23 Ağustos 2019 Cuma
Bellona

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Seçim sonucundan ne anladık

20 Nisan 2017 tarihli yazısı

Seçimi 16 Nisan itibariyle atlattık. Hepimize hayırlı olsun. Sevinenler ve üzülenlerde hazmedemeyip yürüyüş yapanlar oldu.Vatanını milletini ve gelecek nesli düşüneneler tabiki sevindi. Belli bir kesimde sonuca üzüldü. Artık sonuçları bu kesim ve dış destekleri manipüle edemeyecekler.

Evet hayır oyları arasındaki makasın fazla olmaması hayırlı olmuştur.
Çünkü yeni sistemde iyi bir siyaset performansı ve temsil yeteneği ile muhalif oylar iktidar umudu kazanmıştır. Böylece geride kalan 15 yıl boyunca mahrum olduğunu düşündüğü temsil imkanına demokratik yollarla ulaşma umudu ve ihtimali belirmiştir.

Bu imkan ve umudu besleyecek meşru zeminler zorlanırsa ülke lobicilerin ve merdiven altı yapıların manipülasyonları ile kaosa sürüklenmekten muhalefet de bunların ayak oyunlarının taşeronluğundan kurtulur ve yerli olur. Yerli muhalefet her dönem ve zamanda şarttır. Çünkü yerli muhalefet doğaldır organiktir.Hormonal bir müdahale yoktur. Hormon bildiğimiz gibi meyve ve sebzeyi olduğundan farklı ve hacimli gösterir ve görünüşünü bozar sağlığı tehdit eder. İnsanlar artık organik meyve ve sebzelere dönüş yapıp yönelme içindeler.Organik hayat organik muhalefet gibi şarttır.Yerlidir.Millidir.

Hayır diyenlere sahip çıkılmalıdır. Sahip çıkmanın ilk yolu da onlara ümit vermektir. Bu millet, iradesine göz dikenlerin gözünü çıkartacağını 15 Temmuz gecesi dosta düşmana herkese kanıtladı.

Yapılan araştırmada oy kullanırken insanların daha çok mevcut durumlara göre değerlendirme yaptığı ve seçmenlerin çoğunun değişecek 18 maddeden çoğundan haberdar olmadığı ve daha çok sorunlarını durumlarını yani yolunu, geçimini, Belediye ile olan ilişki ve hizmetlerini baz aldıkları tespit edildi.Bu sonuçların Ak Parti teşkilatlarına da kendilerine çekidüzen verme, şımarma ve rehavete kapılma konusunda uyarı anlamında ciddi ipuçlarıihtiva ettiği açık. Kocaeli’nde oylar azımsanmayacak oranda düştü. Bu bir uyarıdır. Mesela uzayan trafik kuyruklarına uyarı veya ağır giden tramvaya ve onun çıkardığı toz ve pisliğe uyarıdır.

Enselerinde ilk seçim fırsatında ellerinden iktidarı alacak bir oy çoğunluğununolduğu gerçeği daha sorumlu siyaset ve hizmet söylem zorunluluğunuda doğuracaktır.
Doğu seçmeni de Ankara'ya hem Kürt sorununu unutmayın mesajını hem de PKK ya da beni şiddetle temsil edemezsin mesajını açıkça vererek iktidarın reformlar için ihtiyaç duyduğu 3-4 puanlık krediyi vermiş oldu.

Genel olarak Seçmen, bu ülke hepimizin, paylaşım, bölüşüm  adaletli olsun, akıllı olun. Mesajını da verdi.

Evet, Hayır oylamasında tercihini hangisinden yana kullandıysa her vatandaş seçime yüksek  katılım oranı ile ülkesinin geleceğine dair ortak kaygılarla hareket ettiğini göstermiştir. Katılım oranının % 85’e vardığı bir seçim yaşadık. Bu oranciddi bir yüzdeliktir.

Kazananlar kaybedenlerin korku ve kaygılarını boşa çıkartmak konusunda ayrıca bir yük sahibi oldular bu yüzden.Kazanan her zamanki gibi Türkiye oldu. Bu ülke hepimizin.

Suriye’deIrakta, Afganistan’daKeşmir’de ve diğer mazlum coğrafyalarda seçime gidelim diyen yok. Kan,açlık,gözyaşı, aile parçalanmışlığı, çile ve dert var. Biz ise nerdeyse sandıklardan, seçime gitmekten bıkacağız.Kıymetini bilmek lazım.

Şimdi artık ileriye bakmanın zamanı. Büyük planlar yapmanın birlik ve dirlik olmanın zamanı. Mağlup olanlar kılıçlarını toprağa gömüp barış çubuğunu tüttürmeli.Sonucu beğenmeyenler pusuya yatıp diğer seçime kadar beklemeli ve kozlarını o zamana saklamalıdır. Sokaktan şimdiye kadar kimse bir şey elde edemedi. Sokağa çıkan Hazmedemeyenler, birer aspirin içsin.

Seçim sonucununİslam alemine, ülkemize, vatandaşlarımıza hayırlara vesile olsun temennisi ile,

Kalın sağlıcakla… 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem