23 Ağustos 2019 Cuma
Bellona

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yeni Nesil Komşulukları

13 Ağustos 2017 tarihli yazısı

Ev alma komşu al. Hangi komşuyu ama? Sorusu geliyor insanın aklına. Günümüzde komşuluk bağları çok geriledi. Kentsel dönüşüm projeleri, tıkış tıkış binalar ve yüksek katlar komşuluk ilişkilerini zayıflattı,  bitirdi. Bu ilişkilerin ne olduğu bilinmez oluverdi. 3. Kat 9 numarada oturan yaşlı karı koca kimdir. Bilinmez oldu. Belki bir asansörde; ağız bir kenarda dursun gözle verilen selamlarla komşuluk yaşıyoruz. Komşuluk sadece dünyada değil ahir yaşamında da büyük önem arz ediyor.

Eskiden mahalleye yeni biri taşındı mı mahallenin cici teyzeleri bir haftanın geçmesini zor bekler durumları sorulur, gereken değer verilir, pastalar börekler hazırlanır,  elde süsleri kesme bor camları ile hoş geldiniz ziyareti yapılırdı. Bu gelenek su misali buhar oldu. Bu konuda Allah Rasulü günümüzde ışık tutan tavsiyeleri dikkate değer.

Komşunun komşusu üzerine 10 hakkı olduğu bildirilen Hadiste şunlar tavsiye edilir:

 

1-Borç istediği zaman borç vermek
2- Misafirliğe çağırınca davetine icap etmek, gitmek
3- Hastalanınca ziyaretine gidip hal ve hatırını sormak
4- Yardım isterse yardıma gitmek
5- Başına bir bela gelirse, teselli etmek, üzüntüsünü paylaşmak
6- Sevinçli günlerinde sevincine ortak olmak
7- Ölünce cenazesine gitmek, defin işleriyle meşgul olmak
8- Yolculuğa çıktığı zaman, evini kollayıp gözetlemek
9- Ondan gelecek bütün sıkıntılara katlanmak
10- Onunla kavga ve münakaşa etmemek iyi geçinmek

Ayrıca;

Cebrail bana, daima komşu hakkını tavsiye ederdi. Öyle ki ben, komşuları birbirine mirasçı kılacak zannetmiştim!” (Buhârî, Edeb, 28; Müslim, Birr, 140)

…Komşuna ihsanda bulun ki (kâmil bir) mü’min olasın…” (Tirmizî, Zühd, 2/2305)

Veya ;

Devamlı ikamet ettiğiniz yerde kötü komşudan Allah’a sığınınız! Göçebe olduğunuz yerdeki komşu nasıl olsa bir müddet sonra sizden ayrılır.” buyurmuştur. (Nesâî, İstiâze, 44)

Dikkat edileceği gibi ne güzel tavsiyeler bunlar.

Nisa 36 da ise Yüce Allah Şöyle buyuruyor:

…Anaya, babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya ve maliki bulunduğunuz kimselere ihsan ile muamele edin, iyi davranın…” (en-Nisâ, 36)

Komşuluk hakkı ve komşuluk geleneği adı altında bazı terimlerimiz bulunuyor. Bunlar birlikte yaşamın gerekleri ve huzurlu yaşamın şartlarının ne olduğu araştırmaları zamanında çıkmış ve çözüm aranan konular olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bütün insanların güzel komşularla yaşamak istediğini düşünerek evvelâ kendimiz güzel bir komşu olmalı, daha sonra da iyi komşular arasında oturmaya gayret etmeli. Çünkü insanı dünyada bahtiyar eden şeylerden biri de güzel/iyi komşudur.

Bu hususta meşhur olan; “Ev alma komşu al!” sözü, hayırlı komşular arasında yaşamanın, manevi hayatımız açısından da ne kadar ehemmiyetli olduğunu açıkça gösteriyor. Aynı şekilde, mescitlere komşu olmaya da itina göstermek lazım. Böylece insan, secdeye davet telkinleri olan ezanın içleri fetheden duygusundan uzak kalmamış olur.

Komşuluk o derece mühimdir ki, sadece bu dünya ile de sınırlı kalmamakta olup ahiret boyutu da vardır. Ayrıca hayatta iken iyilerle beraberlik önemli bir konu gündemi olabilmektedir.

Bu hafta bir yenilik yapalım ve komşularımızı ziyaret edelim. Kapılarını çalıp hal hatırlarını soralım. İkram ve fedakarlıklarda bulunalım. Hadi bakalım.

 

Kalın sağlıcakla…

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem