27 Mayıs 2019 Pazartesi
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bahçeşehir Koleji eğitimde markadır

Galip Ataman

21 Şubat 2019 tarihli yazısı

Çağın ve teknolojinin öngördüğü modellerle projeleri uygulayan, kurumlar arası yarışa giren devlet ve özel okul sayısı artsa da iddia edildiği gibi fazla değil.

Eğitim kalitesini arttırmak, başarı çıtasını yükseltmek, sosyal, kültürel, sportif yarışmalarda Kocaeli adını duyurmak için yarışan okullar sayısı ise iki elin parmaklarını geçmez.

Öğretmenlerin performansı, öğrencilerin sınav sonuçları, okulların başarı sıralamaları incelendiğinde devlette Kocaeli Fen Lisesi, özelde Bahçeşehir okullarının eğitimin lokomotifi, başarının adresi olduğu görülmüştür.

RECEP HALDIZ

Ama son günlerde “Bahçeşehir Okulları” ile ilgili iddialar, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanların sosyal medya paylaşımları dikkatimi çekiyor.

Neymiş efendim; Kocaeli ve Sakarya Bahçeşehir Okulları satılıyormuş, el değiştirecekmiş, daha bir sürü gerçekle ilgisi olmayan söylentiler.

Haklı olarak mevcut yönetimden ve eğitim kalitesinden memnun olan öğrenci velileri tedirgin olmuş.

Bahçeşehir Koleji sahibi Recep Haldız yanına Kocaeli müdürü Mahmut Balcı, Sakarya müdürü Berna Karasu’yu alarak “RHZ İnşaat olarak kentimizde 12 yıldan beri çağdaş eğitim hizmeti veren Kocaeli Bahçeşehir Koleji’ni 20 Şubat 2017 tarihinde satın alarak bünyemize kattık. Bu süre içerisinde ilkelerimizden, kalite anlayışımızdan ve eğitim felsefemizden asla ödün vermeden siz değerli velilerimizin de desteği ile yolumuzu başarıyla sürdürüyoruz. Velilerimizin içi rahat olsun” açıklamasını yapmak zorunda kalmış.

Bin 270’i Kocaeli, 230’u Sakarya’da olmak üzere toplam bin 400 öğrencisi ve alanında uzman 188’i Kocaeli, 42’si Sakarya’da olmak üzere toplam 230 öğretmeniyle eğitimde tercih edilen kurum olan Recep Haldız’ın sahibi olduğu Bahçeşehir Kocaeli ve Sakarya Okullarının gerçeği yansıtmayan bu söylentileri kimlerin çıkardığını bilmiyorum.

Ama Türkiye’de ve dünyada kaliteli eğitimi yeni nesillerle buluşturan global eğitimin markası olan Bahçeşehir Okullarının kurucusu Enver Yücel ile Kocaeli ve Sakarya okulları sahibi Recep Haldız’ı tanıyorum.

Hemen söyleyeyim; Bahçeşehir Kocaeli ve Sakarya okullarının bugünkü sahibi Recep Haldız okulların devri dahil ortak almayı istese bile genel merkezin onayı olmadan bırakın satmayı en karar bile alamaz.

Sosyal medyada yarattıkları bilgi kirliliği Bahçeşehir Kocaeli Okullarının başarısını gölgelemeye çalışan ard niyetliler önce bunu bilsinler.

Sonra yalan yanlış haberlere, söylentilere, iddialara inanıp telaşa kapılan  Bahçeşehir Kocaeli ve Sakarya Okulları velileriyle öğrencileri Recep Haldız’ın böyle bir niyeti olmadığını kafalarına yazmakla kalmasınlar kazısınlar.

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ

Gerekirse sahibi olduğu gazetelerden ve inşaat firmasından vazgeçebileceğini ama Bahçeşehir Okullarından bırakın vazgeçmeyi aksine büyümek için yatırım yaparak daha çok öğrenciye hizmet vermek için yoluna devam edeceğini bir kenara yazsın.

Meyve veren ağaç taşlanır misali başarılara imza atan Bahçeşehir Kocaeli Okullarının başarıları da kıskanılıyor.

SONUÇ: Kafalarında soru işaretleri olan, telaşa kapılan, sosyal medyadaki bilgi kirliliğine inanan veliler Bahçeşehir Okullarının eğitimi önemseyenlerin ve eğitime gönül verenlerin okulu olduğunu unutmasın.

 

NEREDEN NEREYE

Söz Bahçeşehir Okullarından açılmışken eğitimin, anaokulundan üniversiteye yaşam boyu süren bir yolculuk olduğunu söyleyen ve öğrencilere yaratıcı, çözümleyici, bireysel yetenekleri geliştirici eğitim ve öğretim veren Enver Yücel’den söz etmemek olmaz.

Bahçeşehir Eğitim Kurumları kurucusu Enver Yücel’i, Kocaeli Okullarının açılacağı günlerde tanımış, Beşiktaş’taki Bahçeşehir Üniversitesi Kampüsündeki ofisinde konuşmuş, röportaj yapmıştım.

İstanbul Bahçeşehir kampüsünde 1994 yılında 2 anaokulu, 9 ilkokul ve 3 orta hazırlık sınıfında toplam 222 öğrenci ile eğitim-öğretime başlayan Enver Yücel, bugün 56 il, 125 kampüste anaokulundan üniversiteye kadar yüzlerce okulun kuruculuğunu yapıyor.

Yüzünü Batıya dönen, Gazi Mustafa Kemal Atatürk yolunda nitelikli eğitimi yaygınlaştıran Enver Yücel’in hedefi, Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 100. Yılı 2023’te Bahçeşehir Okullar sayısını üç kıtada 350 yaparak dünyanın en büyük, başarılı ve saygın eğitim kurumlarından biri olmak.

“TBMM Üstün Hizmet Ödülü” sahibi ve BM UNCA Ödüllerinde “Küresel Eğitime Katkı Ödülü”ne layık görülen Yücelin kuruculuğunu yaptığı Bahçeşehir Okullarının üniversiteye giriş sınavlarındaki derecelerinin dışındaki başarıları:

enver-yücel

Bir: Ülkemizi küresel ölçekte teknoloji liderleri arasında konumlandıracak genç bilim adamlarını yetiştirmek üzere ilk Fen ve Teknoloji Liseleri kampüsü.

İki: Bilgisayarlı eğitimin ilk adımı olan Class Mate çalışması ve  Kişiye Özgü eğitim Modeli (KÖM) uygulanması.

Üç: Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi robotik takımı INTEGRA 3646 New York’ta düzenlenen Dünya Robotik Turnuvası’nda Chairman Award’u kazandı.

Dört: Türkiye’de ilk kez uygulanan lise geçiş modeli Apply FenTek uygulaması başladı ve Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerine bu uygulamayla öğrenci kabul edildi.

Beş: INTEGRA 3646 Dünya Robotik Turnuvasında 4 bin takım arasından Dünya Finalisti olmaya hak kazandı.Türkiye'de ilk kez Fen ve Teknoloji Lisesi açan eğitim kurumu olan. öğrencilerimizin çoğu MIT, Yale, Stanford, British Columbia gibi dünyanın en saygın üniversitelerinden burslu kabul alıyorlar.

Altı: Uluslararası Bilim Olimpiyatları Robotik Turnuvalarında sayısız madalyalar aldı.

Yedi: Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek 3-15 yaş grubu için okul kampüslerinde Çocuk Bilim Müzeleri açıldı.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
mobesko konak_dr Davetiyem