21 Haziran 2018 Perşembe

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

"Canım pahasına karşı çıkacağım"

28 Kasım 2016 tarihli yazısı

Samanlı Dağlarının tepelerine kurulacak 40 adet devasa rüzgar türbini için hafta içinde Yeniköy'de yapılan ÇED toplantısı, olaylı geçti.

Okuduğumuz kadarıyla o toplantıda en büyük tepkiyi, Karaaslan Kamping Tesislerinin sahibi Sedat Karaaslan gösterdi.

Hem de öyle böyle değil.

Konu hakkında fazla bilgim olmadığı için atladım arabaya ve Sedat Karaaslan ile görüşmek için Başiskele Kazandere'ye gittim.

Rüzgar türbinlerinin kurulacağı alanları görmek istedim.

Yerleri gördüm, güzergahları gördüm, havayı, rüzgarı içime çektim.

Mevzu derin, bilgiler çok, Sedat Karaaslan dertli olduğu için...

Önce onun görüşleriyle başlayalım.

"Neden bu kadar bağırıyorsun? Neden bu kadar karşısın bu işe?" diye sordum.

Bakın neler anlattı:

***

ALAÇATI'DA ŞIR ŞIR ŞIR ŞIR...

 • Aslında şuurumu kaybettim, kalbim sıkıştı, dışarı çıktım. Yoksa orada daha çok bağıracaktım. Ve pek çok kişiye de sövecektim.
 • Ben 43 yaşındayım. 13 yaşından bu yana dağlara gidip gelirim. Benim sülalem 130 yıldır bu topraklarda yaşar. Bu bölgenin halkı, ağaçları, hayvanları, doğayı korur. Gözümüz gibi bakarız.
 • Bir sene Alaçatı'ya gittim. Tahmini 5-10 km uzaklıkta bir rüzgar santrali vardı. Sürekli ses çıkarıyordu. Şır şır... Şır şır... Düşünün bunlardan 40 tane burada olacağını. Bunun olduğu yerde doğru dürüst hayvan ve insan yaşayabilir mi? Huzur kalır mı? Bu projeyi yapanlar, burada yaşayan canlıları ne kadar düşündüler?

PERVANE GELİRSE TURİZM BİTER

 • Ayrıca burası sürekli rüzgar alan bir bölge de değil. Projenin bölgeyi bilmeden, harita üzerinde, para hırsıyla yapıldığı belli.
 • Pervanelerin zararı, yararından çok olur. En başta bölgede turizm tamamen biter. Tesisler yok olur. Biliyor musunuz, bu bölgede 20 civarındaki tesiste yazın yaklaşık 500 kişi çalışır.

GÖÇMEN KUŞLARIN GÜZERGAHI

 • Rüzgar santrallerinin konulacağı yerler, kuşların geçiş bölgesi. Göçmen kuşların göç güzergahlarında böyle şeyler yapılamaz. Bütün resmi kurumlardan onay almaları gerekir. Aldılar mı? Aldılarsa nasıl aldılar?

EKOLOJİK TURİZM

 • Devlet yıllar önce Marmara Gelişim Projesi hazırladı, bu bölgede "ekolojik turizm" yapılmasını önerdi. Bu projeye istinaden pek çok kurum planlama yaptı, tesisler açıldı, yatırımlar yapıldı. Devletin bir kurumu bu önerilerde bulunurken, diğer tarafı bütün bu öneri ve planları ortadan kaldıracak, bütün birikimleri yok edecek bir adım atmaya çalışılıyor. Sizce bu doğru mu?

AT ÇİFTLİĞİ YAPACAKTIK!

 • Zirvede at çiftliği yapmak istiyor, bu konu üzerinde çalışıyorduk. Şimdi yapmamızın bir anlamı var mı? 22 senedir bunlarla uğraşıyorum. Neler neler söylemediler! Halbuki benim sırf atık sular için çalışan bir vidanjörüm var. Ben doğayı asla katletmedim. Doğaya hiç pislik atmadım. Hatta çevrecilerle birlikte her yıl yaylaları temizleriz.

AYDER'E YAPMAKLA AYNI

 • Biz prensip olarak Rüzgar Enerjisi Santrallerine asla karşı değiliz. Hatta, o türbinlerin yerli üretim haline getirilmesi, insanın ve hiçbir canlının zarar görmeyeceği yerlerde sıkça kurulması taraftarıyım. Ama... Burası doğal bir cennet. Binlerce yerli ve yabancı turistin akın ettiği bir bölge. Uzungöl'e, Ayder'e, Abant'a, Yedigöller'e rüzgar santralleri yapmakla, buraya yapmak aynıdır. Hiç farkı yoktur. Yapsınlar oraya, görelim!

MANTAR KİTABI ÇIKARACAKTIK

 • Burası adı konulmamış milli bir park alanıdır. Çeşit çeşit bitkiler vardır burada. Biz buraların bitkilerini, böceklerini araştırdık, kitaplaştırdık. Şimdi de Ankara Üniversitesi ile birlikte mantarlarını inceliyoruz. Nerede hangi tür mantar var? Haritalandırıp kitabını yapacak ve herkese hediye edeceğiz. Biz bu çalışmaları yapıyoruz, birileri tepeden inme bir şekilde bütün emeklerimizi ve doğayı katletmeye çalışıyor. Olacak iş mi?

O DİREK VE PERVANELER ORAYA NASIL ÇIKACAK?

 • Çok az ağaç keseceğiz diyorlar. 80 metrelik direkleri ve onun tepesine kondurulacak her biri en az 20-30 metre uzunluğundaki pervaneleri dağların zirvesine binlerce ağaç kesmeden nasıl çıkaracak ve nasıl monte edecekler? Kayaları kıracaklar, vinçler getirecekler, geniş araçlar için geniş yollar yapacaklar, yolların zeminine bol bol malzeme dökecekler. Ve iletim hatları için kazacaklar, kesecekler, tahrip edecekler.
 • Halbuki biz ATV ve bisikletler için parkur düşündük Samanlı Dağlarında. Projelendirecektik ama ağaçları tahrip etmeyelim diye vazgeçtik. Biz ormana kıyamıyoruz, sen geleceksin katliam yapacaksın.

DEFİNE DE ARARLAR!

 • Menekşe Yaylası tarafı eskiden Rumların yaşadığı bölgedir. Oraya Papa Yaylası, Papaz Mahallesi ve Menekşe Yaylası denir hala. Kilisenin temel taşları hala orada. Kilisenin yanında da mezarlıklar vardı. Eskiler öyle anlatır. Bölgeye define için gelip kaçak kazı yapanlar oldu. Değerli ziynet eşyaları bulanlar oldu. Ben bu defineleri de bu vesileyle bulmaya çalışacaklarını düşünüyorum.

CUMHURBAŞKANIM DUYARSA...

 • Cumhurbaşkanım beni duysun, yeter. Eğer o derse ki, "Kurulsun". Ağzımı açmam. Ona saygım sonsuz. Ama bu bölgeden de çeker giderim. Zaten onun böyle bir projeye onay vereceğini düşünmüyorum. Hele bu tepelere bir kere çıksın, direkt olarak projeyi iptal ettireceğine eminim.

SİYASET ÜSTÜ BİR KONU

 • Kocaeli rengini göstermeli. Kocaeli'yi seven, doğayı seven herkesi, Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Kocaeli'deki bütün belediyeleri, resmi kurumları, turizm derneklerini, "Bu dağlar turizm değeridir" diyen herkesi projeye karşı durmaya davet ediyorum.
 • Bu konu doğa ile ilgili bir konudur. Ortak bir değerimizdir, siyaset üstüdür. Asla siyasi polemiklere alet edilmemesini rica ediyorum.

ÇOCUKLARIMA DA VASİYETİMDİR

 • Ben canım pahasına bu işin karşısında duracağım. Çünkü benim dedem kurtuluş savaşında Yunanla bu direkler için savaşmadı. Yöre halkı da böyle bir katliama asla izin vermeyecek. Kimse de bizim huzurumuzu kaçırmaya çalışmasın. Bizler, doğayı katletmeden ekmeğimizi kazanan insanlarız. Biz bu bölgenin bekçileriyiz.
 • Çocuklarıma da vasiyetimdir. Bana bir şey olursa, onlar da ölümüne bu işin karşısında duracaklar. Bunları burada kurdurursak, adam diye yaşamayalım.
 • Biz köylü olarak bu projenin karşısında kapı gibi, kaya gibi duracağız. O makineleri bu yollardan geçirmeyeceğiz. Gerekirse makinelerini yakacağız. Tabi ormanın içinde değil.

20 TANE DAHA !!!

 • İş bitmiş. Bütün onaylar alındı. İnşaatın önünde herhangi bir engel yok. Ama dediğim gibi biz buradayız. Yanlış olan bu adımın sonuna kadar karşısındayız. Gölcük, Kartepe ne yaparsa yapsın. Ama biz Başiskele hudutları içinde kesinlikle yaptırmayacağız.
 • Toplantı öncesinde Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanları Veysel Özkaraaslan ve Nermin Tol ile herhangi bir görüşmem olmadı.
 • 40 tane koca direk kuracaklar Kocaeli'ye. Yanılmıyorsam 20 tane daha kurmak için izin istemişler. Bu bölge asla doğru bir bölge değil. Turizm bölgesi turizm.

***

Sedat Karaaslan çok dertli olunca...

Anlatacakları da, isyanı da uzun sürdü.

Dolayısıyla benim Kungul Tepesi ve bölgeye dair izlenimlerim yarına kaldı.

Ama siz, onun bu konuda ne kadar kararlı olduğunu ve dediklerini ne kadar yapabileceğini anladınız sanırım!!!

 

SEDAT-KARAASLAN


 

Halit Çokan kayyum olarak atandı

 

Son dönemde ve özellikle terör operasyonları çerçevesinde el konulan şirketlere...

Kayyum olarak Tasarruf Mevzuatı Sigorta Fonu (TMSF) yani devletin bir kurumu atanıyor.

TMSF de, kendisine bağlı avukat ve yöneticileri ilgili şirketlere yönetmek üzere gönderiyor.

Muhtemelen iş yoğunluğu nedeniyle TMSF, Kocaeli'ye kayyum ataması yaptı.

5 Kişilik kayyum heyeti içindeki tek Kocaelili isim...

HUDER İl Temsilcisi ve eski AK Parti İl Başkan Yardımcısı avukat Halit Çokan.

Atama kararı geçen hafta kendisine ulaşan Çokan bundan böyle...

TMSF'nin bu kentte el koyduğu şirketleri, tıpkı bir anonim şirket yöneticisi gibi idare edecek.

Davalar bitene ya da ikinci bir üst karar alınana kadar...

Şirketleri yaşatacak, yönetecek, el konulmadan önceki halini muhafaza edecek.

Şayet kişi beraat ederse, kendisine şirketi değerinde teslim edecek.

Şayet suçluysa, teröre para aktarıyorsa, devletin hazinesine değeriyle aktarılmasını sağlayacak.

Kocaeli'de ilk kez böyle bir uygulama yapılıyor.

Ve bu kentten seçilen ilk isim Halit Çokan oluyor.

Tebrik ediyorum.

 

HALİT-ÇOKAN


 

Haberler iyi değil !

  

Sefa Sirmen'in başlattığı Titanic Rezidans, Titanic Otel ve Yuvacık Ener Liva Evleri projelerinin yeni sahibi... 

Geçen hafta Ener Yapı'nın yüzde 100'ünü alan Lütfü Erkişi ile ilgili... 

İnternette yaptığım kısa araştırma neticesinde elde ettiğim bilgileri özet halinde sizlerle de paylaşmak istiyorum: 

 • Türkiye'nin önde gelen şirketlerinden Mango Gıda'nın krizde olduğu dönemde, şirkete ait server'lar sökülmüş, araçlar kaybolmuş. İflas erteleme davasının sürdüğü Ocak 2015'te, Mango'nun hisseleri Lütfü Erkişi'nin inşaat şirketine devredilmiş. 
 • Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 5 Kasım 2015 tarihinde yani yaklaşık bir yıl önce Lütfü Erkişi'nin şahsına ceza kesmiş. Toplamda 150 bin liralık cezanın gerekçesi, Mango Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ paylarının alım ve satım işlemlerine ilişkin özel durum açıklamalarının yapılmaması.
 • Lütfü Erkişi'nin sahibi olduğu Globerfi Yatırım İnşaat ve Dış Ticaret firması, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına eski milli futbolcu Oktay Derelioğlu ve eşi hakkında suç duyurusunda bulunmuş. İddia, kendilerine ait olmayan 3 daireyi satmaya çalışmak.
 • Lütfü Erkişi'ye ait Güzelerfi İnşaat Taahhüt Gayrımenkul Danışmanlık ve Dış Ticaret Limited Şirketi de var görünüyor.
 • Başka da bir şey görünmüyor. 

Valla internetteki manzara pek iyi değil. 

Kocaeli'deki manzarayı ise yaşayıp göreceğiz. 

Ener Yapı'nın eski temsilcisi Hüseyin İpek'in de dediği gibi... 

Lütfü Erkişi'nin otel, rezidans ve konutları bitirmeden para kazanması mümkün değil. 

İnşaatları bitirmek için de para getirmek lazım. 

"Hayırlısı" diyorum. 

"Allah, bu projeye para yatıranların yardımcısı olsun" diyorum. 

Ve bundan sonra sözü, Lütfü Erkişi'nin kendisine bırakmak istiyorum. 

Bakalım, kendisi neler söyleyecek? 

Ve hak sahipleri onun mesajlarına nasıl yorumlar getirecek?

 

LÜTFÜ-ERKİŞİ-MANGO-

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford YEDİ İKLİM Sabitzade köfte Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan Gürpınar su Müjdat Optik Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr