17 Ağustos 2019 Cumartesi
Bellona
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kandıra ‘Gıda İhtisas OSB’ 8 yıl sonra kurulabilecek

Galip Ataman

17 Ekim 2018 tarihli yazısı

Kocaeli’de makinadan kimyaya, otomobilden plastiğe, metalden kömüre her alanda faaliyet gösteren toplam 14 organize sanayi bölgesi (OSB) var.

6’sı Dilovası, 3’üGebze, 2’si İzmit, 1’i Çayırova, 1’i Kartepe, 1’i Kandıra’daki OSB’lerden aktif olan 12’si yıllardır binlerce işsize iş ve aş veriyor.

Doğayı, havayı, denizi kirlettiği gerekçesiyle eleştirilen, cezalar kesilen bu OSB’ler ekonomiye artı değer kazandırıyor.

Ama Türkiye’nin ilk ve öncü bacasız OSB’si  “Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, GİOSB”8 yıldır bir kişinin karşı çıkması nedeniyle kurulamıyor.

Yaklaşık7 bin Kandıralı 8 yıldırçevreyi kirletme riski bulunmayan, bacasız sanayi olarak bilinenGİOSB’da işe girmek için gün sayıyor.

Kandıra’nın geleceğine talip olan Türkiye’nin en önemli 60 gıda firması ile binlerce tüccar bölgede üretilecek ürünleri değerlendirmek için açılan davaların sonuçlanmasını bekliyor.

Siyasiler ve bürokratlar İstanbul’da yaşayan, “istemezük” diyerek direnen bir vatandaşın inat ve ısrarını kırmak için 8 yıldır hukuk mücadelesi veriyor.

Mürsel Yaylalı adlı vatandaşın açtığı dava, yerel idare mahkeme ile Danıştay arasında “ping-pong” topu gibi gidip geliyor.

Davada sona gelindi.

Danıştay Başkanlar Kurulu Kandıra Gıda İhtisas OSB kuruluşuna onay verdi. Bir süre önce yazılan ve ilgililere gönderilen gerekçeli karar önümüzdeki günlerde idare mahkemede görüşülerek karara bağlanacak.

Büyük olasılıkla Kandıra GİOSB’de çalışmalara, 8 yıl aradan sonra kaldığı yerden başlanacak.

Tarımsal ve hayvansal ürünleri mamul hale getirecek entegre nitelikte olmayan tesislerin kurulacağı GİOSB’nin start almasıyla Kandıra’dan İzmit ve İstanbul’a göç tersine çevrilecek.

GİOSB-ALANI

KURULUŞ VE YARGI SÜRECİ

Geliniz “Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi”kuruluş ve gecikmesine neden olanyargı sürecine göz atalım.

GİOSB’un kurulması önündeki engelleri kaldıran sürece noktayı koyan“Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu”kararına bakalım.

Kandıra’nın makus talihini yenecek, Kandıralıların hayallerini gerçekleştirecek, Kandıra GİOSB kurulmasını engelleyenlere “kapak olacak” kararları okuyalım.

 

Kandıra’da istidam yaratacak, ekonomik, sosyal ve kültürel yapıyı değiştirecek“Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi”kurmak için 60 saygın iş adamı 2010 yılında bir araya geldi.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile imzalanan protokol doğrultusunda Kocakaymaz, Topluca, Goncaaydın ve Üğümce köylerinde toplam 2 bin 250 dönüm alan hissesi bulunan hak sahiplerinin gönül rızası ile anlaşılarak kamulaştırıldı.

Ama Kandıra’da yaşam kalitesinin gelişmesini, hizmet almasını, Kandıralılara aş ve iş verecek GİOSB alanı içinde arsası bulunan Kandıralı olmayan, İstanbul’da ikamet eden Mürsel Yaylalı adlı bir vatandaş “GİOSB, Namazgah Barajı havzası içinde kalıyor” uygulamaya karşı çıktı.

Kocaeli 1. İdare Mahkemesi, bilirkişi raporu doğrultusundaverdiği 9.7.2015 tarih ve 2015/829 sayılı karar ile Mürsel Yaylalı’nın itirazını haklı bularak Kandıra’nın makus talihini yenecek çalışmaları durdurdu.

GİOSB yönetiminin itiraz ettiği yerel mahkeme kararını birlikte inceleyen Danıştay Altıncı ve Onuncu Daireleri heyetleri1.3.2016 tarih, E 2015/8063, K 2016/858 sayılı kararında, “Yer seçiminde hukuka aykırılık bulunmamaktadır. İdare Mahkemesi kararındaki bilirkişi raporu hükme esas alınarak verilen kararda hukuka uyarlık bulunmamaktadır. Anılan nedenlerle Kocaeli 1. İdare Mahkemesi’nin 9.7.2015 tarih ve 2015/830 Sayılı kararının BOZULMASINA” ifadelerine yer vererek yerel mahkeme kararını bozdu.

GİOSB-amblem

GİOSB kurulmasına karşı çıkan, direnen, inadında ısrar eden Mürsel Yaylalı  karara itiraz ederek 6. ve 10. Dairelerin aldığı müşterek kararın düzeltilmesini istedi.

Danıştay 6. Dairesi 13.3.2017 tarih,E 2016/10957, K 2017/1793 kararında, “Kararın düzeltilmesi dilekçesinde öne sürülen hususlar, ilgili yasa maddelerinde yazılanların hiç birisine uymamaktadır. Bu nedenle kararın düzeltilmesi isteminin REDDİNE karar verildi” yazarak Mürsel Yaylalı’nın “Karar Düzeltme” talebini “RET” etti.

Yerel idari mahkeme Danıştay kararına uyarak Kandıra GİOSB dosyasını kapattı.

Mahkeme kapattı ama Mürsel Yaylalı inadından vazgeçmeyerek davayı Danıştay İdari Dava Daireleri Kuruluna taşıdı.

Danıştay başkanı, başsavcı, başkanvekilleri, daire başkanları, üyeler ve genel sekreterden oluşan idari davaların son karar mercii“Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu”GİOSB yönetimini haklı, Mürsel Yaylalı’yı haksız bulan kararını verdi.

Gerekçeli kararın bugünlerde taraflara tebliğ edilmesi ve yerel idari mahkemenin vereceği kararınardından Kandıra GİOSB’de yeni bir sayfa açılacak.

Yaşanan yol kazaları sonrası yeniden kurulan 10’u Kocaeli Valiliği, 3’ü Kocaeli Sanayi Odası, 1’i Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve 1’i Kandıra Belediyesinden olmak üzere 15 kişiden oluşan “Kandıra GİOSB Müteşebbis Heyeti” gecikmeli de olsa çalışmalarına kaldığı yerden başlayacak.

 

YAYLALI’YA KAPAK OLSUN

Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin yola devam edecek olmasını önemsiyorum.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulukararının GİOSB’yi geciktiren Mürsel Yaylalı adındaki vatandaşın suratına “Osmanlı Tokadı” gibi yapışmasına daha çok seviniyorum.

Çünkü Kandıra’nın kaderini değiştirecek, Kandıralılara aş ve iş verecek GİOSB’ye sahip çıktığım günlerde eleştiriye tahammülü olmayan hoşgörü fakiri Mürsel Yaylalı e mail adresime aşağıdaki iletiyi göndererek kişiliğini tanımlayan hakaretlerde bulunmuştu.

“Beyefendi sizi tanımıyorum sizde beni tanımıyorsunuz. Belliki kalemşör ve köşe yağdanlığısınız. Ben Erzurumluyum, sen Kandıralı olsan ne yazar. Belliki toprağına suyuna ihanet eden hainin birisin. Ben bütün davaları kazandım. Buda sana kapak olsun. Senin gibi Fetö terör örgütü üyeleri o toprakları köylülerden gasp etti. Bu işlere burnunu sokup insanlara yanlış bilgi aktarma. Toprak su haini olma” diyerek aklınca gözdağı verip beni Kandıralıların haklı davasına sahip çıkmamdan vazgeçireceğini sanmıştı.

Kandıra’da tarımsal ve hayvansal ürünleri mamul hale getirecek entegre nitelikte olmayan tesislerin kurulacağı, insanlara aş ve iş verileceği GİOSB’a karşı çıkan kendini bilmez, haddini aşan Mürsel Yaylalı’ya umarımDanıştay İdari Dava Daireleri Kurulukararı kapak olmuştur.

 

***********************

 

REKTÖR HÜLAGÜ

VE BALKANLARDA

GÖNÜL DOSTLARI

 

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Sadettin Hülagü ile pazartesi günü bir saatten fazla sohbet ettik.

Dördüncü yılını doldurmaya hazırlanan Sadettin hoca ile değerli dostum, sevgili kardeşim Prof. Dr. Baki Komsuoğlu’nu rahmetle andık.

Önceki rektör Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu’nun üniversiteye 16 yılda kazandırdıklarını konuşurken kulaklarını çınlattık.

Sayın Cumhurbaşkanına üniversite senato kararıyla fahri doktora ünvanı verilmesini ağır bir şekilde eleştiren kurucu rektör Prof. Dr. Atıf Ural’a değer verdiğine üzülüyordu.

Sadettin hoca, 4 yılda hayata geçirdiği projeleri anlatırken fazlasıyla keyifliydi.

Rektörlük koltuğuna oturduktan sonra bana karşı yanlış yaptığını, güvendiği isimlerin hayal kırıklığı yaşattığını söyledi.

Sosyal yaşantısı, siyasi ve dünya görüşü farklı akademisyenleri yönetici yaparak demokrat bir tutum sergilemesine rağmen bazı çevrelerin kendisine haksızlık edildiği anlattı.

En çok da rektör yardımcısı olduğu ve sonrası dönemde yaptığı açıklamaları nedeniyle Prof. Dr. Bekir Çakır’a güvendiğine pişman olduğuna dikkat çekti.

Branşında otoriter ve saygın bir hekim olan, karıncayı incitmemeye özen gösteren, üniversitede herkesi kucaklayan Sadettin hocanın dört yılda hayata geçirdiği projeleri önümüzdeki günlerde yazacağım.

Bugün eğitim ve öğretimin yanı sıra Kocaeli kenti ile üniversiteyi bütünleştirme çalışmalarının bir bölümünü oluşturan kültür, sanat, müzik, edebiyat ve tarihin canlandırıldığı Kültür Evinde düzenlenen kurslardan bahsedeceğim.

REKTÖR-GALİP

Sadettin hoca 7’den 70’e tüm Kocaelilerin büyük ilgi gösterdiği Sekapark’taki KOÜ Kültür Evinde Kocaeli’nin sosyal ve kültürel dokusuna da etki eden islami sanatlar, tezhip, ney, bağlama, hat, ebru, Arapça, Osmanlıca kurslarının ücretsiz olduğunu ve büyük ilgi gösterildiğini ilgi olduğunu söyledi.

Rektör hoca “Balkanlarda Gönül Sultanları” sempozyumlarından bahsederken 4 yılda yaşadıklarını ve yorgunluğunu unutmuştu.

Prof. Dr. Adem Ceyhan’ın kaleme aldığı, yazı ve şiirlerinin anlatıldığı “Üsküplü Sadettin Sırri” kitabı belli ki büyük bir emek ve uğraş sonrası hazırlanarak okurlarla paylaşılmış.

“Şeyh Sadettin Sırri ve Rifai Armağan Kitabı” vefatının 80. sene-i devriyesi anısına düzenlenmiş ikinci kitap.

Sadettin hocanın “Balkanlarda Gönül Sultanları” serisinin üçüncü kitabı, “Ahmet Amiş Efendi” olacak.

Rektör hocanın imzaladığı iki kitap içeriği, hazırlanışı, baskısı ve cildi ile beğendiğim bu iki referans kitabı okuduktan sonra kütüphanemdeki yerini alacak.

 

***************

 

 

EĞİTİM BİR SEN ÜYESİ

“ŞAHİN YAŞLIK” DEDİ

 

Eğitim Bir Sen,20 binin üzerinde üyesi ile Kocaeli’nde eğitimde söz sahibi olan,yetkiyi elinde bulunduran sendika.

Geçtiğimiz günlerde 1 Nolu Şube başkan ve yönetimini belirleyecek delege seçimi yapıldı.

Mevcut başkan Şahin Yaşlık ile 4 yıl önce prensi olarak başkanlık koltuğunu bıraktığı Halil İbrahim Keleşoğlu yarıştı.

Siyasi parti delege seçimlerini anımsatan yöntem ve taktiklerin uygulandığı seçimlerin sonunda “boynuz kulağı geçer” misali Şahin hoca ustası Keleşoğlu’na fark attı.

Şahin Yaşlık 162 delegeden 114’ünün oyunu alırken Halil İbrahim Keleşoğlu ve ekibi 48 oyda kaldı.

Siyasette girdiği her seçimi kaybeden, milletvekili aday listesine bile alınmayan Keleşoğlu siyasetten sonra sendikacılıkta da sandıktan çıkamadı.

Yıllarca başkanlık yaptığı Eğitim Bir Sen’de Şahin Yaşlık karşısında yenilginin ötesinde beklemediği hezimete uğradı.

YAŞLIK-KELEŞOĞLU

Zorlu ilk tur delege seçimlerini geçen Yaşlık’ın 11 Kasım’da yapılması beklenen şube başkanlığı seçiminde ikinci kez koltuğa oturması kesin ve garanti.

Siyasette aldığı yenilgilerin ardından kürkçü dükkanına dönen tilki misali Eğitim Bir Sen’in başına geçme hayaliyle yola çıkan Keleşoğlu, hiç beklemediği hezimet karşısında yıkılmış, kahrolmuştur.

Kolay mı? Daha 4 yıl önce yapılan seçimde kendisine “veliaht” tayin ettiği, Eğitim Bir Sen başkanlık koltuğuna oturması için destek verdiği Şahin Yaşlık karşısında seçim kaybetmeyi benim tanıdığım Keleşoğlu hazmedememiştir.

Belli mi olur sonucu bugünden belli olan kasım ayında yapılacak başkanlık yarışına girmez.

Şahin Yaşlık karşına müdürlüğünü yaptığı okulun eğitimdeki performansını sorgulamak yerine ziyaret ettiği kurumlarla ilgili haddini aşan tivitlerle kraldan fazla kralcı olan Zeki Koyun’u aday gösterir.

20181013_214043 (1)

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem