18 Ağustos 2019 Pazar
Bellona
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Vakti kuşanmak

Melek Engin Aktemur

01 Ocak 2019 tarihli yazısı

Vakit kelimesi aynı zamanda şu kelimeleri de çağrıştırır.
Zaman, mühlet, zühre, müddet gibi.
Yeryüzünde bulunan her şeyin bir ömrü vardır. Canlı, cansız, bitki, hayvan ve eşya...
Her birinin yaşam ve varlık süresi vardır. Her canlı doğar bir müddet yaşar ve ölür. Keza eşyanında miadı dolar kullanımı sona erer.
Her Gonca açar gül olur. Vakti geçince hazan olur. Fidanlar ağaç olup meyveye durduğu vakit, nazlı gelin gibi endame derken zamanı gelince o da hayata elveda der. Velhasıl hiçbir şey boşuna yaratılmamış olmakla birlikte, yaratılmışın da bir misyonu vardır. Yeryüzünde yaşadığı müddet içinde asli vazifesini yerine getirir ve fani olur.
Efendim konu başlığımıza “vakti kuşanmak “dedik. Burada üzerinde durmak istediğim öge “vakit ve insan “.
İnsan için her an, her saat ve gün ömür sermayesinden kullanılan vakittir. Geçen zaman dilimi bir daha asla geri gelmeyecek yaşanmayacaktır. Bu itibarla atalarımız “vakit nakittir “ sözü ile zamanın ne denli kıymetli olduğunu vurgu yapmıştır. Bir hadisi Şerif'te ise “insanlar iki şeyin kıymetini kaybedince anlarlar. Bunlar: Vakit ve sıhhat dir “buyurulmuştur.
Bugün 2018 yılının son günü. Son takvim yaprağını koparırken koskoca bir yılın ne zaman ve nasıl geçtiğini düşündüm. Hafızamda kalan acı tatlı Anılar, film şeridi halinde zihnimde belirdi. Kendimi karşıma alıp sorguladım.
- 365 gün içinde neler yaptın, neleri kazanıp neleri kaybettin?
- kamil olma yolunda ne kadar yol aldın?
- kırık gönüllerin duasını aldın mı?
-
Gönüllere dokuna bildin mi? Zihnim işte bu sorularla meşgulken yeni yıla giriyor olmak doğrusu bana heyecan vermiyor .Ömür takviminden bir yılın daha gitmiş olması sevinilesi, kutlanası bir durum olmasa gerek. Ayrıca genel anlamda dünyanın hızla kirlendiği savaşların masum insanları Hedef aldığı, bir yanda lüks hayatların diğer yanda açlık ve sefaletin yaşandığı zor bir dönemi yaşıyoruz. Güçlü olanın zayıfı ezdiği bir dünya... zalimin mazluma ezdiği bir dünya... insanlığın merhametin çekildiği zamanları yaşarken yapabileceğimiz tek şey dua kuşlarına  şehbal açtırmaktır. Zira dua müminin silahıdır.Yeni  bir yıla girerken duamız odur ki, dil din ırk ayrımı olmaksızın Her insanın insanca yaşayacak hakkın ve adaletin işlediği bir yıl olmasını temenni ediyoruz. insan vakti kuşanmalı vakit odaklı yaşamalı, kendinizi geliştirmek ve yararlı bir insan olmak için zamanı değerlendirmelidir. takvimden Koparılan her yaprak aynı zamanda Ömür takviminden düşen bir yapraktır.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem