20 Haziran 2018 Çarşamba
Volkan Eralp

Volkan Eralp

volkaneralp@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Neye evet, neye hayır diyeceğiz?

Volkan Eralp

11 Ocak 2017 tarihli yazısı

Ülkemizin önünde önemli bir süreç var, bu süreç kimine göre hatalı, kimine göre hatalı değil...

Anayasa değişikliği bu sürecin adı, bahsi geçen Anayasa değişikliği kimileri tarafından "başkanlık sistemi" olarak addedilmesine karşın kimileri tarafından "partili cumhurbaşkanlığı" olarak addediliyor...

Üzülerek ifade etmek isterim ki; insanlar henüz neye evet, neye hayır diyeceklerini bilmiyorlar, hatta ve hatta Anayasa değişiklik maddeleri hakkında çoğu insanın bilgisi yok, işte asıl mesele de bu, geçtiğimiz gün CHP eski genel başkanı Deniz Baykal'ın da ifade ettiği gibi insanlar Anayasa değişikliği ile ilgili bilgi eksikliğine sahip...

Umarım ki referandum sürecinde insanlar neye evet, neye hayır diyecekleri noktasında en ince ayrıntısına kadar tarafsızca bilgilendirilir ki sağlıklı bir referandum yaşar ülkemiz...

Ben bu günkü yazımı, bahsi geçen Anayasa değişikliği maddelerine ayırdım ve bir nebze de olsa insanları konu hakkında bilgilendirmek istedim...

 

Bakınız NEYE EVET, NEYE HAYIR DİYECEĞİZ?

- Milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkarılacak.

-Milletvekili seçilebilme yaşı 25’ten 18’e indirilecek.

- Askerlikle ilişiği olan kişilerin milletvekili adaylığına başvuramaması öngörülüyor.

-Genel seçimler ile Cumhurbaşkanlığı seçimleri beş yılda bir, aynı gün yapılacak.

-Meclis, üye tam sayısının beşte üç çoğunluğu ile seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek.

-Mili Güvenlik Kurulu’nda (MGK) Jandarma Genel Komutanı yer almayacak.

-MGK; cumhurbaşkanının başkanlığında, cumhurbaşkanı yardımcıları, adalet, milli savunma, içişleri, dışişleri bakanları, genelkurmay başkanı ile kara, deniz ve hava Kuvvetleri komutanlarından kurulacak.

-Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisiyle ilişiği kesilmeyecek. Seçilme şartı olarak gösterilen ‘doğuştan Türk vatandaşı’ ifadesi ‘Türk vatandaşı’ olarak değiştirildi.( Mevcut yasada da zaten ayni)

-Cumhurbaşkanı’na altı ayı geçmemek koşuluyla OHAL ilan etme yetkisi verildi. Buna seferberlik de eklendi. Maddede şöyle deniyor: “Cumhurbaşkanına seferberlik, ayaklanma, savaş gibi hallerde altı ayı geçmemek üzere olağanüstü hal ilan edebilir. Olağanüstü hal kararı verildiği gün Resmi Gazete’de yayınlanır ve yürürlüğe girer. TBMM gerekli gördüğü takdirde olağanüstü halin süresini kısaltabilir ve olağanüstü hali kaldırılabilir."

-Cumhurbaşkanı, 40 yaşını doldurmuş, yükseköğrenim yapmış, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip, Türk vatandaşları arasından, doğrudan halk tarafından seçilecek.

-Disiplin mahkemeleri haricinde askeri mahkemeler kurulamayacak. Yalnızca savaş halinde askerlerin görevleriyle ilgili işledikleri suçlara ait davalara bakmakla görevli askeri mahkemelerin kurulabilecek.

-Askeri yargıdan gelen üyelerin çıkarılmasıyla Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) üye sayısı 15’e indirilecek...

-Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üye sayısının 13’e çıkarılmasını öngörülüyor. HSYK adı ‘Hakimler ve Savcılar Kurulu’ olarak değiştirilecek.

-Meclis'in denetim yetkilerini düzenleyen madde şöyle: “Türkiye Büyük Millet Meclisi belli bir konuda Meclis araştırması ve genel görüşme yapabilir; milletvekilleri yazılı soru sorabilir. Meclis araştırması, belli bir konuda bilgi edinilmek için yapılan incelemeden ibarettir. Genel görüşme, toplumu ilgilendiren belli bir konunun Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda görüşülmesidir. Genel görüşme ve Meclis araştırmasına yürütme adına herhangi bir temsilci katılamaz. Yazılı soru; yazılı olarak gen geç on beş gün içerisinde cevaplanmak üzere milletvekillerinin, Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlara yazılı olarak soru sormalarından ibarettir. Meclis araştırması, genel görüşme ve yazılı soru önergelerinin verilme şekli, içeriği ve kapsamı ile araştırma usulleri Meclis İçtüzüğü ile düzenlenir”

 

KALIN SAĞLICAKLA...

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford YEDİ İKLİM Sabitzade köfte Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan Üst Grup Gürpınar su Müjdat Optik Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr