23 Ağustos 2019 Cuma
Bellona

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Katar'ı birde böyle değerlendirelim

15 Haziran 2017 tarihli yazısı

Arap yarım adasında neler oluyor. Başta Suudi Arabistan, BAE, Mısır olmak üzere Katar’ı ablukaya alma planı yaptılar. Katar neden böyle bir yalnızlığa itiliyor. Arka planında neler var.

Katar 2016 yılında 47 milyon dolar fazla bütçe vermiş ülkedir. Kişi başına düşen milli gelir 129.000 dolardır. Suriye’de zalim Esad’a karşı oluşturulan güçlere karşı Türkiye ile birlikte destek verdi. Geçtiğimiz son on yıl içerisinde Türkiye’ye doğrudan ve dolaylı olarak özellikle ekonomik kriz dönemlerinde bize destek veren yardım sağladı. Özellikle 15 Temmuzdaki ülkemize yönelik moral ve çabaları hafife alınamaz.

Osmanlı’ya karşı isyan bayrağı açan ve başını bugünkü Suudi ailesinin çektiği dedeleri şerif Hüseyin ve El Şu’uzun çektiği isyanda, hiçbir zaman Osmanlıyı sırtından vurmayan, hançerlemeyen el-Sani sülalesinin hükümdar olduğu topraklarda kurulan ülkede, dedeleri evlatlarına mühim ve dikkat çeken tavsiyelerde bulunuyor.  ‘’Osmanlı ile bir olun. Olmayacak isenizde asla silah çekmeyin, ayrılırsanız irtibatı kesmeyin, unutmayın ey evlatlarım, en iyi ve en cömert Haçlıdan en garip ve en fakir Osmanlı daha evladır. ’’der.

Osmanlı askerleri 1916 yılına kadar ancak bölgede tutunabildi. Lawrens’ in çalışmaları meşhurdur.

Şimdi biz kimden yana olacağız belli. Kimi destekleyeceğiz belli.

ABD Savunma Bakanı Pentagon yetkilisi bundan birkaç ay önce ‘’ey Erdoğan Katar’dan sana para gelmezse ne yapacaksın diye soruyor. ‘’ ve sorudan yaklaşık 2 ay sonra plan işliyor ve Katar’a operasyon yapılıyor.

Bu operasyonda 49 insan terörist ilan ediliyor. İçlerinde hele biri var 91 yaşında. İslam Alimleri Birliği Başkanı karıncayı ezmeyen, ezecek durumda olmayan alimi, bir kalemde altyapısı olmadan, ispatı olamadan terör listesine alıyor. Bu demektir ki Ortadoğu ülkelerinin öncelikleri arasında İslam değil ağa babalarından aldıkları direktif ve emirlerdir. Yoksa yönetimler kalmayacak hükümranlıkları of durumunda olacak korkusu başlarında uçuşuyor.

Katar kendine dayatılanlara karşı duruyor ve ümmetin yanında yer alıyor.

Biz neden Katar’a sahip çıkacağız. Çünkü her fırsatta Türkiye’nin kara gün dostu oldu. Katar 15 Temmuz gecesi sessizce Cumhurbaşkanlığının korumalığına 150 özel kuvvet askerini Türkiye’ye yollar ve Cumhurbaşkanlığı korumalığına görevlendirir.  19 Temmuzda ortalık yatışınca yine bu özel kuvvetler ülkelerine ayrılır ve gider. Rusya ile yaşadığımız uçak krizinde Türkiye’ye ucuz gazı ben veririm diyerek yine güvenini tazeledi. Tugay düzeyinde topraklarında asker bulundurmamıza izin veren tek dost ülke katardır. Katara vurulan darbe aslında Türkiye’yi kuşatma ve sıranın Türkiye’ye geleceği hesaplarıdır. Katar düşerse Türkiye’de zor durumda kalır hesapları öngörülüyor.

Biz vefalı millet ve vefalı insanlarız. Ahde vefa kalitedir. Mahşerde alnımız dik olsun diye hakkın yanında olmalı Katar’a destek olmalıyız. Katar emiri bu darlıkta hasbunallah çekip dirayetini ve kalitesini gösterdi. Evet Allah ne güzel vekildir.

Harese nedir? Harese çöl gemisi denen devenin, çok sevdiği dikenli bir bitkidir. Gördükleri yerde onu yer çiğner ama dudağı ağzı kan içinde kalır. Yedikçe kanar kanadıkça kan tadı dikene karışır kanlı diken deveye büyük bir lezzet ve haz verir. Ve çiğnemeye devam eder. Buna engel olunmazsa deve oracıkta ölür, gider. Bunun adı haresedir. Hırs, ihtiras bu kökten türemiştir. Tarih boyunca orta doğu biri birini öldürür, yaralar, ablukaya alır. Ama makro ölçekte kendisini öldürdüğünün, yaraldığının farkında olmaz ve ya olmak istemez. Bu oyunu ilk gören ülke Türkiye oldu. Cumhurbaşkanımız oldu. Türkiye Katar’a asker sevk etme ve F16 konuşlandırma kararı aldı. Katar’a gidecek askerlerin yanında keşke bende olsaydım. Selam onlara ve Katar'da bulunan Türk tugayındaki askerlerimize.

Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem