23 Ağustos 2019 Cuma
Bellona
Semrel AŞÇI

Semrel AŞÇI

semrelasci@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yudum: Biz bir elmanın üç yarısıyız

Semrel AŞÇI

05 Kasım 2018 tarihli yazısı

Geçtiğimiz hafta Kocaeli Kars Dernekleri Platformu tarafından, Kars’ın kurtuluşunun 98’inci yılı nedeniyle Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda kutlama programı düzenlendi. Kutlamalar kapsamında ilimize gelen Türk Halk Müziği'nin sevilen sanatçısı Yudum da bağlaması ile birlikte sahne alarak hemşerilerine unutulmaz bir gece yaşattı. Güzelliği, içten tavırları ve doğallığıyla sahneyi dolduran Yudum, kadife sesiyle de Kocaelilileri adeta mest etti. Biz de aslen Ardahanlı olan genç sanatçı ile sahne öncesi keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Röportajımızda Kars’ın kurtuluşundan bahseden Yudum, “Bizler Kars, Ardahan, Iğdır olarak Cumhuriyet döneminden 90'lı yıllara kadar Kars adı ile anılan bir elmanın üç yarısıyız” dedi.

YUDUM-(2)

ŞEHRİ DE İNSANLARINI DA ÇOK SEVDİM

Kentimizi nasıl buldunuz?

Kocaeli'yi çok fazla gezme fırsatımız olmadı. 3-4 ay önce de bir konsere gelmiştik ama apar topar gezdik. Beğendiğim bir şehir. Hem insanlarını çok sevdim hem şehri. Geçenki konserimizde de insanların sıcaklığı beni çok mutlu etti.

 

BİR ELMANIN ÜÇ YARISI

Kars'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98'inci yılı nedeniyle muhteşem bir gece düzenlendi. Bu gecede yer almak nasıl bir duygu?

Bugün bizim için büyük bir gurur. Kars'ın kurtuluşunun 98'inci yılını kutluyoruz. Bizler Kars, Ardahan, Iğdır olarak Cumhuriyet döneminden 90'lı yıllara kadar Kars adı ile anılan bir elmanın üç yarısıyız. Her ne kadar tek il olarak anılsak da tarihsel ve kültürel anlamda kopamayız. Bundan dolayı da bu gururu yaşamak için bir araya gelmenin mutluluğu içerisindeyiz.

f46ac2457732214c427a2bde1df1dfe6_500_0_0

 

KAHRAMAN KADINLARIMIZA ODAKLANDIM

Yeni bir albüm çalışmanız var mı?

En son Cumartesi albümümüzü çıkardık, ama şu an bulunduğumuz sektörün kötüye gitmesinden dolayı biraz ara verdik albüm çalışmamıza. Başka bir projemiz var. "Malazgirt'ten Çanakkale'ye Kahraman Kadınlarımız" adı altında Kurtuluş Savaşımızda kahramanlık gösteren kadınlarımızı anlattığımız çok güzel bir proje var, ona odaklandık. Ayrıca ben bir kitap yazıyorum, kahraman kadınlarımızla ilgili. Onun dışında konser programımız çok yoğun. Kısmet olursa iki eserlik bir çalışma yapacağım.

RÖPORTAJ-(2)

 

GENÇLERİMİZ ÖNCE KÜLTÜRÜNÜ BİLECEK

Türk Halk Müziği sanatçısı olarak genç yeteneklere mesajınız var mı?

Gençlerimiz her şeyden önce kendi öz kültürlerini hiçbir zaman unutmamalılar. Evet, farklı müzikler dinleyebilirler. Bu anlamda farklı çalışmalar yapabilirler ama önce kendi kültürlerini bilecekler. Ondan sonra başka kültürlere eğilecekler. Çünkü kendi kültürünü bilmeyip başka kültüre hizmet ettiklerinde iki kültür arasında sıkışıp kalırlar.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem