18 Ağustos 2019 Pazar
Bellona
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ekmekte kazanan ve kaybeden kim?

Galip Ataman

03 Mayıs 2017 tarihli yazısı

Elektrik, su, akaryakıt, ulaşımdahil iğneden ipliğe her şeye zam yapıldı.

Ama tüm girdilerde artış olmasına rağmen ekmeğe bir türlü zam yapılmadı.

Fırıncılar üzüldüler, isyan ettiler ama bekledikleri zammı geçte olsa aldılar.

40 ay boyunca 1.00 TL’ye sattıkları 250 gram ekmeği dünden itibaren 1.25 TL’den satmaya başladılar.

Herkes zam alırken ne oldu, ne yaşandı da fırıncılar zam için 40 ay beklemek zorunda kaldı.

Bunun için biraz gerilere,15 Ekim 2015’te Fırıncılar Odası yönetim kurulunun 250 gram ekmeği 1.25 TL’ye satma kararı aldığı, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin6 Kasım 2015 tarihinde onayladığı günlere gidelim.

Vali Güzeloğlu’nun itirazı sonrası oluşturulan komisyonda Kocaeli Ticaret Odası ve Kocaeli Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği üyelerinin, ekmekte gramajın 50’şer gram arttırılmasını öngören“Ekmek Kodeks Yönetmeliğine” rağmen 275 gramda ısrarcı oluşunu hatırlayalım.

Kocaeli Valiliğince yapılan “Komisyonun itirazımı ret etmesi üzerine konu valiliğimizce mahkemeye taşınmış ve mahkeme 250 gram ekmeğin 1 TL’den satılmasına kesin olarak karar verilmiştir” açıklamayı okuyalım.

Fırıncılar Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan oldu. 275 gramda ısrar edince ekmeği 25 kuruş ucuza satmak zorunda kaldı.

Fırıncılar odası ve esnaf ve sanatkarlar birliğine sormak istiyorum; 250 gram ekmeği 1.25 TL satmayı kabul eden fırıncılar

Ekmek zammı konusunda son sözü Vali Güzeloğlu söylediğine göre geçişte ısrar etmeye, kararın yargıya taşınmasına değdi mi?

Sorumlusu mu? Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Kemal Kaya, komisyon üyeleri Ticaret Odası ile Esnaf ve Sanatkarları Odaları temsilcileri Semih Barış ve Kadir Durmuş.

Fırıncılar, başkanları, temsilcileri bugünkü hassasiyetlerini, Vali Hasan Basri Güzeloğlu ile olan diyaloglarını keşke o tarihlerde de gösterebilselerdi.

250 Gram ekmek Vali Güzeloğlu’nun oluru alınarak İstanbul, Ankara, Bursa, Zonguldak, Yalova, Elazığ, Ordu, Giresun, Bartın, Tunceli’de aylar öncesi olduğu gibi Kocaeli’de de dünden itibaren 1.25 TL’den satılmaya başladı.

40 aydır 1.00 TL’den satılan ekmek dünden itibaren 1.25 TL’den satılmaya başladığına göre bize de “hayırlı olsun” demek düşer.

ekmek

 

VALİ KOCAELİ'Yİ, KOCAELİLİLER VALİYİ SEVİYOR

Gazeteciliğe 1964 yılında başladım.

Yarım asırdır manşet atar gibi köşe yazıları yazıyor, haber ve röportajlar yapıyorum.

İletişim Fakültesinde yıllarca genç iletişimcilere, haberciliğin olmazsa olmaz 5N 1K (ne, nerede, nasıl, ne zaman, neden ve kim) kuralını anlattım.

Kocaeli Gazetesinin 29 Nisan tarihli sayısında Abdullah Karagöz’ün Vali görevden alındı mı, alınacak mı?” başlıklı yazısını okuduktan sonra boşa geçen yıllarıma üzüldüm.

Devamında, “Devletin valisinin 3 çocuğu var, isimleri; Fethullah, Gülen, Nil”cümlesi bana, gazetecilikte daha çok yapacaklarım(!) olduğunu öğretti.

Neymiş efendim; Habere ve yazıya konu olan vali, FETÖ hayranı imiş.

Devletin bu vali hakkında vereceği karar vatandaşlar arasında merakla beleniyormuş.

Referandumda sandıklardan evet çıktığına göre devlet bu valiyi görevden almalıymış.

Sizin anlayacağınız, valinin adını ve görev yaptığı ili bildiği halde yazmacesareti gösteremeyen gazeteci ve gazetesi, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nu ima etmeye çalışmış.

Aklınca kamuoyunda merak uyandırarak okunmayan haberi okutmak istemiş.

Sizce gazeteci ve haber yapan gazete; çocuklarının adını ve FETÖ hayranı olduğunu bildiği valinin görev yerini niye yazmamış?

Abdullah Karagöz’ün “kes-kopyala-yapıştır” yöntemi ile köşesine taşıdığı haberi duyuran Sözcü Gazetesi başta olmak üzere internet siteleri o kişininTokat Valisi Cevdet Can olduğunu yazmasına rağmen Kocaeli Gazetesi neden böyle bir yolu izlemiş olabilir?

Belli ki gazeteci de gazetesi de bilinçli, belki de kasıtlı olarak valinin adını ve görevini yazmamıştır.

Çocuklarına Fethullah ve Gülen adını koyan Tokat Valisi Cevdet Can’ın “Çocuklarıma Fethullah ve Gülen adını dini isim olduğu için koydum” açıklamasını okumasaydım yazıyı ciddiye alacaktım.

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nu tanımasam, 2 çocuğunun adlarının“Abdülkadir ve Elif”olduğunu bilmesem böyle bir haberi kaçırdığım için hayıflanacaktım.

Sayın Güzeloğlu’nun, FETÖ Terör örgütünün kalkıştığı 15 Temmuz sonrası aldığı kararları, verdiği mesajları okumasam, dik duruşuna tanık olmasam “acaba” diyecektim.

Sahi, Abdullah Karagöz ve gazetesi söz konusu valinin adını ve görevini gizli tutmakla neyi amaçlamış olabilir?

 

SEVİYOR, SEVİLİYOR

Yüksek Seçim Kurulu’nun referandum kesin sonuçlarını (yüzde 51.41 evet, yüzde 48.59 hayır) açıklamasının ardından AK Parti’ye geri dönen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 21 Mayıs’ta da genel başkan olacak.

TBMM’de uyum yasaları çıkarılacak, siyasi ve idari yapıda değişiklikler yapılacak.

AK Parti yönetiminde ve hükümette yapılacak değişikliği beklemeyen ‘kulağı delik(!)’ gazeteciler Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun da aralarında olduğu valiler kararnamesi haberleri yapmaya başladı.

Internet sitelerinde çıkan “Vali Güzeloğlu gidiyor” başlıklı haber dikkatimi çekti.

Habere göre, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu gidecekmiş, yerine Trabzon kökenli Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy’un atanması kesinmiş!

Zamanı geldiğinde önceki valiler gibi Hasan Basri Güzeloğluda Kocaeli’den ayrılacak. Kimsenin telaş etmesine, niyet okumasına gerek yok.

Kocaeli’yi ve Kocaelilileri seven, Devlet’in Kocaeli’deki “güler yüzü”, herkesle barışık Vali Güzeloğlu’nu göndermeye çalışanlar, 2.5 yılda eğitim başta olmak üzere yaptıklarına baksınlar, yazacaklarımı okusunlar.

Mersin’den ayrılırken “Tabelalara değil gönüllere talip olduk” demişti.

1 Ekim 2014 tarihinde Kocaeli’de göreve başlarken yaptığı ilk açıklama, “Millete hizmet etmek bizim şerefimiz ve arzumuzdur. Milletimize hizmet etmekten başka bir gayemiz yok ve milletimizin duasından başka bir zenginliğimizde olamaz” olmuştu.

Farklı kültürlerin ve renklerin bir arada yaşadığı, demokrasi kültürü zengin ilimizde siyasi parti ve sivil toplum yöneticilerini aynı masa etrafında buluşturarak gönülleri feteden Vali Güzeloğlu’na Kocaeli’de kaldığı sürece sağlık ve başarılar diliyorum.

güzeloğlu

 

KOÜ CAMİ PROJESİ, ONAY İÇİN

CUMHURBAŞKANINI BEKLİYOR

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen sene bugünlerde (13 Mayıs) İzmit’e geldi.

Cuma namazını Umuttepe camiindekıldı.

Kocaeli Üniversitesi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezinde

“Fahri Doktor Ünvanı” belgesi aldı, cübbe giydi.

Muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak mecburiyetinde olduklarını ve bunu başaracaklarını söyledi.

Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü başta olmak üzere akademisyenlere ve öğrencilere başarılar diledi.

Konuşmasının bir yerinde Umuttepe yerleşkesi içinde cami olmamasının eksikliğinden bahsetti.

Osmanlı mimarisi formlarını taşıyan bir cami projesi hazırlanması düşüncesini anlatırken, Rektör Bey, 3 bin kişilik cami yapmak istediklerini söyledi. Ben de 3 bin olmaz cami kapasitesini 3 binin üstüne çıkarılmasını istedim” dedi.

Aradan bir yıl geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan isteği doğrultusunda, 3 cami proje taslağı hazırlandı.

Geliniz bundan sonrasını Rektör Prof. Dr. Hülagü’den dinleyelim, “Umuttepe Yerleşkesinde yapılacak cami ile ilgili ekip arkadaşlarımız 3 proje taslağı hazırladı. Nihai kararı verecek olan Sayın Cumhurbaşkanımıza Kocaeli’ye gelişinde bahsettim. Bana getir beraber değerlendirelim dedi. Beni çağırmasını bekliyorum. Sanırım Haziran ayında ziyaret ederek proje hakkında bilgi vereceğim. Sayın Cumhurbaşkanımızın onayını aldıktan sonra inşaata başlayacağız ve bir yılda bitirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sadettin hocanın verdiği bilgiye göre, cami inşaatı Umuttepe yerleşkesinde mühendislik fakültesi yan tarafındaki mescidin bulunduğu yere yapılacak.

Cami 2 bin 500 kapasiteli olacak, dış kısımlar kullanıldığında daha fazla kişi namaz kılabilecek.

Caminin alt katları otopark ve sosyal tesisler olarak kullanılacak.

Yaklaşık 15 milyon TL’ye yapımı düşünülen cami inşaatı finansmanının bir bölümü Diyanet İşleri Başkanlığınca kalan kısmı yerel kaynaklarca karşılanacak. Şimdiden hayırlı olsun diyelim.

 

DİYANET HAYIR DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kocaeli Üniversitesi Yerleşkesi’nde yapılacak camiye destek sözü ve hazırlanan taslak projeleri değerlendirme isteği beni biraz geçmişe götürdü.

Sadettin hoca, rektörlük seçildikten sonra ilk işi, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in “Şehirlerdeki üniversite camilerini önemsiyoruz. Yaklaşık 20 milyon gencimize bu yolla ulaşmak istiyoruz. Bu camilerde gençlerle iletişim kuracak din görevlileri hizmet verecek. Gençlerin manevi yönden gelişmesini, camilerden istifade etmesini istiyoruz” açıklamasından cesaret alarak cami projesi hazırlatmak oldu.

Ancak Diyanet İşleri Başkanlığı, üniversitenin hemen karşısında “Umuttepe Camii” bulunduğunu gerekçe göstererek projeye onay vermedi.

Özetle, “Cami yapmak isterseniz kendiniz yapın, bizden bir şey beklemeyin” demeye getirmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kocaeli Üniversitesi ziyareti ve cami projesine destek sözü vermesinin ardından her şey değişti.

Dün, Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi’nde cami yapımına destek vermeyeceğini söyleyen Diyanet İşleri Başkanlığı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın devreye girmesi ile cami maliyetinin yarısını ödemeyi kabul etti.

CUMHURBAŞKANI-REKTÖR

 

CAMİ PROJE

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem