17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bu telaşın nedeni nedir?

Hayrullah Demiray

12 Ağustos 2012 tarihli yazısı

Yıl 1999’un 17 Ağustos günü saat 03.05 saniyeler içerisin de Belki de Hayatımız da hep farklı zamanlarda farklı bölgelerde hep duyardık. Depremleri amma velâkin hiç bu kadar acısını derinden hissetmemiştik.

Merkez Üssü Kocaeli Gölcük-Yalova Bursa- Sakarya-İstanbul da sanki kıyamet kopmuştu herkes en derinden bu acıyı hissetti Binlerce insan hayatını kaybetti cenazelerin birçoğu çıkarıldı.

Birçoğu tanınmayacak durumdaydı ve binalarında birçoğu yanlış ve hatalı yapıldığından yıkıldı binlerce insana mezar oldu bu bölgelerde özelliklede ilimizde bu acı en derinden hissedildi.

Binaların birçoğu da hasarlı hale geldi bugün 80.000 TL’ye satılan evler o gün beş altı bin TL’ye alıcı bulamıyordu.

Kimi Kocaeli’yi terk etti. Başka şehirlere göçtü burada kalanlarda hayata tutunmaya çalıştı herkes ya bir yakınını ya komşusunu ya da bir akrabasını ya da arkadaşını kaybetmişti. O günlerde göreler bir daha bu şehirler ayağa kalkmaz ve asla bu binalarda oturulmaz dendi ama ardından bizler her şeyi çabuk unuttuğumuz için bu durumu da çok çabuk unuttuk. Başladık o binaları süsleyip püslemeye ya kiraya verdik ya da bazılarında insanların kendileri oturmaya ya da süsleyip satıldı işte her şey unutuldu bundan sonra Devlet belli kanunlar çıkardı ve zemin etütleri yapılmaya başlandı yeni birilerine ekmek kapısı açıldı.

Hesap aslında devletin düşündüğü insanların yaşam hakkını garantiye almak için bu önlemi almıştı. Ama bugüne gelindiğinde onunda ilk önce üçkâğıtçılığına kaçtığımız için artık bu konuda da devlet tarafından denetlenmediği için zemin etüdü yapan bazı firmalar insanların hayatlarını hiçe sayarak zemin etüdü diye sadece resim çektiklerini duyuyoruz ama buna kimse ne denetliyor nede bir şey yapıyor.

Bir de hükümet bugün aslında bence önemli bir karar alıyor ve insanların aynı acıları bir daha en derinden yaşamaması için önlem olarak hasarlı binaların tamamen yıkılması için kararname çıkartıyor ama birileri yine bunlara karşı çıkıyor sormak isterim hangi akıl ve mantıkla bunu yaptıklarını çok merak ediyorum.

Neymiş efendim hala bu binalarda oturmaya devam edecekler böyle bir saçmalık dünyanın hiçbir yerinde yoktur.

İşin garip tarafı da bence de bu yıkılacak binaların içinde devlet kurumlarının kullandığı birkaç kurumunda olması bence garip bir durum evet şimdi alınan bu karar doğrultusunda bu binalar yıkılacak. Yalnız yeni yapılanlar ve zemin etütlerinin sağlam olup olmadığını kim denetleyecek? Ya da hala bunu görmezden ve duymazdan mı gelecek? Bize bu bilgiler geliyorsa görüp duyuyorsak elbet bunu yetkililer de duymuş olmalı eğer duymadılarsa ben buradan söylüyorum bu konu üzerinde durulması gerekir yoksa yarın yeni acıların yaşanması garantidir.

İşte o zaman bunun hesabını kim verecek bazen belki müteahhit sağlam yapmamış ama bugün bir çok müteahhit artık daha sağlıklı binalar yapıyorlar. Gelin görün ki birçoğu neyin üzerine ve nasıl bir yere bina yaptığını tam olarak bilemiyor.

İşte bir taraftan bir karar alıp uygularken diğer taraftan önemli olan yeni bir aksaklığa meydan vermemek gerekir.

 

Saygılarımla…

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem