23 Ağustos 2019 Cuma
Bellona

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Cape Town’daki ebubekir

15 Nisan 2017 tarihli yazısı

Osmanlının takdir ettiğim bir yönünden daha haberdar olmak ne güzel bir duygu. Osmanlıda tebliğ ve cihat görevi önemlidir.EbubekirEfendinin Güney Afrika’yagidişi sömürgeleştirmek, Afrika’nın zenginliklerini çalıp başka yerlere götürmek için değil sadece ilay-ı kelimetullahı yaymak için. İnsanlara insan olduğunu hatırlatmak, Barış ve özgürlüğün ne demek olduğunu anlatmak için idi.

Washila Muhammed ve eşi GamatAllie, dedelerinin memleketi Erzurum’a doğru yola çıkmadan önce çok heyecanlıdır. Büyük babaları Ebubekir Efendi’nin Güney Afrika’da bıraktığı izleri anlatırken duygulu anlar yaşayan ve zaman zaman gözyaşlarına hakim olamayan insanlar.“Bu ülkenin halkı, benim büyük büyükbabamın da içinden geldiği bir millet. Bu duyguyu hissetmek istedim.Türkiye’de bulunduğumuz ve Erzurum’a gideceğimiz için çok mutluyuz. Çok karmaşık duygular içindeyiz” diyorlar.

 Ümit Burnu’na İslami ilimleri öğretmek için gönderilen Osmanlı alimi Ebubekir Efendi, 1863’te Cape Town’agider ve 17 yıl Güney Afrika’da görev yapar.  Ebubekir Efendi, 29 Ağustos 1880’de arkasında pek çok cami ve okulun yanı sıra kültürel miras bırakarak Cape Town’davefat eder.

Afrika’dakiÜmit Burnu 1805 yılından itibaren İngiliz hâkimiyetindedir. Burada yaşayan Hindistan ve Malezya asıllı Müslümanlar İngilizlerden kaynaklanmasada kendi aralarında anlaşmazlığa düşmüşlerdir. Bunun nedeni İslami kuralların uygulanmasındaki ciddi farklılıklardır. Bu farklılıklar hacca giden bir kişinin yeni bilgilerle dönmesi üzerine kızışmış, şiddete varan çatışmalara yol açmıştır. Meselenin çatışmadan çıkıp iç savaşa dönüşeceğinden endişe eden Müslümanlar bir komisyon oluşturarak 16 Nisan 1862′de Osmanlı Fahri Konsolosu ile birlikte İngiliz Valisine giderler. İngiltere Krallığı aracılığıyla dünya Müslümanlarının lideri olarak gördükleri Osmanlı Devleti'nden ve Müslümanların halifesinden, İslam'ı anlatıp aralarındaki anlaşmazlığı giderecek Alim talebinde bulunurlar. Bunun üzerine Kraliçe Victoria, Sultan Abdülaziz'den Cape Town'a bir müftü göndermesini ister. İşte Ebubekir Efendi’nin Dersaadet’e davet edilmesi bu nedenledir.

Ebubekir Efendi 1823 yılında bugünkü Irak’ın kuzeyinde doğdu.Hoşnav aşiretinden Kürt asıllı bir âlim olan Ebubekir Efendi İlk tahsilini köyde kurulu medresede yaptıktan sonra Bağdat ve İstanbul’da okumuştur. İstanbul’da okuduğu zaman memleketine hiç gitmemiş. Annesi kendisini ziyarete geldiği zaman oğlunun Bağdat’a müderris olarak atandığını öğrenmiştir. O da Bağdat’a oğlunun ders verdiği medreseye gitmiş. Fakat burada da oğlunun kendisini derslere nasıl verdiğini görünce oğlunu uzaktan hayranlıkla seyretmiş ve konuşup görüşmeden köyüne dönmüştür.

Padişahın emrini alan Alim vakit geçirmeksizin hazırlıklara başlar. Yanına öğrencisi Ömer Lütfi’yi alarak 1 Ekim 1863’te yola çıkar. Lakin yol uzun ve zorludur. Önce deniz yoluyla Fransa’nın Marsilya şehrine oradan da trenle Paris sonrasında ise Londra’ya varır. Gittiği yerlerde Osmanlı elçileri tarafından karşılanır. Bir süre Londra’da kaldıktan sonra Liverpool’a giderek onu Afrika’ya götürecek olan buharlı gemiye biner. Ocak ayının ortalarında Cape Town’a vardığı zaman aradan 3,5 ay geçmiştir. Müslümanların arasındaki ayrılık ve cehaleti gidermek üzere Halife Abdülaziz tarafından gönderildiği haberi büyük heyecan yaratmıştır.

Cape Town’a gelir gelmez hemen görevine başlayan Ebubekir Efendi’nin işi tahmin ettiğinden daha zordur. Karşısında batıl gelenek ve görenekleri din haline getirmiş bir topluluk bulmuştu ve hem bunları düzeltmesi hem de taraflar arasında uzlaşma sağlaması gerekiyordu. İlk iş olarak Cape Town’dageniş bir ev tuttu. Burada hem yaşayacak hem de okul olarak kullanacaktı. Kısa sürede 3 yüzü aşkın kız ve erkek öğrenciyi okulunda toplarken akşamları da yetişkinlere de sohbet toplantıları ile ders vermeye başladı. Sahte hocalar ve şeyhlerle de kıyasıya bir mücadeleye girişti. Birbirleriyle çatışan Müslüman cemaatleri barıştırmayı başarınca işler kolaylaştı. Bu arada yerel dili öğrenmiş, üstelik temel dini eserleri çevirerek kaynak oluşturmuştu.

Kurduğu okulun öğrencileri üç yıllık eğitimin ardından mezun oldular. Kendi şehir ve eyaletlerine giderek yeni okullar açtılar. Bu sayede doğru bir İslam anlayışının Güney Afrika’da yayılmasını sağladılar. Ebubekir Efendi 29 Ağustos 1880 tarihinde 17 yıla yakın görev yaptığı Cape Town’da vefat etti. Arkasında pek çok cami, okul ve doğru İslami bir anlayış bırakarak.

Allah rahmet etsin bu değerliAlimi.Sizinde böyle bir hikayenizin olmasını istemez misiniz.

Kalın sağlıcakla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem