20 Nisan 2018 Cuma
Mehmet Sönmezoğlu

Mehmet Sönmezoğlu

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Tevâzu insanı yüceltir (1)

Mehmet Sönmezoğlu

11 Kasım 2016 tarihli yazısı

İnsanı manen yücelten güzel ahlâkî huylardan biri de tevâzudur.Kelime manası “alçak gönüllü olmak” demek olan tevâzu, ahlâkîbir kavram olarak, insanın hakkı kabul edip ona boyun eğmesi, insanlar arasındaki mevkii ne olursa olsun hiç kimseye karşı kibirli ve gururlu olmaması” demektir. Tevâzu sahibi kimselere “mütevâzi insan” denir. Tevâzunun azlığı kibir, aşırılığı ise zillettir.

 

Yüce Allah,Hz. Peygamber (s.a.s.)’e hitaben “Sana uyan mü’minlere alçak gönüllü davran!”(Şu’arâ, 26/215)“Mü’minlere şefkat ve tevâzu kanadını indir”(Hicr, 15/88)buyurarak O’ndan inanan kullarına karşı mütevâzi davranmasınıistemiştir. Aslında buemir, sadece Hz. Peygamber (s.a.s.)’e değil, bilakis O’nun şahsında bütün mü’minlere de verilmiş, onların kendi aralarında birbirlerine karşı aynı şekilde şefkatli, merhametli ve tevâzu sahibi olmaları emredilmiştir. Zira mü’minlerin birbirlerine şefkat ve merhamet göstermeleri, birbirlerine karşı mütevâzi olmaları din kardeşliği hukukunun gerektirdiği bir görevdir.Cenâb-ı Hakk’ın sevdiği ve razı olduğu iyi bir mü’min, Mâide suresi 54. ayetinde açıklandığı gibi din kardeşlerine karşı alçak gönüllü ve merhametli, kâfirlere karşı ise güçlü ve onurlu davranan mü’mindir.

 

Tevâzu sahipleri Kur’an’da, “Onlar yeryüzünde tevazu içinde yürürler”(Furkân, 25/63) ifadeleriyle övülmektedir. Yine bir ayette Lokman (a.s.)’ın, “Yeryüzünde çalımla yürüme” (Lokmân, 31/18) sözleriyle oğluna mütevâzi olmayı tavsiye ettiği bildirilmektedir. Bir hadis-i şerifte ise“Allah Teâlâ bana: ‘O kadar mütevâzi olun ki, kimse kimseye böbürlenmesin; kimse kimseye zulmetmesin’ diye bildirdi.” (Müslim, Cennet, 64) buyrularak, mü’minlerin birbirlerine karşı mütevâzi olmaları,kibirlenerek haksızlık etmekten sakınmaları tavsiye edilmektedir.

 

Mütevâzi insan Hakk’ı tanıyıp, O’na itaat eden, kullarına da şefkat ve merhamet gösteren kimsedir. Bu nedenle o, başkalarına haksızlık edemez, kötülük yapamaz. Tevâzudan nasibi olmayan bir kişi ise, içinde bulunduğu bu vahim durum sebebiyle kötülük işlemeye ve başkalarına zulmetmeye müsaittir.

 

Mü’minlermütevâziinsanlardır. Onlar ayette ifade edildiği gibi yeryüzünde tevazu içinde yürürler,kimseye tepeden bakmaz, gurur ve kibire kapılarak büyüklük taslamazlar. Hangi mevki ve makamda bulunursa bulunsun, sosyal ve ekonomik durumu ne olursa olsun, bütün insanlara daima alçak gönüllü davranırlar. Bu nedenle mütevâzi insanlar toplumda itibar gören, değer verilen, sevilip sayılan kimselerdir. Zira Allah Teâlâ, kendi rızası için tevâzu gösteren kimseleri, hem kendi katında hem de insanların yanında manen yüksek bir mevkiye yüceltir. Nitekim bir hadis-i şerifte şöyle buyurulur: “Allah rızası için alçak gönüllü olanı Allah yüceltir.” (Müslim, Birr, 69)

 

Kur’an bize Allah yanında en değerli olan kimsenin, O’na karşı gelmekten en fazla sakınanlar olduklarını bildiriyor.(Hucurât, 49/13) Hâl böyleyken bir kimsenin mal, mülk, servet, soy-sop, mevki-makam gibi dünyalık bir takım imkanlara sahip olmaktan dolayı üstünlük iddia etmeye, başkalarını küçümsemeye ve kibirlenmeye hiçbir hakkı bulunmamaktadır.

 

Hz. Peygamber (s.a.s.)’in tevâzuu

Peygamber Efendimiz (s.a.s.), son derece mütevâzi bir insandı, O, tevazuyu kendine düstur edinmişti. Sadece bu özelliği bile ashabının O’nu canlarından çok sevmeleri için yeterli bir sebep olmuştur.Hz. Peygamber (s.a.s.) hem mütevâzi davranmak suretiyle bu konuda insanlığa güzel örnek olmuş, hem de mübarek sözleriyle mü’minleri mütevâzi olmaya teşvik etmiştir. Nitekim bir hadiste şöyle buyrulmaktadır: “Kim Allah için alçak gönüllü davranırsa, kuşkusuz Allah da onun derecesini yükseltir.”(Müslim, Birrve’s-Sıla, 69; Tirmizî, Birr, 82)

 

Allah Resûlü (s.a.s.)’inmütevâzi bir insan olduğu her davranışında görülürdü. O, kimsenin toplumdaki mevki ve seviyesine bakmaksızın herkese karşı mütevâzi davranırdı. Kendisini davet edenlerin kim olduklarına ve ikram edilen şeyin ne olduğuna bakmaz, davetlere icabet eder, davet sahipleriyle birlikte oturup yemek yerdi. (Buharî, Hibe, 2; Müslim, Nikâh, 104)Yine Hz. Peygamber (s.a.s.) çocuklara selâm verir (Müslim, Selâm, 15),diğer insanlar gibi değer verilmeyen hatta itilip kakılan, horlanan hizmetçi ve kölelerle ilgilenir, onların isteklerini yerine getirerek gönüllerini alırdı. (Buharî, Edeb, 61) Ailesinin hizmetinde bulunur, evişlerinde eşlerine yardım eder, özel işlerini kendisi yapardı. (Buharî, Edeb, 40) Peygamber Efendimiz (s.a.s.)’in bu davranışları O’nun ne kadar yüksek bir tevâzuya sahip olduğunu göstermektedir.

 

Hz. Peygamber (s.a.s.) bir hadis-i şerifinde, Allah’ın gönderdiği her peygamber gibi kendisinin de koyun güttüğünü bildirmiştir. (Buharî, Enbiyâ, 29) Çobanlık pek çokları tarafından elinden başka hiç bir iş gelmeyen kimselerin uğraşısı olarak kabul edilen ve küçümsenen bir iştir. İşte Peygamber Efendimiz (s.a.s) de, bir zamanlar çobanlık yaptığını söylemekten çekinmeyecek kadar mütevâzi bir insandı. (Devam edecek)

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Duru Park Davetiyem Beykar bbs inşaat
Ekcan Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ konak_dr BasiskeleSanayi