17 Temmuz 2019 Çarşamba
Tahsin Keskin

Tahsin Keskin

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Baklava Zenka'da yenir

Tahsin Keskin

27 Mayıs 2017 tarihli yazısı

Baklava yemek için Antep’e gitmeye gerek yok. Gerçek Antep baklavası Zenka ile İzmit’te yenir. On yıldır İzmit’te faaliyet gösteren Zenka, kurulduğu günden bu yana tam anlamıyla Kocaeli’nin baklava markası oldu. Nasıl marka olduklarını ve daha önemlisi nasıl marka kalabildiklerini firma sahiplerinden Ayhan Karayılan ile konuştuk.

 

işletme sahiplerinden Ayhan Karayılan

MEMLEKET AŞIĞI BİR İNSAN

Hemen belirtelim Zenka Baklavalarının dört ortağından biri olan Ayhan Bey, memleket aşığı bir işletmeci. Memleketini ve insanlarını çok seviyor. Ancak son zamanlarda gıdadaki hileler fazlasıyla canını sıkıyor.

 

IMG_9434

PARA HERŞEY DEĞİL

Gerçekten işini hakkıyla yapanların çok az olduğunu, paranın her şeyin önüne geçtiğini söylüyor. Genel anlamıyla tükettiklerimizde helal ürün anlayışımızın gelişemediğini ve bunun maneviyatımızı da etkilediğini düşünüyor. Haksızda değil. Çünkü helal-haram anlayışı olmayınca tüketilenler kalbi zorlar ve kalp katılaşır. Katılaşan kalptende her fena şey beklenir artık.  

 

KALP SAĞLIĞI İÇİN HELAL ÜRETİM

Son zamanlardaki bu durumu tükettiklerimize bağlayan Ayhan Karayılan, kalp sağlığı için helal kesimli hijyenik ürünlerin tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Zenka’nın başarısının sırrını da buna bağlıyor. Öncelikle maneviyatın güçlü olması gerektiğini önemle belirtiyor.

 

DSC_0104

SİZ HİÇ ÇİKOLATALI BAKLAVA YEDİNİZ Mİ?

Hamurun kakao ile yoğrulup içine tane çikolataların atıldığı enfes bir lezzet bu. Ceviz, fındık ve fıstığın harmanlandığı karışık çikolatalı baklavayı, çikolata sevenlere özellikle tavsiye ediyorum. Çikolata yerine bunu yiyeceklerdir.

 

Tahsin Keskin

SÖZÜN BİTTİĞİ YER

Zenka’da yufkalar tamamen elle açılıyor, el emeği ile üretiliyor. Yani yufka açımında makine kullanılmıyor. Zenka’da üretilen baklavaların kalitesini ve lezzetini burada anlatmak sözün bittiği yer olur doğrusu. Bu yüzden ağızda eriyen, mide yakmayan bu baklavanın farkını ancak yiyerek anlayabilirsiniz.

 

BİZ TATLICI DEĞİL BAKLAVACIYIZ

İşini büyük bir aşkla ve zevkle yapan, ‘’Biz tatlıcı değil, baklavacıyız. Baklava yapmak bir sanattır.’’ diyen  Ayhan Bey şöyle devam ediyor: ‘’ Kocaeli’ni en az memleketim Antep kadar çok seviyorum. Sevdiğim bu güzel şehirde kalıcı bir isim bırakmak için işimin en iyisini yapmak istiyorum. Bu anlayışla ilk önce hilesiz ve hakkını vererek baklava üretiyoruz. Tatlıların içerisinde en sağlıklısı doğal yapılan baklavadır. Vücudun doğal olan her şeye ihtiyacı var. Biz de doğal ürünlerle hijyenik ortamda kaliteden ödün vermeden üretim yapıyoruz. İmalatımız herkese açık, en yoğun zamanımızda bile insanlar nerede üretim yaptığımızı görebilir, denetleyebilir. Hiçbir katkı maddesi kullanmadan sadece doğal ürünlerle üretim yapıyoruz. Ancak iyi bir baklava için bu da yeterli değildir. Güzel bir ruh, iyi bir vicdan olmalı. Para hırsının  olmaması gerekiyor. Biz işimizi yaparken mutlulukla  ve zevkle yapıyoruz. 50 yıl önceki Gaziantep Baklavasını üretiyoruz. Hilesiz hurdasız, tamamen doğal. Yine hileye çok müsait bir ürün olan lahmacuna girmemizin sebebi de bu oldu zaten.  

 

lahmacun

ZENKA LAHMACUN FARKI

Kaybolan bir kültürün yeniden hareket kazanması için kaliteli lahmacun yapmaya karar verdik. Lahmacunda soğan kullanmıyoruz, bunun yerine sarımsak ile o lezzeti sağlıyoruz. Kaliteli bir lahmacun için kaliteli malzemenin yanı sıra emek, ustalık ve iyi bir vicdan gerekiyor. Bu unsurlardan biri eksik olursa kaliteli asla olmaz. Çünkü bizim yaptığımız iş, hileye açık bir meslek. Kaliteli malzeme ve kaliteli işçilikten asla ödün vermiyoruz. Bir annenin bebeğine emek verircesine bizde lahmacuna o derece önem veriyoruz. Allah hileye düşürmesin. Ömrümüz yettiğince hilesiz bir şekilde üretim yapacağız. Baklavanın yanı sıra lahmacun ve pidemizle ramazanda da halkımızın hizmetindeyiz. Gaziantepimizi gezin, ancak baklavayı ve lahmacunu Zenka’da yiyin’’dedi.

Sizde bu eşsiz Antep Baklavasından ve Lahmacunundan yemek istiyorsanız Zenka Baklava ve Lahmacun telefonu: 0262. 311 00 27.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem