18 Ağustos 2019 Pazar
Bellona
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Üniversite Hastanesi ve Prof. Dr. Zafer Cantürk

Galip Ataman

14 Mayıs 2018 tarihli yazısı

Kocaeli Üniversitesi Hastanesine uzun zamandır gitmiyordum.

Başhekim Prof. Dr. Zafer Cantürk ile ilk kez “hayırlı olsun” demek için gittiğim Aralık 2014’de karşılaşmıştım.

Sonraları telefonla görüşmüş, 7 Aralık 2017’de ek poliklinik binası temel atma töreninde yaptığı konuşması dikkatimi çekmişti.

Hafta sonu sohbet ederken KOÜ’nün efsane rektörü Prof. Dr. Baki Komsuoğlu’nu rahmetle, özlemle andık.

Halen YÖK başkan danışmanı olan Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu’nun kulaklarını çınlattık.

Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün Kocaeli Üniversitesi ve Hastanesi için şans olduğunu konuştuk.

Saygın bir bilim insanı olmanın ötesinde özellikle meme kanseri ve endokroni ameliyatlarda deneyimli, başarılı, aranan bir cerrah olan Zafer hoca ile zaman tünelinde geçmişe yolculuk ettik.

Gazetecilerin en kolay yaptığı iş; kurumların ve yöneticilerin onlarca başarılı çalışmalarını kamuoyu ile paylaşmak yerine birkaç bireysel olumsuzluğu bulup eleştirmektir.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan, başarılı yöneticilere “yargısız infaz” etmeyi alışkanlık haline getiren habercilerden KOÜ Araştırma ve uygulama Hastanesi de nasibini aldı.

Hafta sonu; özverili çalışmalarıyla hastaların ve çalışanların beğenisini kazanan, Zafer hocayı dinlerken zaman zaman haksızlık edildiğini düşündüm.

“Bölgenin Amiral ve Prestij Hastanesi”nin samimi, mütevazi, gülen yüzlü başhekiminin hastalara verdiği moral ve motivasyona tanık oldum.

FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne ve PKK’nın eylemlerine destek verdikleri iddiası ile ilişkileri kesilen, küstürüldükleri için ayrılmak zorunda kalan hocalara rağmen poliklinik hizmeti alan, yatan ve ameliyat olan hasta sayısında önemli artış olmuş.

İyi ki Rektör Prof. Dr. Sadetti Hülagü, KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimliğine, “Dünyanın herhangi bir yerinde yapılan tedavi ve işlemlerin tümünü, hatta fazlasını gerçekleştiriliyor” diyen Zafer Cantürk hocayı atamış.

 

20180512_134847

HAZİRAN’DA AÇILACAK

Günde 8 bin kişinin girdiği Acil Girişte hasta ve yakınlarının rahatsız edilmemesi için aldıkları önlemi anlattı.

Hastanenin eczane ve medikal borçlarını sıfırlanma talimatı veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’ye teşekkür etti.

Sağlık Bakanlığının hibe ettiği “Radyasyon Onkoloji Linear Akseleratör Radyoterapi Cihazı” ile Medikal Onkoloji Radyoterapi Ünitesinde Türkiye’nin en kaliteli radyoterapi hizmeti verdiklerini, bekleme süresinin kısalması sonrası daha fazla hastaya bakıldığını söyledi.

Hayırsever iş adamı İbrahim Aracı’nınyaptırdığı “Semahat Aracı Onkoloji ve Palyatif Bakım Merkezi”nin açılması için maliye bakanlığından alınan 150 kişilik personelin güvenlik soruşturmasını beklediklerini ifade etti.

Bürokratik işlemlerin tamamlanmasının ardından Haziran ayında açılabileceği müjdesini verdi.

Evde bakımı yapılamayan “Alzheimer, Demans (Bunama), Parkinson ve hareket bozukluğu” hastalara tıbbi destekli bakım ve rehabilitasyon hizmeti verecek merkezde kanser hastalarının ihtiyacı olan radyoloji, mamografi ve fizik tedavi birimleri de bulunuyor.

5 yıldızlı otel konseptinde projelendirilen 5 katlı 3 blokta 150 yatak kapasiteli merkezde 2 ve tek kişilik VIP odaların yanı sıra refakatçi odaları da var.

Haziran ayında açılması programlanan bir başka ünite, “Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Birimi (DETAB)”.

Dış cephe kaplaması devam eden DETAB’ın da “Semahat Aracı Onkoloji ve Palyatif Bakım Merkezi” açılışına yetiştirilmesi için çaba harcanıyor.

Veda etmeye hazırlanırken Zafer hoca, “Hastanemizde 1995 yılında yaptığımız ilk ameliyattan sonra gece kan tahlili bile yapamazken bugün PET, MR, Tomografi gibi görüntüleme olanaklarından her türlü laboratuvar tetkiklerine, radyolojik girişimden endoskopik submukozal rezeksiyona ve küçüklü büyüklü binlerce ameliyata kadar Batı’da var olan tüm olanaklar hastanemizde mevcut” dedi.

Hastanenin en önemli sorunlarından otopark ihtiyacını karşılamak için Büyükşehir Belediyesi’nin 2 bin 100 araç kapasiteli katlı otopark temelinin Ağustos ayında atılabileceği planlanıyor.

Poliklinikler, Gastroentroloji ve Eğitim Merkezi ile İyi Hekim Uygulama Merkezi olarak kullanılmak üzere temeli 7 Aralık 2017’de atılan 5 katlı binanın 2019 başlarında bitirilerek açılması bekleniyor.

 

onkoloji hastanesi

images

 

TRAMVAY GÜZERGAHINA

ŞEHİR HASTANESİ ENGELİ

 

Okul ve derslikte olduğu gibi hastane yapımında da önemli ve pahalı yatırımlar yapılıyor.

Her ilçede yenilenen ve yenileri açılan hastanelere en önemli örnek; geçtiğimiz aylarda hizmete giren Kocaeli Devlet Hastanesi.

Bu arada sözleşmesi 24 Eylül 2013 tarihinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan, temeli 20 Mayıs 2015 tarihinde atılan Cephanelik’teki Şehir Hastanesi inşaatı devam ediyor.

Şubat 2020’de hizmete girmesi beklenen 1.180 yatak kapasiteli Şehir Hastanesi, Türkerler Holding ve Gama Holding ortaklığı tarafından yapılıyor.

Kamu-Özel sektör işbirliği ile Yap-İşlet-Devret yöntemiyle yapılan hastane inşaatı bittiğinde bünyesindeki 6 hastanede toplam 1.180 yatak kapasitesi ile prestij hastanesi olacak.

Türkerler Holding ve Gama Holding ortaklığı 350 Milyon Euro harcayarak yapacağı hastanenin yanı sıra tıbbi cihaz alımları, otelcilik, kreş, yemek, güvenlik, bilgi işlem, 3 bin araçlık otopark dahil verdiği hizmetlerin bulunduğu tesislerin tamamını 25 yılın sonunda Sağlık Bakanlığına devredecek.

6 hastaneden oluşan 1.180 yataklı Şehir Hastanesi açıldığında yaklaşık 5 bin kişi çalışacak.

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri en az 50 bin kişinin yaşayacağı planlanan Cephanelik Bölgesindeki Şehir Hastanesinde inşaat sürerken alt yapı çalışmalarına başlamak istiyor.

Örneğin; Otogar-Sekapark arasında çalışan, Batıda Plajyoluna kadar uzayacak tramvay güzergahını Doğuda Cephanelik’e kadar uzatmak için projeler yapıyor.

 

Akçaray 3

6 MİLYON TL LAZIM

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu talimatı, genel sekreter İlhan Bayram’ın özel çalışma başlatmasıyla tramvay güzergahı Cephanelik’teki Şehir Hastanesi’ne kadar uzatılmasına uzatılacak da engeller var.

Biliyorum, kimin niye engellediğini merak ediyorsunuzdur.

Aklınıza ilk gelen isim, Umuttepe’de yapılacak Evsel Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisine karşı çıkıp eylem yapan “kadrolu çevreciler” diyeceksiniz ama değil.

Konforlu, güvenli, seri ve ucuz Otogar-Seka Park Tramvay Projesini TBMM’ye taşıyan, trajikomik açıklamalarla alay eden “CHP’liler mi?” diye soracaksınız ama onlar şimdiden 24 Haziran seçimleri sonrası parti içi kavgaya hazırlandıklarından gündemlerinde şehir hastanesine gidecek hastaların ulaşımı yok.

Peki kim? Söyleyeyim; 6 hastaneden oluşan 1.180 yataklı şehir hastanesini, oteli, kreşi, yemek, güvenlik, bilgi işlem dahil tüm sosyal bölümleri, 3 bin araçlık otoparkı 25 yıl çalıştıracak olan Türkerler Holding ve Gama Holding ortaklığı sahipleri.

350 Milyon Euro harcayarak yapacakları hastaneden 25 yıl boyunca trilyonlar kazanacak Türkerler Holding ve Gama Holding patronları, tramvayın Şehir Hastanesi girişine kadar gitmesini istiyor ama taşın altına elini koymuyor.

Neden? Şehir hastanesi girişine kadar uzatılacak tramvay güzergahında tüneller olacağından maliyet artacak.

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri 6 milyon liraya çıkması planlanan hastane girişindeki tünellerin yapını firmanı üstlenmesinde ısrar ediyor.

Firma yetkilileri ise sağlık bakanlığı ile imzalanan sözleşmede tramvay güzergah yapımı olmadığını belirterek karşı çıkıyor.

Ne mi olacak?

Bir: Her gün yaklaşık 60 bin kişinin gidip gelmesi düşünülen Cephanelik bölgesindeki şehir hastanesine konforlu, güvenli, seri ve ucuz tramvayın çalışmasını herkes istiyor.

İki: Büyükşehir Belediyesi, tramvay güzergahını bölge halkının yaşadığı yerleşim alanlarına kadar uzatırım, şehir hastanesi girişine götürmem diyor.

Üç: Şehir hastanesini yapan Türkerler Holding ve Gama Holding yetkilileri sözleşmede ve projede tramvay olmadığı için katkı vermem. Şehir hastanesine gelecekler nasıl gelirse gelsin beni ilgilendirmez diyor.

Dört: Şehir hastanesini yapan firma tramvay projesine destek vermezse Büyükşehir güzergahı yerleşim alanına kadar götürecek.

Beş: Daha sonra şehir hastanesine kadar uzatılmasına karar verilirse yapılacak tüneller nedeniyle hastanenin girişindeki binalar yıkılacak.

Altı: Hastane inşaatına 350 milyon Euro ayıran, 25 yıllık işletmesinden trilyonlar lira kazanacak olan firma bugün 6 milyon lirayı esirgerse yarın yıkılan binaların yerine yenilerini yapmak için daha fazla para harcamak zorunda kalacak.

Yedi: Türkerler ve Gama Holding bugün vermek istemediği 6 milyon lira nedeniyle yarın hastane açıldıktan sonra yapılacak yıkım nedeniyle hastalar mağdur olacak.

Sekiz: Yol yakınken, işin başındayken şehir hastanesini yapan Türkerler ve Gama Holding yetkilileri inadı bırakıp 6 milyon TL’ye kıysın.

Dokuz: Tramvay güzergahını hastane girişine kadar uzatılmasında yapılması projelendirilen tünelleri yaparak hasta ve yakınlarının mağduriyetini gidersin.

On: Şehir Hastanesi sözleşmesini imzalayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temelini atan Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, o günlere tanıklık eden milletvekilleri lütfen konuyla ilgilenin. Burnundan kıl aldırmayan, Nuh deyip peygamber demeyen Türkerler ve Gama Holding yetkililerini ikna ederek sorunu çözün ve hastaneden hizmet alacak yaklaşık 60 bin kişinin mağdur edilmesine seyirci kalmayın.

SONUÇ: Şehir Hastanesi projelendirilirken bölgenin alt yapı ve yolları da dikkate alınmış olsaydı bugünkü sıkıntı yaşanmayacaktı. Büyükşehir belediyesi mi olur, müteahhit firma mı olur, her ikisi ortaklaşama mı olur, bölgede yol ve viyadük çalışması yapacak karayolları mı olur bilemem ama mutlaka bir çözüm bulunmalı ve hastane hizmete açılmadan ulaşım sorunu çözülmeli.

 

şehir hastanesi

ŞENOL ERGÜNEY DEVREDE

Şehir Hastanesi tramvay güzergahını il sağlık müdürü Dr. Şenol Ergüney’e de sordum.

Sağlık müdürlüğü koltuğuna oturduktan sonra şehir hastanesi ile yakından ilgilendiğini, sorunların giderilmesi için 60 kişilik ekip oluşturduğunu söyleyen Dr. Ergüney, “Firma, projede olmadığı için hastane girişine kadar yapılacak tramvay güzergahında ki tünelleri yapmak istemediği gibi hiçbir uzlaşmaya da yanaşmıyor. Durumu bakanlığa bildirdik. Önümüzdeki günlerde çözüm bulunacağını umuyorum” dedi.

 

KOCAELİ FEN LİSESİ

MEZUNİYET TÖRENİ

Kocaeli Fen Lisesi yönetimin performansı, öğretmenlerin özverili çalışmaları, öğrencilerin başarılarıyla Kocaeli’nin eğitimde lokomotifi geleneğini sürdürüyor.

Türkiye 4’üncüsü olan Kocaeli Fen Lisesinin geçtiğimiz günlerde mezun olan 124 öğrencinin not ortalamalarına baktığımızda son 4 yılda yakaladığı performansı geçecek gibi görünüyor.

Önce son 4 yılda ilk 100 ile ilk 1000’e giren öğrenci sayılarına göz atalım;

2013-2014’te 3’ü ilk 100’de olmak üzere ilk 1000’de toplam 37 öğrenci.

2014-2015’te 5’i ilk 100’de olmak üzere ilk 1000’de toplam 53 öğrenci.

2015-2016’da 8’i ilk 100’de olmak üzere ilk 1000’de toplam 70 öğrenci.

2016-2017’de 11’i ilk 100’de olmak üzere ilk 1000’de toplam 60 öğrenci.

2017-2018 eğitim öğretim yılında mezun olan 124 öğrencinin nasıl bir performans sergileyeceğini bilmiyorum.

Ama Okul birincisi Emircan Göbek’in 97:40, okul ikincisi Aras Güngöre’nin 97.03, okul üçüncüsü Cemre Saraloğlu’nun 96.81ortalama dereceleri bu yıl geçmiş senelere göre daha başarılı sonuçlar alacakları mesajını veriyor.

Okul müdürü Mesut tekin başta olmak üzere tüm öğretmenleri kutluyor, öğrencilere YKS’de başarılar diliyorum.

 

IMG-20180513-WA0001

 

IMG-20180513-WA0000

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem