23 Ağustos 2019 Cuma
Bellona

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İdlib’in güvenliği Türkiye’den geçer

20 Ekim 2017 tarihli yazısı

İdlip harekatı Özgür Suriye Ordusunun fiili olarak alana girmesi ve TSK nın desteğiyle 6 Ekim akşamı başladı. TSK‘nın zırhlı, mekanize, komando ve özel kuvvetler ile birlikte öncü kuvvetlerin tespit ettiği kontrol noktalarına konuşlandı. Sahadaki hareketlilik devam edeceğe benziyor. Bu harekatın barışı tesis veya destekleme operasyonlarından oluşacağını, insani yardımlarla birlikte yürütüleceğini ve sivillerin zarar görmemesinin esas alınacağını, dolayısıyla klasik askeri harekat mantığını aşan bir yaklaşıma sahip olacağı belli. ÖSO ve TSK alanda konuşlandıkça fiili gerçekler de yavaş yavaş ortaya çıkacaktır. Bu çalışma halka insani yardımın ulaşması ve mevcut güçlerin tabiri yerindeyse ahmak yarışına kapılarak arada kalan halkın eziyet çekmesine son verecektir.

Astana mutabakatı çerçevesinde yapılan harekat dahilinde görev alan kuvvetler özel seçilmiş ve gururumuz olan vatan evlatlarıdır. Sahada öncelikle Halep ilede komşu olan İdlip’in  kuzey tarafı da kontrol edilecektir. İdlip operasyonu başlayınca görüşünü aldığım Suriyeli bir aile İdlip harekatını çok iyi karşıladığını ve sevindiğini ifade etti. Suriyeli aile Halep’ten olduğunu Halep’e herhangi bir harekat olduğunda TSK ile seve seve hareket edeceğini beyan etmesi güzel olsa da, ülkenin genelinin kurtuluşu düşünmemesi sadece bölgesel veya il bazında düşünmesi bana garip geldi. Suriyeli neden Suriye bütününü değil de sadece bölgesin i düşünür diye garipsedim.

TSK gözetleme yapılan üs bölgelerinde kalıp ÖSO’nun sivil ve STK kuruluşlarının kendi müşterek ve çoğulcu kararlarıyla bölgeyi yönetmesi sağlanacaktır. Bu da Türkiye’nin sahada ayrı bir hesabının olmadığını sadece buraların güvenli bir yer olması hedefinin olduğunun bir göstergesidir. Bunlar zaten bölgede TSK ve birlikte hareket eden unsurlara yönelik var olan sosyolojik meşruiyeti destekleyen aktiviteler. Ancak konunun asıl stratejik yönü Reyhanlı’dan doğuya Halep’e doğru konuşlanmanın sağladığı operatif ve stratejik üstünlük sağlamasıdır. Bu operasyonla Afrin üzerinede ciddi baskıda kurulmuş olacak. Terör grubunun kendi alanında hapsedilmesi, orda boğulması ve teslim olması ümidinin de gerçekleşmesi ümütlerimiz arasındadır. İdlip operasyonu aslında taşeron askerlerle bir yerin, başka taşeron birlikleri (DAEŞ)  bahane ederek işgalinin akamete uğratılma operasyonudur.

İşin daha ilginç olan tarafı sahada oluşacak yeni birliktelikler ve çözülmelerdir. İdlibin yeni sosyal ve politik ortamını bu hareketler belirleyecektir.

Bu harekat ile yöredeki yerleşik silahlı gruplar zamanla birleşmek gerektiğinin farkına varacaklardır. Umarım geç olmadan olur. Aynı şekilde özellikle son bir haftadır ÖSO’ya yönelik saldırı yapan DAEŞ / PYD dikkate alındığında ideolojik yelpazeleri farklı olsa da kimlerin aslında aynı tarafta saf tuttuğunu anlamak mümkün.

İdlipte oluşacak Sosyo-politiğin TSK ve unsurlarına verdiği meşruiyet desteği çerçevesinde şekillenecektir. Bu meşruiyetle beraber huzura kavuşmuş olacak halk ve topluluklar civardaki diğer işgal altındaki yerler ve yerel silahlı gruplar üzerinde bir şekilde etkisinin olacağını ileriki zamanda göreceğiz. Bu kadar çatışma ve huzursuzluğun olduğu orta doğuda çatışmasızlık sağlamak hususunda etkili olan Türkiye’nin bu konuda ihtiyaç duyulan bu yörelerde etkin ve güçlü olması kendi halkının yanı sıra Türkiye’nin geleceği ve mevcut durumu için gereklidir.

Yerel bazdaki diğer silahlı grupların DEAŞ/PKK terörünü yenme konusundaki çabalarına destek verilmelidir. Mevcut konjonktür bunu gerektiriyor. DEAŞ’ın kimler tarafından kurulduğu ve kimlerin desteklediği ortaya çıktıktan sonra hükümetimizin en ufak çekinceleri olmaması gerekiyor. ÖSO yerel unsurlarla irtibata geçme yönünde köprü olarak kullanılması gerekiyor.

Bundan sonraki süreçte İHH, Denizfeneri, Kızılay v.s. gibi yardım kuruluşları ile halk arasındaki bağlar güçlendirilmeli ve ileriki aşamalarda ülkemiz güvenliğinin de sağlanması çalışmalarına hız verilmesi gerekiyor. Sn. Cumhurbaşkanımızın resminin İdlip meclisi baş köşesine konması  dileğiyle…

Kalın sağlıcakla…

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem