27 Mayıs 2019 Pazartesi
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bu kentin bu tesise ihtiyacı var

Hayrullah Demiray

07 Kasım 2016 tarihli yazısı

Öncelikle birkaç gün sizlerden ayrı kaldık ama bu sure içerisinde aslında kentimiz için önemli bir geziye katıldık.
Elbette yazdığımız bir çok yazıda bu güne kadar doğruları ve doğru olduğuna inandığımız düşüncelerimizi sizlerle paylaştık.
Bundan sonra da bu şekilde ki duruşumuzu sürdüreceğiz.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi halk arasında bilinen adıyla çöp fabrikası, asıl adıyla evsel atık yakma bertaraf ve elektrik enerji üretim tesisi.
Elbette bir noktada isim değil, tesisin işlevi önemli.
Bu konuda bizler teknik personel değiliz lakin kamuoyunun aydınlatılması noktasında üzerimize büyük sorumluluk olduğunun farkındayız.
Uzun süreden beri kentimizin gündemi çok fazla meşgul eden bu konu ile ilgili daha önce hem çalışmalar, hem de geziler yapıldı.
Yapılan bu gezilerin gerekliliğine inananlardan bir tanesiyim.
Belki burada yapılan sunum çok farklı değildi ama bu işi yerinde görmek ve orada olayın iç yüzünü iyice anlayıp,kamuoyunu aydınlatmak önemliydi.
Bu işin gerçekte ne olduğuna orada şahit olduk.

 

FABRİKA-GENEL


Resimler bizzat gerçek.
Avusturya’nın Viyana eyaletinde yani Avrupa’nın tam göbeğinde ve tam şehrin ortasındaki tesis çöp yakma ve ayrıştırma tesisi ama onlar bunu enerji üretim tesisi olarak görüyor ve öyle uyguluyorlar.
Etrafında evlerde var.
Önemli binalar hatta en büyük devlet hastanesine yürüme mesafesinde.
Yakınlarında parklarda var.
İnsanlar çocuklarıyla o parklarda dolaşıyor, yürüyüş ve spor yapıyor.
Bu gezide özellikle bir şey dikkatimi çekti.
Günde yaklaşık 250 civarında kamyonun girdiği çöp yakma tesisi diğer adıyla enerji üretme tesisinin etrafında hiçbir koku yok.
Fabrikanın içine girdiğinizde de sadece çöpe çok yakın noktada, evdeki çöp kovasını açtığınızda duyduğunuz kadar koku var.
Ayrıca bacasından çıkıp etrafı rahatsız eden ne bir duman ne de başka bir şey gördük.
Aslında olaya nasıl ve ne şekilde baktığınız önemli.
Daha öncede defalarca bu fabrikaya ve farklı yerlere geziler yapıldı.
Ama bazı kişilerin oraya kadar gidip, geziye katılıp fabrikanın içine girmediklerini duyduğumda çok şaşırdım ve üzüldüm.
Gerçekten de sırf siyaset olsun, sırf iş olsun diye bugün ilimizde eylem yapan birkaç kişinin de bu kişiler arasında olabileceği belki de kimsenin aklına gelmez.
Bugün kentimizdeki bir çok sanayi kuruluşunun bacalarından çıkan ve çevreye oldukça zararlı olan bazı şeylere kimse ses çıkarmıyor.
Uzun süredir kentimiz meşgul eden bu konunun samimi bir şekilde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tartışılmasını istiyor ama zaman kaybedilmemesi ve siyasete kurban edilmemesini arzu ettiğini en yetkili ağızdan duymaktan da mutlu oldum.
Elbette bu konuyu her konu gibi tartışmak gerekir ama gördüğüm o ki ilgili ilgisiz herkes bu konuda bir şeyler söylüyor.
Ama bu iş bana göre daha farklı olmalı.
Avrupa ya medeniyetin beşiği olarak görenler bugün bizde şehrin dışında yapılmasına bile karşı duruyorlar.
Avrupa da ise şehrin tam göbeğinde yapıyor.

Özellikle ilgili ilgisiz herkesin bir şeyler söylemesini ve kafa karışıklığına sebebiyet vermesini doğru bulmadığımı ifade etmek isterim.
Öncelikle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın öcülüğünde gerçekleşen bu gezide Kocaeli’den meslektaşlarımızla birlikte Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni olarak temsil etme olanağı buldum.
Elbette keşke daha fazla arkadaşımız bu geziye katılma şansı olabilseydi.
Ama her kesimden oldukça farklı kişileri götürmeye gayret ediliyor.
Ama bu yapılanları da suistimal etmemek lazım.
Yani kapıya kadar gidip içeri girmeden döneceksin, sonra da deyim yerindeyse burada ahkam keseceksin, laf söyleyeceksin.

 

DEMİRAY-TAHİR-HOCA

Onlara kendilerini biliyordur.
Bu gezide büyükşehirden bir kaç isim ve üniversiteden iki değerli hocamız yani çevre ile ilgili ihtisas yapmış kişiler aslında bu işle ilgili onların da söyleyecekleri şeyler ve izlenimleri bizimkilerden daha fazla önem arz etmektedir.
Onların da geziden sonra görüşlerini aldığımızda yapılacak tesisin filtrasyon sistemi konusunda yapılacak çalışma aslında her şeyi noktalayacak.
Yani onların görüşleri de, iyi bir sistemle aynı tesis burada da olduğunda bunun en ufak bir zararı olmayacağı yönünde.
Bu bizim için önemli.
Nitekim bizler neden bu geziye katılma ihtiyacı hissettik onu paylaşmak isterim.
Kentimizde yapılacak ve kent adına önemli bir kazanım olacak hizmetin aktarılması ve doğru bir şekilde halka yansıtılmasını ve anlatılmasını sağlamak gerektiği için bu gezi içerisinde yer almamız istendiğinde olumlu yaklaştık.
Nitekim bizler de bu kentte yaşıyoruz, burada hava alıyoruz.
Bizler de yapılacak işin yanlış olduğunu bile bile doğru demeyiz.
Bu iş bu kentin kazanımı olacak.
Elbette bizim bu konuda söyleyeceklerimiz olayı ve gördüklerimizi objektif bir şekilde halka anlatmaktan başka bir şey değil.
Tesisi bizzat Viyana’da gördükten sonra bizim bu konuya karşı çıkanların neden karşı çıktıklarını da anlamak mümkün değil.
Yapılan bu gezide hem tesisi yakından tanıma şansımız oldu, hem de yeri bakımından şehrin tam göbeğinde olan bir tesisin neden bizim ülkemizde hatta kentimizde şehrin dışında yapılmasına kızılca kıyamet koparılıyor, onu da anlamakta zorluk çekiyorum.
İzlenimlerimizi sizlere daha güzel aktarabilmek adına bu yazıyı Slovakya’dan Macaristan’a giderken kaleme alıyorum.
Elbette bu fabrika kent için çok önem arz eden bir argümana dönüştürülmüş.
Kentin ısınma sorununun tamamını buradan karşılıyorlar ve çevreye en ufak bir zararını vermediğini bizzat gözlemlemekten mutlu olduk.
Ama doğru ya orası Avrupa…!
Birilerinin bu yapılacak tesise sadece karşı çıkmak için hayır dediğini şimdi daha iyi anlıyorum.
Geçtiğimiz günlerde bu konuda sunum yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın detaylı şekilde olayı anlatmıştı ama bilgilerimizi bizzat yerinde perçinleştirmek olayı yorumlamak için daha isabetli bir karar oldu.
Elbette 3 gün bu gezi ile ilgili izlenimlerimizi sizlerle paylaşacağız ama öncelikle yapılacak Evsel Atiktan Elektrik Üretme tesisi diğer adıyla çöp yakma tesisi doğru argümanlar kullanıldığı zaman çevreye zarar vermediği gibi çevrede bulunan yerleşim alanları içinde bir çok faydaları olacak.
O bölgede bulunan üniversitenin ısınma sorununu ortadan kaldırabileceği gibi, seralarda ısıtma işinde de kullanabilecek ve istihdam konusunda da Tahir Buyükakın’ın söylediği güzel bir uygulama hayata geçirilirse en azından vasıfsız işçilerin tamamına yakınını çevredeki yerleşim alanlarından almak bana göre güzel bir uygulama olur.
Gerçektende sadece yüzeysel olarak karşı çıkmadan önce etraflıca düşünmek gerekir.
Bu konuda bizler de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne halkın faydasına destek olmalıyız...
Avrupalı şehri merkezinde yapınca onlara helal de, biz şehrin dışına yapınca biza haramı diye de karşı çıkanlara sormak lazım
Bunu kent için ve insanlarımız için yapmalıyız.
Saygılarımla….

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
mobesko konak_dr Davetiyem