23 Ağustos 2019 Cuma
Bellona
Sabahattin Yamak

Sabahattin Yamak

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yalnızca Kendimiz Olmak

Sabahattin Yamak

06 Mayıs 2017 tarihli yazısı

Hep beraber bir hayat yaşıyoruz bu dünyada. Ve bu dünyanın bazen unutsak bile, bir imtihan alanı olduğunu da biliyoruz. Buna rağmen gündelik yaşamımızın sığlığına kapılarak, asıl meselemizi unutup, olması gerekeni ıskalıyoruz.

Hep eskilerden dem vururken, nasıl zorluklar içinde çok kıymetli işler yapıldığını konuşuruz. İmkansızlıklar içinde çorak toprakları, nasıl gül bahçelerine çevirdiler diye, imreniriz. İşin sırrı belki de gündelik mevzularda neyi, ne kadar hayatımızın merkezine alıp almayacağımızdır. Çünkü merkezimize aldığımız her neyse bütün dünyamızı , düşüncelerimizi, fikirlerimizi onun üzerine bina ederiz. Bundan ötürü doğru ve asıl olan üzerine inşa edebilirsek zihnimizi, hayatı da doğru okuma imkanımız olur. Günübirlik yaşadıklarımızı önemsizleştirmeden ama hayatın merkezine de almadan tüm hayatı kuşatacak yaklaşımlarla yeni perspektifler geliştirmeliyiz.

Dünyaya sadece yaşadıklarımız ve yaptıklarımız penceresinden bakmak, hayatı ve diğerlerini kuşatamama başarısızlığını beraberinde getirecektir. Bulunduğumuz durumu hayat memat meselesi haline getirmeden, kutsallaştırmadan, yeni alanlar açmalıyız kendimize. Meşhur fiil hikayesini hepimiz gayet iyi biliriz. O yüzden elimizde olanı hayatın bütünü, kendisi görmek yeni yanılgılara sebep olacaktır. Bizler birer birey olarak, kurumlarımızla, STK’larımızla, iş yerimizle vb. ile yalnızca hayatın bir parçasıyız.

Kendimiz olmak durumundayız. Hiç kimseden, hiçbir kurumdan rol çalma, ya da o role bürünme eğilimden kaçınmalıyız. Aksi takdirde sonuçları hüsranla bitecek gelecek bizleri bekliyor olacaktır. Bugün ülkemizin içinden geçtiği sıkıntı tam da bu söylediklerimiz ile örtüşmektedir. Herkes, her kurum-kuruluş , durması gerek veya müdahil olması gereken yeri bilmelidir.

Bu ülkede yaşayan herkesin Siyasete, Sağlık politikalarına, Eğitime, Dış politikaya ve hayatın tüm alanlarına ilişkin düşünceleri, fikirleri olabilir. Bu  Siyasi – Politik düşüncelerimiz, konjonktürel  gelişmeler  yada günlük yaşam içinde gerçekleşen eylemler bizler tarafından itikadi bir mesele haline getirilmemelidir.

“Abi ne iş olursa yaparım” düşüncesinden, yetkin, etkin ve ehil olduğumuz konulara yönelmemiz gereklidir. Bütün bunları yapmamız, yaptıklarımızı gözden geçirmemiz, bu ülkenin, ümidi bu topraklarda olan mazlumların ve en önemlisi kendimiz için daha sıhhatli bir düşünce iklimi oluşturmamız açısından iyi olacaktır.

Dışardan ya da içerden, bilerek ya da bilmeyerek bize sunulan geçici, suni gündemleri elimizin tersiyle itip, kendi gündemlerimizi kendimizin belirlediği, düşüncelerimizin, yaşamımızın, “ İstikamet Üzere “ olduğu, kendimizin sadece “kendimiz” olduğu vakitlerde buluşmak dileği ile….

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem