18 Temmuz 2019 Perşembe
Sabahattin Yamak

Sabahattin Yamak

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Memleket meseleleri üzerine

Sabahattin Yamak

07 Mart 2019 tarihli yazısı

Bugün yaşadığımız en büyük sorunlardan birtanesi de içine girdiğimiz siyasi, politik, kültürel, sanatsal anlamda kıskaca girip, ortaya yenilikler çıkaramayışımızdır. Buna sebebiyet ise, bu problemleri aşma noktasında yol gösterecek, fikir üretecek bir “Entelijansiya” ya da “Akil” insanlarımızın sayılarının yeterli olmayışıdır. Elbette ki çevremizde, yazar / çizerler içerisinde kendilerini bu vasıflarda tanımlayıp, ama hiçbir zaman kendi değerlerini, bulunduğu toprakların medeniyet kodlarına göre, çoğunun fikir ya da söz söylemişlikleri bulunmamaktadır. Ya dışarıdan ithal edilen fikri, ideolojik, din düşmanlıkları üzerine kendilerini şartlandırıp, bunun dışında olanları yok sayan bir zihinin ürünü olarak ortaya çıkmışlardır. Muhakkak ki işini hakkıyla, layıkıyla yerine getiren düşünürlerimiz var, onları tenzih etmek gerekir. Fakat var olanların sayısı, toplumu değiştirmeye, dönüştürmeye, insanımızı ilgilendiren her gelişmeye katkı sunmaya  yetmemektedir.
Belki biraz aykırı gelecek ama.. Bunlardan bağımsız Bize lazım olan, toplumun gündelik kaygılarından arınmış ama toplumu oluşturan katmanların bütün özelliklerine haiz, dini, kültürel, Örfi, sosyolojik yapısını bilen ama gündelik kısır çekişmelerden uzak, bu topluma yön verecek uzun vadeli siyasi, fikri, kültürel, sanatsal projeksiyonlar çizecek bir sınıfa ihtiyacı olduğu ifade etmekte bir behis olmasa gerek.  Hafızalarımız diri elbette ama asla 28 şubat garabet döneminin toplum mühendisliği gelmemeli.
Bundan kastımız elbette ki batıdaki gibi tahrif edilmiş bir din de olsa ondan kendilerini soyutlamış, bir “Aydın” biçimi ya da Hint kıtasındaki bir “Kast” sınıfı değildir. Fıtri olanla kavgalı olmayan, içinde bulunduğu toplumun bütün değer yargılarını, geçmişini, medeniyetinin kodlarını bünyesinde barındıran, bunlardan hareketle geleceğe dair, yeni olana, iyi olana daha güzel olana erişmek için, bir çaba ve gayret ortaya koyacak bir topluluk...
Aksi takdirde toplumu biçimlendirmek, yenilemek, zihin dünyasını geliştirmek, ufkunu açmak bizim gibi sıradan düşünen günlük geçim/ seçim, politik, aş-iş kaygısı taşıyanların yapabileceği bir şey olmasa gerek. Her ne olursa olsun içinde bulunduğumuz bu kıskaç ve kısır döngüden kurtulmanın en yakın zamanda çözümünü bulmak zorundayız.
İfade ettiklerim yanlış ,eksik olabilir. Fakat bir arayış bir çıkış için sadece bir düşünce. Düşünelim... 
Düşünmek iyidir…
 
Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem