25 Nisan 2019 Perşembe
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kocaeli Üniversitesi sağlığın merkezi oldu

Galip Ataman

06 Mart 2019 tarihli yazısı

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Uygulama Araştırma Hastanesi kurulduğu 1994 yılından buyana sunduğu sağlık hizmetleriyle halkın yaşam kalitesini yükseltmeye devam ediyor.

KOÜ Rektörleri Prof. Dr. Baki Komsuoğlu ile başlayan, Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu ile devam eden, Prof. Dr. Sadettin Hülagü döneminde kazandırılan yeni bina ve ekipmanlarla dikkat çekiyor.

Ülkemizde pek çok ilki gerçekleştiren KOÜ Tıp Fakültesi ve Uygulama Araştırma Hastanesi 25 yıldır şifa dağıtıyor, hekim yetiştiriyor.

Tıp fakültesi saygın öğretim üyeleri önemli bilimsel başarılara imza atıyor.

Başhekim Prof. Dr. Zafer Cantürk’ün özverili çalışması, üstün hizmet anlayışı ile sağlıkta bölgenin saygın ve prestijli sağlık kuruluşu olmaya devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın özel ilgi göstererek personel ve ekipman konusunda destek verdiği, sahiplendiği KOÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi birlikte kurulan üniversite ve hastanelere örnek gösteriliyor.

REKTÖR--BAŞHEKİM

Geliniz, Rektör Sadettin hoca ve Başhekim Zafer hocanın önceki gün Semahat Aracı Onkoloji ve Yaşlı Bakım Merkezi tanıtım toplantısında yaptıkları açıklamalara göz atalım.

Bir: Büyük ve küçükbaş hayvan laboratuvarı Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Birimi (DETAB) yenilenerek ve geliştirilerek Türkiye’ye örnek hayvan deney merkezi oldu.

İki: Kanser hastalarının Semahat Aracı Onkoloji ve Yaşlı Bakım Merkezine taşınmasının ardından boşalan onkoloji bölümü Çocuk Hastanesi olarak hizmet verecek.

Üç: Semahat Aracı Onkoloji ve Yaşlı Bakım Merkezi altında kalan 12 bin metrekare alana sahip bina Kök Hücre Merkezi yapılacak.

Dört: İnşaatın sonuna gelinen 5 katlı poliklinik binasının en üst katı Gastroentoloji Eğitim Merkezi, bir alt katı İyi Hekim Uygulama Merkezi olacak. Beş: Sağlık Bakanlığınca ihalesi yapılan Alkol ve Madde Bağımlılar Araştırma ve Tedavi Merkezi (AMATEM) ile Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (ÇAMATEM) inşaat bitince üniversiteye devredilecek. 

Altı: Büyükşehir Belediyesine ait olan ve otopark olarak kullanılan 7 dönümlük arsaya Kanser Vakfı ile 25 yataklı bir hastane ve hasta oteli planlanıyor

Yedi: Anıtpark’taki konservatuvarın önümüzdeki günlerde SEKA’ya taşınmasıyla mimarlık hariç diğer binalar ÜNİBEL olarak Ekim ayına yetişecek şekilde yeniden düzenlenecek.

Sekiz: Yüzde 100 dolu olan Teknoparkı büyütmek amacıyla 10 bin metrekarelik alana yapılacak 4 blokluktan oluşan tesisin temeli atıldı.

Dokuz: Umuttepe’deki Yabancı Dillerin olduğu binaya taşınacak Ziraat Fakültesi yerini Sağlık Bilimleri Enstitüsü kullanacak.

On: Rektörlük alt tarafına yapılacak 5 katlı bin 400 araç kapasiteli otopark inşaatına yakında başlanacak.

KOÜ-HASTANESİ

1 YILDA 790 BİN POLİKLİNİK

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi kurulduğu 1994’ten buyana tarihten buyana binlerce hekim yetiştirirken Uygulama ve Araştırma Hastanesi de milyarlareca hastaya şifa dağıttı.

2018 yılındaki hastanedeki istatistik bilgileri Başhekim Prof. Dr. Zafer Cantürk’e sordum.

Zafer hoca, Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün göreve başladığı 2014’ten buyana hastanede yapılan yönetim değişikliğiyle her alanda iyileşme gelişme olduğunu söyledi.

Zafer hocanın verdiği bilgiye göre, 2014’te 700 olan yatak sayısı 2019’da Semahat Aracı Onkoloji ve Yaşlı Bakım Merkezinin hasta kabulüne başlamasıyla 827 oldu.

2014’te 654 bin 132 poliklinik yapılırken 2018 sonunda bu sayı 790 bin 30’a ulaştı. Acile başvuran hasta sayısı ise 38 bin 318 iken 76 bin 39 oldu.

Son 4 yılda yatan hasta sayısı 33 bin 530’dan 34 bin 591’e, yapılan ameliyat sayısı ise 32 bin 329’dan 36 bin 430 olarak gerçekleşti.

SONUÇ: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın desteği, Vefa İbrahim Aracı başta olmak üzere hayırsever iş adamlarının katkısıyla bölgenin saygın ve prestij hastanesi olmaya devam ediyor. Rektör sadettin hoca ve Başhekim Zafer hocanın özverili çalışmalarıyla hasta sayısındaki artışla birlikte hasta memnuniyeti de artıyor.

 

****************

DÜNYA DEVİ P&G

IŞIK’I UNUTMADI

 

24 Haziran 2018 seçimleri sonrası Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yeni bir dönem başladı.

Dönemin Başbakan Yardımcısı Fikri Işık dahil bakanlardan milletvekili olmaları ve TBMM’de görev yapmaları istendi.

2015’ten 2018 yılına kadar aralıksız 4.5 yıl Bilim Sanayi ve Tekonoloji, Milli Savunma Bakanlığı, Başbakan Yardımcılığı yapan Işık’ın performansını görmek istemeyenler niyet okumaya başladı.

Neymiş efendim, Fikri Işık gözden düşmüşmüş! Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterilmeyerek sade bir milletvekili yapılmışmış! Kocaeli’nin patronluğu bitmişmiş! Daha neler neler!

Güneşin balçıkla sıvanamayacağı gibi Kocaeli’ne önemli katkılarda bulunan Fikri Işık gibi siyasetçilerin başarıları ve projeleri de gizlenemez.

Birileri hasetlikten ve kıskançlıktan çatlasa da FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün 15 Temmuz’da kalkıştığı darbe girişiminde Milli Savunma Bakanı olan Fikri Işık’ın başarılı bir siyaset ve devlet adamı olduğunu yabancılar bizden daha iyi biliyor, takdir ediyor.

Fikri Işık’ı itibarsızlaştırmaya çalışanlar, Hürriyet Gazetesi yazarı Vahap Munyar’ın Davos’taki World Economic Forum (WEF-Dünya Ekonomik Forumu) ile ilgili yazısını okumuş olsalardı eminim mahcup olurlardı.

Geliniz Vahap Munyar’ın Pazar günü yazdığı, dünyada lider temizlik ve kişisel bakım ürünleri şirketi Procter & Gamble (P&G) Avrupa Başkanı Loic Tassel’in Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan arasında geçen konuşmada Fikri Işık ile ilgili bölüme göz atalım.

“Procter & Gamble (P&G) Avrupa Başkanı Loic Tassel, Davos’taki World Economic Forum (WEF-Dünya Ekonomik Forumu) sırasında görüşme fırsatı yakaladığı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a ilk bilgiyi verdi. Türkiye’de bulunmaktan, üretim yapmaktan memnunuz... P&G, son 30 yılda Türkiye’ye 750 milyon dolar yatırım yaptı. 2 yıl önce yatırımlarına 80 milyon dolar ekledi. Grubun global CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı David Taylor’ın 28 Şubat 2017’de Gebze’de gerçekleşen açılışa katılımını anımsadı…Dönemin Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın Taylor’la o açılıştaki sohbetine uzandı: Sayın Işık, CEO’muz Taylor’a, ‘Çok cazip teşviklerimiz var. Gebze’de bir Ar-Ge Merkezi kurmalısınız’ demişti. O görüşmeden 1.5 yıl sonra Gebze’de Avrupa’nın en modern Ar-Ge Merkezi’ni devreye aldık… P&G, Gebze ve Şekerpınar’daki 2 fabrika, bir dağıtım merkezi olmak üzere Türkiye’de 4 tesiste faaliyet gösteriyor.”

IŞIK-VE-P&G-YÖNETİCİSİ

Sizin anlayacağınız, Türkiye'de 31 yıldır faaliyet gösteren ve hem ürünleri hem de gerçekleştirdiği projelerle dünyanın ve Türkiye'nin en büyük temizlik, kişisel bakım ürünleri şirketlerinden P&G, Fikri Işık’ın önerisi sonrası Gebze’de Ar-Ge merkezi kurdu.
Kumaş, bebek, ev ve kadın sağlığı ürünlerine yönelik çalışmalar gerçekleştiren
“P&G Gebze Geliştirme Merkezi” Avrup’nın en yeni Ar-Ge merkezinde 23  Türk mühendis ve teknik elemanın yanında yüzlerce genç yetenekli ve iyi eğitimli işçi çalışıyor.

Son 30 yılda Türkiye’ye toplam 2 Milyar TL yatırım yaparak 2 bin 500 kişiye doğrudan ve dolaylı istihdam sağlayan P&G, Gebze’deki fabrikada üretilen kağıt ve deterjanın yüzde 35-40’ı ihraç ediyor.

 

*****************

 

BÜYÜKAKIN VE

GÖNÜL’E İFTİRA

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere parti liderlerinin isteğiyle 31 Mart öncesi cadde ve sokaklar ses ve görüntü kirliliği şimdilik yok.

Ama ortalık gerçeği yansıtmayan, ispatlanamayan iftiralarla dolu bilgi kirliliğine neden olan belden aşağı açıklamalardan geçilmiyor.

Manşet-sablon1

Önce CHP, İYİ Parti, SP başkan adaylarının açıklamalarına göz atalım.

Bir: CHP İzmit Belediye Başkan adayı Fatma Kaplan Hürriyet Halk TV’de “Bilecik Valisi Tahir Büyükakın Kocaeli Büyükşehir Belediye başkan adayı olduktan sonra verdiği ilk vaat, size söz veriyorum Büyükşehir Belediye Başkanı olursam ilk yapacağım iş size bir ilçe binası almak”.

İki:İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Serdar Kaman düzenlediği basın toplantısında internette gördüğü 2 Mayıs 2015’de İsmet Çiğit’in kaleme aldığı köşe yazısını referans göstererek “2012 baharında Pensilvanya’ya yapılan bir ziyaret var. Geziye katılanlar Nevyork’taki programın ardından siyah minibüslerle Pensilvanya’ya götürülüyor, Fethullah Gülen hocalarının elini öpüyorlar. Aralarında Tahir Büyükakın da var. Bunlardan biri Büyükşehir’e diğeri Derince’ye aday. Devlet bu isimlerle ilgili soruşturma yapmış mıdır? Gülen ile bağlantıları nelerdir?”

Üç: SP İzmit Belediye Başkan adayı Ahmet Özen, “Erbakan yaşasaydı TBMM’de milletvekilliği yaparken İsrail Dostluk Grubu üyesi olan bir hanımefendiyi bugün getirip İzmit’te belediye başkan adayı yapmazdı”.

Siyaset dilinin hakaret ve iftira üzerine kurgulandığı seçim öncesi muhalefet adaylarından belden aşağı iğrenç açıklamalar duyarsam şaşırmam.

Öncelikle şunu söyleyeyim; seçim öncesi iftiralar atarak, belden aşağı vurarak AK Parti adayları Tahir Büyükakın ve Sibel Gönül’ü itibarsızlaştırmaya çalışanlara buradan ekmek çıkmaz.

Güvenirliği olmayan, gerçeği yansıtmayan, kulaktan dolma dedikodularla seçmenin oyunu alacağını sananlar avuçlarını yalar.

Gelelim iddialara;

Birincisi: CHP İzmit adayı Hürriyet’in televizyon canlı yayınında yaptığı Tahir Büyükakın ile ilgili gerçeği yansıtmayan popülist açıklama programa katılan CHP’lilerden sadece alkış aldı. Tahir hocanın konuşma metnini okuduktan sonra eminim Fatma hanım da doğruyu öğrenmiştir.

İkincisi: Seçilmiş il başkanı iken partisinin ikinci kez atamadığı, Büyükşehre talipli olmayınca mecburiyetten aday gösterilen, hiç şansı olmayan İYİ Parti adayı Gündemde kalabilmek, haber olabilmek için yıllar önce internet sitelerine düşmüş yazılardan medet uman Serdar Kaman’ın Tahir Büyükakın ile akla zarar iftirasına ne demeli? Neymiş efendim, Tahir hoca Pensilvanya’da Gülen’in elini öpmüş, FETÖ’cüymüş, devlet neden soruşturma yapmamışmış! Pes doğrusu!

Devlet bırakın vali atarken, büyükşehre aday gösterirken soruşturma yapmayı temizlikçi, güvenlikçi atarken bile aylarca güvenlik soruşturması yapıyor.

Bugüne kadar nice anlı şanlı valiler, komutanlar, generaller, genel müdürler, rektörler, iş adamları, gazeteciler yapılan soruşturmalar sonrası görevden alınırken, cezaevlerinde gün sayarken Tahir Büyükakın’ı mı koruyacak? “Devlet soruşturma yaptı mı?” diye soran Serdar Kaman da söylediklerine inanmıyordur ama siyaset böyle bir şey olsa gerek. Benim merak ettiğim, Serdar Kaman’ın

Referans gösterdiği 2012’de yapılan bir geziyi 2015 yılında kaleme alan Özgür Kocaeli Gazetesi genel yayın müdürü İsmet Çiğit’in tek satırlık yazı yazmaması. Üçüncüsü: SP İzmit başkan adayı “Bu yarışta ben de varım” diyebilmek için siyaseten acemiliğinden olsa gerek Sibel Gönül gibi sert bir kayaya çarptı. Sibel hanım, TBMM’de milletvekilliği yaparken İsrail Dostluk Grubu üyesi olduğu yalanına Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı Dış İlişkiler ve Protokol Başkanı Yeşim Uslu imzalı açıklama ile cevap verdi. Ne yazıyor o cevap yazısında “Türkiye Büyük Millet Meclisi 23. ve 24. Yasama Dönemleri Kocaeli Milletvekili Azize Sibel Gönül’ün Türkiye-İsrail Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Üyeliği bulunmamaktadır” yazıyor.

SONUÇ: Siyasette “çamur at izi kalsın” döneminin bittiğini, seviyeli bir yarışa tanıklık edeceğimizi düşünüyordum, yanılmışım. Tahir Büyükakın ve Sibel Gönül gibi seçimin favorisi adayları itibarsızlaştırmak için belden aşağı vurmalar, gerçeği yansıtmayan iftiralar yalnız siyasetin değil adayların kalitesini de düşürüyor. Tahir hoca da Sibel hanım da meyve veren ağacın taşlandığını bildiklerinden bu tür iftiralara kulaklarını tıkayarak zamanlarını seçmene projelerini anlatarak geçiriyorlar.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi