı ki, sorumu önemsedi.

Cevabı, “Tarihi ve nostaljiyi yaşatacak Yürüyüş Yolu zemindeki taşları değiştirerek, çevresini ışıklandırarak İzmit’in cazibe ve çekim merkezi olması mümkün değil. Yürüyüş Yolu’nda yapmak istediğimiz projeyi İzmit Belediye Başkanı seçilecek adayımız mimar Sibel Gönül başta olmak üzere mimarlarla bir araya gelerek tartışacağız. Vatandaşlarla bölgedeki esnafın görüş ve düşüncelerini alacağı” oldu.

Bir başka deyişle, “Kimseyi mağdur etmeden, bütün sorunlarda olduğu gibi Yürüyüş Yolunu da konuşarak, anlaşarak, paydaşlarla düşünerek, ortak akılla, kentin bütüncül algısını bozmadan çözeceğiz” dedi.

SONUÇ: Tahir hoca ile Yürüyüş Yolunu konuşurken şehri ikiye bölen önceleri kömürle, sonraları dizel ile çalışan lokomotiflerin çektiği vagonların geçişini, bakla dilimi beton korkulukları, geçitlerdeki çan çanları düşündüm. Tramvay güzergahının seçilmemesine bir kez daha hayıflandım. Tahir hocanın projesinin cazibe ve çekim merkezi olacağına inandım.

 

 

ESKİ

YÜRÜYÜŞ-YOLU

 

 

 

YENİ 

BAYRAM-SAKİNLİĞİ-(29)

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi