23 Ağustos 2019 Cuma
Bellona

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Sapanca Belediyesi'nin yeşile saygısı

17 Mayıs 2017 tarihli yazısı

Sapanca’da geçen hafta bulunmuştum. İlçede güzel ve kalıcı çalışmalar yapılıyor. Sakarya’nın yeşile doymuş ilçesi göz dolduruyor. Sapanca’nın çehresi yapılan yatırım ve hizmetlerden bir hayli değişime uğradığı görülüyor. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden olması nedeniyle çok sayıda yabancıda var. Arap kökenli turistlerin uğrak yerleri arasında bulunuyor.

Seyir terasları, yollar, parklar, spor salonları ve halk konserlerinin yanı sıra dikkat çeken ve Türkiye’deki Belediyelerden sanırım ilki olan, elektrik üretimini yapan mini santral var. Belediye başkanı Doç Dr. Aydın YILMAZER üniversite de öğretim görevlisi olarak çalışmış şimdide hizmetini Belediyede devam ediyor.

Sapanca belediyesi spor alanında da kendinden söz ettiriyor. Ring sporları denen, wushu, kickbaks, boks gibi sporların yapılması için güzel fiziki ortamlar hazırlıyor. Sporculara malzemelerini de veriyor.

Sapanca Belediyesinin hizmet projelerinin arasında bulunan seyir terası’da bir hayli ses getirecek. İlçenin en hakim tepesinde bulunan seyir terası yapımı da hızla devam ediyor.

Sapanca Belediye Başkanı, belediye olarak elektrik üretimi çalışmalarına başladıklarını bildirdi. Belediye başkanı Aydın Yılmazer,  Ak Parti Sapanca İlçe Danışma Meclisi Toplantısında yaptığı konuşmada, Kurtköy-Kırkpınar Dere Vadisi'nde elektrik üretmek için TÜBİTAK destekli proje hazırladıklarını ve gerekli hazırlıkların tamamlandığını söyledi. Projenin Sakarya ilçeleri arasında bir ilk olacağını ifade eden Yılmazer, "Kurtköy-Kırkpınar Dere Vadisi'nde elektrik üretimine başlıyoruz. Tribünlerin montajı için gerekli fiziki çalışmalar tamamlandı ayrıca elektrik tribünlerimizde geçtiğimiz günlerde projenin yapılacağı alana geldi." dedi. Yılmazer, üretilen elektriğin öncelikli olarak bölgedeki belediye tesislerinde kullanılmasının planlandığını ifade ederek, şunları kaydetti: "Belediye olarak bu proje için bir ödenek harcamıyoruz. Projenin giderlerinin bir kısmı TÜBİTAK projesi kapsamında bir kısmı da daha önce gerçekleştirdiğimiz Kurtköy yer satışı ihalesi şartnamesi gereği ilgili firma tarafından karşılanacak. Ürettiğimiz elektriği öncelikli olarak bölgedeki tesislerimizde kullanmayı planlıyoruz. Eğer projede istenen başarı sağlanırsa Devlet Su İşleri'nden (DSİ) gerekli izinleri alarak farklı bölgelerde yeni elektrik tribünleri kurabiliriz. Verime göre belki elektrik satmamız bile mümkün olabilir. Böyle bir projeyi ilçemize kazandırdığımız için mutluyuz."

 Belediyenin Kurtköy de Kırkpınar deresi üzerinde kurduğu elektrik santrali takdire şayan. Hem elektrik üretiyor. Hem de derenin temizliğine faydası oluyor. Derenin akış yönünde kurduğu kademelerle hem suyun hızını azaltıyor hem de sudaki çamuru ve bulanıklığı çökertip temiz bir su ve dere akışı sağlıyor. İlerde bu derede alabalık ve muhtelif balık türlerinin canlanacağından bahsedileceğe benziyor.

Çevreye duyarlı ve temiz enerji veren bu gibi çalışmalar bizi çok sevindirdi. Hele Sapanca gibi Sakarya ve Kocaeli’nin su deposu olan ve içme suyunu temin eden su havzasında çevreye duyarlı çalışmaları takdir etmemek elde değil.

Komşu il ve ilçelerde bu çalışmaların devamını görmek sevindirici. Çevreye duyarlı yapılar üreten Belediyeyi tebrik etmek istedim. Bu projelere kaynak aktarımında bulunmak ve destek verilerek kolaylıklar sağlanmalıdır.

Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem