17 Temmuz 2019 Çarşamba
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kanayan yara Arakan

Adnan Gümüşer

07 Eylül 2017 tarihli yazısı

İslam dünyası ve mazlum halkları bizi hep yakıp kavurmuştur. Bu coğrafyanın her gün bir yarası daha kanıyor. Bu kanama en çok Türkiye’de yankı buluyor. Bu yankı bizim hamiliğimiz veya sevdamızdan olsa gerek.

 Dünyada İslam’a sahip çıkan başka ülkeler yok veya bilmiyoruz. Bu şerefli dini ve bağlılarını sahiplenenler onurlanacak ve tarihe altın harflerle yazılacak. Resulullah zamanında da öyle olmadı mı?

Yüreğimiz kanıyor ama bir şeylerde yapmalıyız. Dert, üzülmeyle kalınca ve bir şeyler yapamayınca acı ve ölümler artık alışılagelen bir vaka oluyor,  bir süre sonra geçiveriyor.

Sıcak gündem, iç karartan ölüm haberleri, köy baskınları, katliam videoları nereye kadar devam edecek.

Bütün bunlara rağmen Sivil toplum kuruluşları, TİKA ve Reis-i Cumhurumuz var. İyi ki bunlar var.

TİKA başkanı Serdar Çam tecrübe ve önerileri çok ilginç ve bir o kadar da bilgi dolu özetle;

1. Mazlumun hakkını koruyabilmek için, güçlünün masasında olmak gerek.

2. Dünyanın öbür ucunda yaşanan meselelere katkı vermek için doğru kanallardan haber alabilmeli, buna göre meselenin çözümüne katkı vermeliyiz.

3. Yardım teşkilatları kısa dönemlik yardım dağıtım işlerini yapıp terki diyar ettiklerinde, oradaki mazlumlar onlarla yaşamaya devam etmekte.

4. Özellikle azınlık olan mazlumların yaşamaya mecbur oldukları ülkelerdeki çaresizlik içindeki konumları güçlendirilmeli; zayıflatılmamalı.

5. Sorumsuzca yapılan her haber etkinliğin, onları daha çok çıkmaza düşürebileceği unutmamalı. Vakıf olmadığımız bölgeleri iyi çalışmalı.

6. Myanmar'daki Rohingyalıların meselesi bugünün değil; yıllardır süregelen acı bir tablo. Vatandaşlıkları olmayan dışlanmış, ezilmiş mazlumlar.

7. Arada sıkışmış kalmış bir azınlığın dramı. Çözmek için birikim, tecrübe ve devlet kapasitesi gerekiyor. Çıkmazları çok; çözüm yolları tıkalı.

8. Diasporanın dışarıdan abartılı ve yalan haber, foto vs. paylaşımları ile Myanmar'daki Müslümanların dramı azalmaz, aksine katlanarak artar.

9. Geçtiğimiz Ramazan'da Rakain bölgesine girip 15000 aileye yardım yapma izni alabilen tek yabancı kuruluş TİKA olmuştu. Bu ayrıntı önemlidir.

10. Çoğu yardım kuruluşları Arakan için topladıkları yardımları oraya giremedikleri için Bangladeş'te dağıtıp dönüyor. Doğrular karışıyor.

11. Uzun yıllar militarizmin baskıları sonrası Myanmar'ın başına gelmiş yeni kadın lider Myanmar'ı darboğazdan çıkarmak - kalkındırmak istiyor.

12. Derin devlet her olumlu adımında elini zayıflatarak insanları birbirine kırdırıyor; doğal olarak en fazla Müslümanlar katlediliyor.

13. Maalesef her yerdeki gibi, sözde "dini" terör gruplarının karakol baskınları polis katliamları vs. ile Müslümanlara yaftalar geçiriliyor.

14. Bu kargaşaların arkasında isimlerini vermeye gerek olmayan büyük devletlerin iştahlı çıkar çatışmaları yatıyor: Zengin Doğalgaz Yatakları.

15. İlginç bir ayrıntı: Rohinya’lıların da desteklediği BM çözüm paketini 24 Ağustos'ta Myanmar hükümeti açıklıyor; 25'inde 30 karakolda katliam oluyor.

16. Sosyal medyaya dikkat etmeli; acıma duygularımız istismar edilmemeli; sonra gerektiğinde tüketilmiş olmamalı.

17. SONUÇ: Myanmar'da pek çok devlet - çıkar grupları zengin petrol-doğalgaz yataklarının kontrolü için kavgalarına Rohinya’lıları meze yapıyor.

Diyor ve bize güzel bir o kadarda faydalı bilgiler veriyor.

Cumhurbaşkanının girişimiyle şimdilik bir miktar yardım Arıkanlılara gönderilecek. 

Türk hacker grubu Ayyıldız Tim, Arakanlı Müslümanlara yapılan zulmün ardından Myanmar hükümetine ait 22 web sitesini hackledi. Şimdilik Cumhurbaşkanımızın girişimi, BM arakan açıklaması ve hacker grubumuzun çalışmaları bir nebze Arıkanlılara nefes aldırmış oldu.

TİKA’nın girişimleri de ayrıca gurur verici.

Arakan’lılara kalıcı barış ve huzur gelmesi temennisiyle.

Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem