28 Mayıs 2018 Pazartesi

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ruhi Karaalp ne yapmaya çalışıyor?

13 Aralık 2016 tarihli yazısı

Kendisini bir süredir izliyorum.

Çünkü kent kamuoyunda fazlasıyla dikkat çekiyor, dikkati çeken adımlar atıyor.

Farklı konularla ilgili sorular da birikince...

Telefonu kaldırdım, randevulaştık, şirket merkezinde bir araya geldik.

Öyle yarım ağızla değil, kitabın ortasından sordum.

Hem sorduğum soruları görün, hem de cevapları ona göre yorumlayın diye, soruları silmedim.

Bu sebeple köşe, köşe havasından çıkmış, röportaj havasına bürünmüş olsa da önemli değil.

Gördüğüm ve anladığım kadarıyla;

Ruhi Karaalp'in siyasi bir amacı yok.

İyi giyinmeyi, iyi işler yapmayı, ticareti ve biraz da havayı seviyor.

Neticede Abhaz, olacak o kadar!

Yeniliklere açık, risk almayı seviyor, ticari ilişkilerde pragmatist!

Ve belki de en önemlisi heyecanlı.

Yaptığı işi ileriye taşımayı seven bir yapısı var Ruhi Bey'in.

Aşağıdaki sorulara verdiği yanıtlarla...

Bakalım, beni etkilediği kadar sizi de etkileyecek mi?

***

GÜRCÜ HAVAYI...

Abazalar gösterişi sever mi?

Temiz giyinmeyi, güzel konuşmayı, ilgiyi, alakayı, gösterişi sever. "Gürcü havayı sever" lafı, bizim için de geçerlidir. Neticede aynı iklimin, coğrafyanın insanıyız.

Bu sıralar sosyal medyada çok aktifsiniz?

Sosyal medyayı gösteriş, hava atma aracı olarak değil, iş icabı, iletişim kurma, kendimizi ve yaptıklarımızı tanıtma açısından değerlendiriyoruz.

Çok fazla etkinlik, organizasyon yapmaya başladınız. Amacınız ne?

Amacımız Akmis'i holdingleştirmek. Bu amaç için şirketlerimizin içini doldurmaya çalışıyor, farklı projeler üretiyoruz. Projelerle birlikte Akmis'i bir marka haline getirmeyi de arzu ediyoruz.

DERENİN TAŞIYLA DERENİN KUŞUNU

Ama çok para harcadığınız konuşuluyor.

Aslında biz derenin taşıyla derenin kuşunu vuruyoruz. Kimi projelerimizin sponsorları var. Kimileri için para harcıyoruz. Ama kazançları tahmin ettiğinizden fazla.

Bugünkü ekonomik gücünüzü sadece Akmis ile mi elde ettiniz?

Evet. Başka herhangi bir sektörde iş yapmıyoruz.

Pek çok boş otobüsünüz bir süredir Akmis Seyahat'in önünde yatıyor. Neden?

Akmis'te artık kendi araçlarımızı değil kiralık araçları kullanıyoruz. Çünkü kendi araçlarımız eskidi. Onları yenileyeceğiz ve başka projelerde kullanacağız. Dolayısıyla başka bir amacı yok. Başka bir yerde duracağına gözümüzün önünde duruyor.

Ruhi Karaalp ulaşım konusunda uzman mı? Yoksa bu sektöre sonradan mı girdi?

30 yıldır bu sektörün içindeyim. Rahmetli amcam Nail Karaalp'in otogardaki yazıhanesinde bilet keserek başladım bu işlere. Sonradan değil.

CİVELEK İLE ORTAK DEĞİLİM

Uzman olduğunuz alanda Kocaeli için bir çılgın projeniz ya da hayaliniz var mı?

Hayalim elbette imkan verilirse Cengiz Topel'e kendi araçlarımızla yolcu taşımak. Bunun dışında Cengiz Topel'den İstanbul'a helikopterle yolcu taşımayı isterim. Bu konuda küçük bir fizibilite çalışmamız da oldu. Bugünün fiyatları pahalı olsa bile, zaman içinde ihtiyaç haline geleceğini düşünüyorum. Gönlünüzde, zihnimizin bir köşesinde var.

Mahmut Civelek ile ortak mısınız?

Hayır. Hiçbir zaman da olmadık. İmkanlarımızın iyi olmadığı bir dönemde (O zaman il başkanı değildi) birkaç tane kiralık aracı bizde çalışmaya başladı. Birkaç ay önce de yollarımızı tamamen ayırdık.

Adınız bir dönem onunla birlikte sıkça anıldı. Bundan dolayı hiç sıkıntı çektiniz mi?

Hayır. Çünkü ben işimi yapıyorum, hem de iyi yapıyorum. Ben sadece onun bu olaylarla gündeme gelmesini istemezdim. Hatta bir ara "Mahmut Civelek bu nedenle Cengiz Topel'in aktif hale getirilmesine izin vermiyor" algısını oluşturmaya çalıştılar. Ancak bu algının gerçekçi olmadığı, konunun Mahmut Başkanı çok aştığı zamanla ortaya çıktı.

Kendisiyle hala dostum, arkadaşım, yeni projeleri konuşmaya devam ediyoruz. Belki yarın yeniden ortak iş yapabiliriz. Aramızda herhangi bir sıkıntı olmaz.

FİYATLARI BAKANLIK BELİRLİYOR

Abhazya Ticari Ateşeliği size ve Kocaeli'ye ne kazandıracak?

Abhazya'da Sakarya ve Hendek ismi daha çok bilinirdi. Bizden sonra Kocaeli'nin de adı duyulmaya başlandı. Abhazya'ya farklı illerden yatırımcı götürmeye başladık. İnşallah Kocaeli'den de götürmek için girişimlerimiz var. Sağlam kurumlarla öncülük ederek, kalıcı ilişkilerin kurulmasını sağlamak istiyoruz.

Biz ise öncelikle kendimizi geliştirdik. Diplomasiyi, yurt dışında iş yapmayı, Abhazya'yı öğrenmeye başladık. Akmis olarak turizmle ilgili bir projemiz de var. Ama henüz yolun başındayız.

Çok sık geziyorsunuz. Değirmenin suyu nereden geliyor?

Aslında dışarıdan göründüğü gibi değil. Cebimizden bol para harcamıyoruz. Harcamalarımızı kredi kartları üzerinden yapıyoruz. O kartlarla kazandığımız mil puanları değerlendiriyoruz. Hepsi bu.

İzmit'ten Sabiha Gökçen'e 25 lira çok pahalı değil mi?

Biz Ulaştırma Bakanlığına bağlı olarak çalışıyoruz. Tavan fiyatları bakanlık belirliyor, biz belirlemiyoruz. Ve o fiyatı yüzde 30'dan fazla indiremeyiz. Mesela şu an normal fiyat daha yüksek. Ama biz herhangi bir artış yapmadık. Üstelik her dönem çeşitli promosyonlarımız da oluyor.

EFETUR'UN DESTEĞİNE RAĞMEN...

Yeşilköy Atatürk Havaalanında durum nasıl?

İl içindeki taşımacılık fiyatlarını Büyükşehir Belediyelerine bağlı UKOME belirler. Biz şehirler arası taşımacılık yapıyoruz. Fiyatımızı UKOME belirleyemez.

Kamuoyunda şöyle bir algı da var: "Akmis Seyahat yıllarca bu güzergah üzerinde tekel olmanın ayrıcalığını kullandı." Ne diyorsunuz?

Sabiha Gökçen'i ağırlıklı olarak, yüzde 80 Pegasus kullanır. Biz de kendileriyle anlaştık. Yüzde 20'lik kısım için de THY yeni bir ihaleye çıktı, Tanrıverdi firması kazandı. Ama sizler de gördünüz, Efetur desteğine rağmen yapamadı, sürdüremedi. Yıl geçmeden iflas etti. Biz yeni dönemde THY yönetimini ikna ettik. Onlara da hizmet vermeye başlayacağız. Ancak araçlarımızın üzerinde ne Pegasus ne de THY amblemi yer alacak.

Bu iş dışarıdan göründüğü gibi kolay değil. Mesela bizim sadece çağrı merkezimizde 10-15 kişi çalışır. İhale fiyatlarımız, aylık bazda normal otobüslere oranla yüksektir. Cezai müeyyidelerimiz vardır. Bizden kaynaklanan sorunlarda eğer uçağınızı kaçırırsanız biz sizin uçak biletinizi almakla mükellefiz. Bununla ilgili yer yer ciddi bedeller de ödüyoruz. Yani biz bu işi o denli ciddiyetle yapmak zorundayız. Ulaştırma Bakanlığı da muhtemelen bu opsiyonlar nedeniyle fiyatları bu çizgide tutuyor.

BÜYÜKŞEHİR'DEN RAHATSIZ DEĞİLİZ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Sabiha Gökçen'e direkt otobüs hattı açmasından rahatsızlık duymamışsınız. Doğru mu?

Doğru. Bakın, belediye otobüslerinin sefere başlaması yaklaşık bir ay oldu. Ancak bu süre zarfında benim yolcu sayım azalmadı. Bilakis arttığını düşünüyorum. Çünkü ulaşım kanalları fazlalaştı. Belediyenin reklam gücü de devreye girdi. Yarın öbür gün bizi tercih etmeyen insanlar da bizi kullanmaya başlayacaktır. Neden? Çünkü yolcu sayısı çok fazla. Ben milyonlarca insanın tamamına hizmet veremiyorum ki!

Ayrıca bizim avantajlarımız da var. Mesela konfor. Koltuklarımız daha rahat. Ayakta yolcu almıyoruz. Herkesin yeri belli. Mesela zaman. Körfez'den direkt otoyola giriyor, başka bir yere uğramıyoruz. Yani daha kısa sürede varıyoruz. Bunlar da önemli faktör.

AKMİS herhangi bir şekilde krizde mi? Çalışanların maaşlarını ödeyebiliyor musunuz?

Bu konuyla ilgili son dönemde gazetelere bolca mail atılmış. Birkaç kez farklı arkadaşlar da sordular bu soruyu. Ama biz hiçbir şekilde krizde değiliz. Bilakis araçlarımızı yenileyeceğiz. Çalışanlarımız söylendiği gibi birkaç ay maaş almasa çalışmaya devam ederler mi? Burada 200'ün üzerinde insan çalışıyor. Normal çalışan sirkülasyonunun dışında işten ayrılan yok.

Diyorlar ki; "Ruhi Karaalp organizasyonlara, şuraya buraya çok para harcıyor. Hormonlu hareket ediyor. Günün birinde patlar." Sizin kulağınıza da geliyor mu?

Geliyor. Ama dediğim gibi, biz büyümek, bu kurumu bir holding haline dönüştürmek istiyoruz. Bu amaçla çeşitli çalışmalarımız var. Ama planlı adım atıyor, iddia edildiği gibi har vurup harman savurmuyoruz. Eleştirenler olacaktır. Sevmeyenler olacaktır. Bunlar hayatın içinde olan şeyler. Zaman her şeyin ilacı.

 

RUHİ-KARAALP

 


 

Perşembe Pazarı için hazırım!

 

ÇOK GURURLANDIM!

Kocaeli'deki 7 siyasi partinin il başkanını, Beşiktaş'taki menfur bombalı saldırılara tepki olarak Yürüyüş Yolunda yan yana yürürken görmek bile güzel. Böylesi bir dönemde bu tablodan gurur duymayacak bir vatan evladı olabilir mi?

 

YENİDEN BULUŞALIM!

Şayet, al bayraklarla bir araya gelme, tarafını belli etme ve yeniden meydanlarda buluşma fikri bir kez daha ortaya atılırsa ben hazırım. Acıda, sevinçte, hüzünde, mutlulukta aynı yerde toplanabilmeliyiz.

 

TV'LERDEKİ TARTIŞMA PROGRAMLARINDAN...

  • Maçka Parkındaki ikinci patlamadan önce polisler, neden kaldırımdaki canlı bombaya o kadar yaklaşıyor? Neden uzaktan "Ellerini kaldır" demiyor? Demeli, gerekirse ayağından, gerekirse alnından vurmalı!
  • Türkiye'deki canlı bombaları bulmak yerine, o canlı bombalara eğitimlerin verildiği Suriye'deki Afrin, Kobani, Kamışlı gibi yerlerdeki bomba eğitim kamplarına odaklanmak lazım!

 

HA POLİS, HA ASKER, HA BİZ!

"Sivil öldürmüyoruz" saçmalığıyla ortalığı kan revana çeviren, 30-40 polisi canice öldüren sosyalist bozması PKK'lılara birilerinin tekrar hatırlatması lazım:

Ha polis öldürmüşsünüz, ha bizi. Hiç fark yok!

Ha askere pusu kurmuşsunuz, ha bize. Hiç fark yok!

Ha öğretmen, ha din görevlisi, ha doktor, ha iş adamını tehdit etmişsiniz, ha bizi. Hiç fark yok!

Bu arada;

PKK'nın o çok eleştirdiği DAEŞ'ten, IŞİD teröristlerinden ne farkı var?

Onlar da canlı bomba eylemi yapıyor, PKK da!

Onlar da bombalı araçlarla saldırıyor, PKK da!

Hem IŞİD'in yöntemlerini uyguluyor, hem de IŞİD'e karşı olduklarını iddia ediyorlar.

Komik ötesi bir durum!

Yok yok, rezil ötesi bir durum!

 

MİLLİ-İRADE-MEYDANI

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford YEDİ İKLİM HAURA CAFE Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi bbs inşaat
Ekcan Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ konak_dr