19 Mart 2018 Pazartesi

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

KOTO'nun muhtemel başkan adayları

23 Aralık 2016 tarihli yazısı

Normalde oda seçimlerinin haziran ayında yapılması gerekiyor.

Ancak Türkiye'nin içinde bulunduğu durum ve referandum sürecini göz önünde bulundurursanız, seçimlerin 6 aya kadar uzatılabileceği, hatta kasım ayında yapalabileceği sıkça dillendirilen mevzulardan biri.

Dolayısıyla hiçbir potansiyel başkan adayı ya da grup, yukarıdaki nedenlerden dolayı Kocaeli Ticaret Odası koridorlarında henüz ciddi bir hazırlık dönemine başlamadı.

Ama başkan olmayı düşünen, olmak istediğini hissettiren ya da ismi pek çok yerde dillendirilen isimler var.

Semih Barış'ın başkanlığı resmen düştüğüne göre...

Artık bu isimleri sizlerle de paylaşma zamanı geldi diye düşünüyorum.

Çünkü KOTO için uzun vadeli çalışma yapmak isteyenler önümüzdeki günlerde bir şekilde yola çıkmak zorunda.

İşte, ertelenmediği taktirde Haziran, ertelenirse Kasım 2017'de yapılacağı ifade edilen KOTO seçimleriyle ilgili hızlı ve isim bazlı bir değerlendirme.

Üstelik alfabetik sıraya göre;

***

AKIN DOĞAN. Mevcut meclis başkanı. Fethiye Caddesindeki eski Bosch bayiinin sahibiydi. Şimdi büyük biraderiyle yanılmıyorsam, plastik doğrama ve hafriyat işleri yapıyor. Çarşı esnafının tanıdığı, bildiği ve sevdiği isimlerden. Onu pek çok kişiye soruyorum. "Fiziği yerinde, temsil yeteneğine güçlü ve vizyon sahibidir. Çok kalitelidir. Niğdelidir, has bir Anadolu çocuğudur. Köken itibariyle Doğru Yolcu'dur. Hiç kimseye kötülüğü yoktur" şeklinde güzel cümleler duyuyorum. Şayet önümüzdeki dönem (haziran ya da kasımda) başkan adayı olursa, CHP'liler dahil her kesimden destek alabileceği konuşuluyor.

ERDOĞAN YILMAZ. TÜMSİAD Kocaeli Şube Başkanı. Geçen dönem Murat Özdağ'a destek vermişlerdi. Bu dönem kendi içlerinde de kısmen bölündüler. İsmi başkanlık için de gündeme gelebilir. Ama ben aday olacağını ya da TÜMSİAD üyesi bir ismi başkanlık için önereceklerini düşünmüyorum. Yine güçlü bir isme destek vereceklerdir.

FUAT BİÇİCİ. Geçen dönem Bağımsızlar Grubunun başkan adayıydı. Murat Özdağ ile Recep Ekşi-İbrahim Keleş ekibinin çekişmesine alternatif olmak, bu şekilde aradan sıyrılmak istedi. Ama olmadı. Aynı zamanda Kocaeli Makedonya Göçmenleri Derneği Başkanı olan iş adamı Biçici'nin bu dönem aday olması beklenmiyor.

GÜMÜŞHANELİLER. Aslında oda yönetiminde etkin bir vakıf değil. Ancak bir ara vakıf başkan yardımcısı Mikail Kayacı'nın ismi ön plana çıktı. Ancak sonrasını ben de bilmiyorum. Müstakil bir aday çıkaracaklarını ise düşünmüyorum.

HALİL İBRAHİM KELEŞ. Murat Özdağ'dan önceki oda başkanı. Ama aday olmaz.

MAHMUT CİVELEK. AK Parti eski İl Başkanı Mahmut Civelek'in adı bir ara KOTO başkanlığı için de geçti. Ancak Civelek'in adaylık yarışına gireceğini düşünmüyorum. KOTO Başkanlığını ister mi? İster. Güçlü bir başkan olur mu? Olur. Ancak kendisine güçlü bir teklif gelirse sahneye çıkar. Aksi halde kendisini de ismini de yıpratmaz.

MEHMET KAYA. Toyota Kaya Plaza'nın ortaklarından (herhalde). KOTO Başkanlığını istediğini, Zihni Yılmaz döneminde gördük. Para var, fotoğraf var. Ama o da ağırdan alıyor. "Üzerinde ittifak edilen isim" ve "Herkesin başkan adayı" olmak istiyor. Ticaret odalarında, hele ki böyle bir meclis tablosunda böyle bir şey mümkün mü? Hayır. Peki risk alır mı, mücadele eder mi, başkan olabilmek için kendisini yıpratır mı? Orası için pek emin değilim.

OKAN OKTAY. İKM eski Başkanı. Başkan adayı olmak isteyecektir. Ama odada büyük bir ağırlığı bulunmuyor. Murat Özdağ'a çok muhalif olduğu için geçen dönem hayli sesi çıktı. Bu dönem gruplardan birine destek verecek ve yine ön plandaki isimlerden biri olacaktır.

RECEP EKŞİ. Geçen dönem meclis başkanı ve büyük iş adamı. Kendisiyle henüz konuşmadım. Ama Recep Ekşi'nin de bu dönem aday olmayacağı hemen hemen kesin. Bir ismi ön plana çıkarabilir ya da mevcut adaylardan birine destek verebilir. Son kararı ekip arkadaşlarıyla birlikte alacaktır.

SEMİH BARIŞ. Koltuğundan olan başkan. Murat Özdağ döneminde istifa edip istifasını geri aldığını söylemesine rağmen koltuğundan olması, ister istemez karizmasını çizdirdi. Önümüzdeki dönem ön plana çıkmak isteyeceğini düşünmüyorum. Birlikte hareket ettiği eski yönetimden bir grup arkadaşı ile oturup bir başkan adayı çıkarmak isteyeceklerdir. Şayet çıkaramazlarsa, ekip olarak dağılırlar.

ŞÜKRÜ KARABALIK. Kartepe eski Belediye Başkanı. Mahmut Civelek için geçerli olan düşünceler onun için de geçerli: "Kendisine adaylık teklif edilirse, büyük ölçüde garanti görürse yarışa girer. Yoksa girmez. İsmini de kendini de yıpratmaz."

TOLGA OK. İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı. Son dönemde hayli ön plana çıktı. Genç, yakışıklı, gerek AK Parti gerekse diğer kent dinamikleriyle arası iyi. Haziranda yapılacak seçimlerde aday olmak isteyecektir. Şayet olursa, seçilip seçilemeyeceğini bilemem. Ama önemli bir destek alır, oda başkanlığını bırakır.

TRABZONLULAR. KOTO, Trabzonlular için her zaman önemli makamlardan biri oldu. Kent siyasetinde ve yönetiminde aktif bir rolleri olmadığı için, Trabzonlular KOTO'yu çok önemsiyor. Bu nedenle güçlü bir aday çıkarmak, kent dinamiklerini de o adayın etrafında kenetlemek isteyeceklerdir. Bakalım o isim kim olacak? Bu arada Mahmut Civelek'in de Trabzonlu olduğunu hatırlatalım.

YAKUP EKŞİ. Son dönemde adını sıkça duymaya başladım. Yakup Ekşi, Sefer Ekşi'nin oğlu. İnşaat grubunun başında o var yanılmıyorsam. Genç, yakışıklı, heyecanlı. Kocaelispor'a sponsor oluyor, siyasete ilgi duyuyor, medyaya çıkıyor. Önümüzdeki dönem KOTO başkanlığına hazırlanabileceği ifade ediliyor. Sefer Ekşi ile aralarında sorun olsa da, amcası Recep Ekşi'nin yeğenine "Hayır" demeyeceği ve onun için çalışacağı da konuşulanlar arasında. Ama Yakup Ekşi aday olur mu? Orasını bilemiyorum.

ZİHNİ YILMAZ. KOTO eski Başkanı, MÜSİAD Kocaeli Şubesi eski Başkanı ve AK Parti eski il başkan adayı. Zihni Yılmaz tekrar aday olmaz. Ama ekibiyle birlikte hareket eder, ekip kararına da uyar. Şayet KOTO yönetiminde söz sahibi ya da güçlü olmak istiyorlarsa, başka gruplarla ittifak yapmaları şart.

***

Gelelim siyasi partilerin olası duruşlarına;

AK PARTİ. İktidar Partisi içindeki dengelerin -mecbur kalmadıkça- Mahmut Civelek ve Şükrü Karabalık'ı isteyeceğini düşünmüyorum. Merkez sağda yer alan isimlere destek vermeleri bana göre en olası formül. İbre, daha çok Tolga Ok ve Akın Doğan'a yakın olur gibi. Tabi bu benim tahminim. Bilgim değil. Kimseyle görüşmüşlüğüm de yok.

CHP. AncakKocaeli Ticaret Odasında, AK Partinin kurumsal ağırlığı fazla değil. Hal böyleyken CHP'nin ağırlığından söz edilebilir mi? Dolayısıyla KOTO'daki CHP'liler en fazla bireysel duruş sergilerler.

MHP. Hakeza.

Dediğim gibi normal seçimlere en az 6 ay var.

Belki de 1 yıl.

Dolayısıyla şimdiden kesin ve keskin ifadeler kullanmak yanlış olur.

Ben zaten bugünün tablosunu çizmeye ve okumaya çalıştım.

Bu arada...

Semih Barış'ın koltuğuna oturacak isim sizi yanıltmasın.

Neticede yeni başkan, mevcut meclis üyeleri içinden ve sınırlı bir süre için seçilecek.

Ve herkes aslında önümüzdeki yaz yapılacak seçimlere odaklanacak.

 

koto

 

 


 

Avrasya Tüneli "hizmet" değil!!!

 

Sözcü Gazetesi'nin dikkat çekici bir sunumu gözüme çarptı önceki gün.

Başlık şu:

"Kimse bu kadar kolay anlatmamıştı: Vatandaştan AKP'ye hizmet isyanı"

Yazının içeriğini okudum.

Adamın biri AK Partinin büyük projelerini farklı bir açıdan eleştiriyor.

Diyor ki:

"Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü falan bunlar hizmet değil. Ben onlar için para ödüyorum. Mesela otele gittiğimde, otelde parasıyla kaldığımda otelci bana kıyak mı geçmiş oluyor? Bakkala gittiğimde, parasıyla bir şeyler aldığımda bakkalcı bana hizmet etmiş mi oluyor? Ne yapıyorsak parasını vererek yapıyoruz?..."

Peki bu video ve Sözcü Gazetesinin maksadı ne?

Avrasya Tünelinin açılışı ile oluşan pozitif algıyı yok etmek.

İyi de buna ne gerek var?

İyiye iyi, kötüye kötü diyemeyecek miyiz?

İyi olan bir şeyi, kötülemeye çalışmak size, bize, ülkemize ne fayda sağlayacak?

Ben bunları söyleyince...

Videoyu birlikte izlediğim AK Partili bir arkadaş döktürmeye başladı:

  1. Senin paran daha önce de vardı. Peki paran var diye Avrasya Tünelinden geçebiliyor muydun? İstanbul'dan Ankara'ya hızlı trenle seyahat edebiliyor muydun?
  2. Sen uzun süre otelde kalsan, oteli sana verirler mi? Sürekli KİPA'dan alışveriş yaptığın için KİPA'nın sahibi olabilir misin? Ama Avrasya Tüneli, 10 yıl sonra tamamen devletin olacak. İstanbul'un kuzeyine yapılan Dünyanın en büyük havalimanı, 20 küsur yıl sonra devlete geçecek. Çaktın mı köfteyi?
  3. Bu hizmetler hizmet falan değilse, o kadar abartılacak ya da önemli şeyler değilse... Daha önce de bu ülkede hükümetler, iktidarlar, siyasetçiler vardı. Onlar yapsaydı?..

Bu demek değildir ki, yapılan işlerde hiçbir eksiklik ya da yanlışlık yoktur, olamaz.

Olabilir.

İnsanın olduğu her yerde az ya da çok olacaktır da.

Önemli olan doğruyu, iyiyi, güzeli de söyleyebilmek.

Yapılan iyi ve önemli işlere de bir şekilde b.k atmaya çalışmamak.

Zor değil, ayıp değil, yanlış da değil!

 

AVRASYA-TÜNELİ


 

"Böldürmeyeceğiz" demeyin!

 

Bu Pazar saat 13.30'da...

Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri öncülüğünde bir araya gelecek olan sivil toplum kuruluşları, "Teröre Lanet Kardeşliğe Evet" yürüyüşü gerçekleştirecek.

Yürüyüş komitesinden rica edeceğim:

"Böldürmeyeceğiz" lafını söylemeyin, söylettirmeyin!

Bu ülkeyi bölmek isteyenler bile bu kelimeyi bizim kadar kullanmıyorlardır.

Yanlış mı düşünüyorum?

"Bölme" kelimesini bu kadar hatırlatmaya, akla getirmeye ve kullanmaya bence hiç gerek yok.

"Birlik ve beraberlik" kelimeleri yeterli.

"Biriz, beraberiz, hep birlikte Anadoluyuz. El ele vererek bu terör belasının üstesinden de geliriz" diyebiliriz.

Bence bu mesajlar yeterli!

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
KOTO İDEV İLAN Ford Duru Park Davetiyem Beykar bbs inşaat
Ekcan Nesibe Aydın Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ BasiskeleSanayi konak_dr Aytaş Şömine