17 Temmuz 2019 Çarşamba
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

“Çöplük” istemiyoruz!

Galip Ataman

10 Ekim 2016 tarihli yazısı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin işine severek odaklanan, konusuna hakim, hata yapmamaya özen gösteren, projeleri hayata geçirirken sabırlı genel sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın gazetecilerin karşısına geçti.

Kocaeli’de günlük 2 bin ton çöp üretildiğini, önümüzdeki yıllarda bu rakamın  4-5 bin tonu bulacağını, İzmit ve Dilovası Çöp Depolama alanlarının 3 yıllık ömrü kaldığını söyledi.

150 hektarlık alanda, 600-800 milyar liraya çıkması, 4 yılda tamamlanması planlanan “Evsel Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi” yerini açıkladı.

Siyasi parti ve sivil toplum örgüt yöneticileri, muhtarlar, belediye başkanları, akademisyenler ile uyum içinde çalıştıklarını, bilimsel, katılımcı, şeffaf çalışma yaptıklarını belirtti.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan “kadrolu çevreciler” başta olmak üzere cadde ve sokaklarda çöp dağları oluşmasına zemin hazırlayacak çatlak seslerinin kısılması, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için yorumlarını önemsediği gazetecilerden destek istedi.

Bugünden önlem almaz, hızlı hareket etmez, yeni tesis kurmaz, depolama alanları belirlemez isek çöplerimizi yakamayacağız, depolayamayacağız, vahşi depolama alanlarına dökeceğiz” dedi.

Sayın genel sekreteri dinlerken Türkiye’nin ilk çöp fabrikası İzaydaş’ın atık kabul etmeye başladığı 1997 yılı öncesi İzmit’in Outlet Center alanındaki çöp dağlarını düşündüm.

Sevgili Tahir hoca, Kocaeli’de çöplerin 400 bin metrekarelik Düzenli Depolama Alanında depolandığını, İzmir, Manisa, Balıkesir, Tekirdağ, Diyarbakır’da vahşi alanlara döküldüğünü anlatırken dönemin Belediye Başkanı Sefa Sirmen’e teşekkürü çok görmesini yadırgadım.

 

ff

 

3 ÜNİVERSİTEDEN RAPOR

Evsel Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisinin İzmit Orman Depo Bölgesinde kurulacağınınaçıklaması ile aylardır süren belirsizlik ortadan kalktı.

İstanbul Teknik, Gebze Teknik ve Kocaeli Üniversitelerinin çevre konusunda deneyimli, işin ehli profesörlerinsaha tespit çalışması yaparken su havzalarını, atık taşıma mesafelerini, yerleşim alanlarına uzaklığı, topografik yapıyı, finansmanı ve dünyadaki örnekleri masaya yatırarak hazırladıkları raporda, “Kocaeli’nde üretilen kentsel katı atıkların Atık Yönetim Planı ve AB Müktesebatına göre en uygun bertaraf yönteminin Atıktan Enerji Üretim Tesisi kurulması olduğu, yukarıda açıklanan kriterler çerçevesinde tesis kurulumu için İzmit Orman Depo Mevkiinin en uygun yer olduğu kanaatine varılmıştır” yazıyor.

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Bu şehir için yeni çöp fabrikası şarttır. Biz her konuda desteğe hazırız” açıklamasının ardından üyelerinin benzer tesisleri incelemek üzere düzenlenen teknik geziye katılmalarına izin verdi.

Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi yaptığı kurumsal açıklamada, “Yeni çöp fabrikası zorunluluktur. Üstelik biran önce yapımına başlanması gerekmektedir” dedi ve Avrupa gezisine katıldı.

Yer hazır, para hazır, niyet belli, destek beklenenden de çok.

Varsın bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar alışkanlık haline getirdikleri “istemezük” sloganı ile karşı çıkmaya devam etsinler.

Varsın kadrolu muhalifler konuşsun, muhalif köşe yazarları eleştirileri ile kendilerini tatmin etsin.

Hiç kimse, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve genel sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın’dan daha fazla çevreci olamaz

Hiç kimse, Kocaeli’nin ve Kocaelililerin menfaatini Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ve genel sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın kadar koruyamaz.

Hiç kimse, Tahir hoca kadar hassas olamaz, ince eleyip sık dokuyamaz, zamanla yarışamaz, şeffaf ve özverili davranamaz.

 

DÜNYADA ÖRNEKLERİ VAR

Neymiş efendim, Evsel Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi için belirlenen İzmit Orman Depo Bölgesi kent merkezine ve Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesine yakınmış!

Güldürmeyin adamı! Niyetleri üzüm yemek değil de bağcıyı dövmek olan bu beylerin belli ki Viyana (Avusturya), Amsterdam (Hollanda), Paris (Fransa), Torino (İtalya), Osaka (Japonya) ve benzeri ülkelerdeki Evsel Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesislerinin yerleşim alanlarının ortasında olduğundan haberleri yok.

Avusturya Viyana yerleşim alanı içindeki tesis 840 ton/gün kapasiteli olup 4 MW/h elektrik üretiyor.

Hollanda Amsterdam AEB Yakma Tesisi deniz kenarında olup 3.500 ton/gün kapasiteli ve 11 MW/h elektrik üretiyor.

İtalya Torino, Japonya Osaka, Azerbaycan Bakü Atık Yakma Tesisleri de yerleşim alanlarına yakın.

Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin yerinde olsam, “Evsel Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi” ile yer seçimine itiraz eden ya da kafalarında soru işareti olan gazeteciler içinde Avrupa gezisi düzenler, yerleşim alanlarının ortasında kalan benzer tesisleri gösteririm.

Dünyanın 4. Büyük çelik üreticisi Posco’nun Alikahya’da kuracağı tesise çevreyi kirleteceği gerekçesi ile karşı çıkan gazeteciler Güney Kore gezisi sonrası en hızlı Poscocu olmuşlardı.

 

ss

 

45 MEGAVAT ENERJİ ÜRETECEK

Çevre konusunda çimento fabrikasından daha az zararlı ve sorunlu olan “Evsel Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi” adından da anlaşılacağı gibi sadece üretilen ve toplanan çöpler depolanmanın yanında yakılarak enerji üretilecek.

2 bin kapasiteli tesis tam kapasite çalışmayacağından yakılan çöplerden 40-45 megavat enerji elde edilmesi hedefleniyor.

Yılda elde edilecek 300 milyon kilovat/saat enerjinin yüzde 10’u tesislerde kullanılacak, yüzde 90’ı satılarak gelir elde edilecek.

Belirlenen hedeflere ulaşabilmek için çöplerin kaynağında ayrıştırılması, geri kazanım ve kalanların yakımı öne çıkıyor.

Çocukların eğitimi için milli eğitim müdürlüğüne, vatandaşların bilinçlendirilmesi için medyaya önemli görev düşüyor.

 


 

 

Tam Gün Eğitimde en şanslı il, Kocaeli

 

Eğitim sistemimizin yıllardır süren ama düzeltilemeyen ciddi sorunları var;

Yönetmeliklerde sık sık yapılan değişiklikler, yöneticilerin liyakata göre değil de siyasi kimliklerine ve yaka rozetlerine göre atanmaması, okullarda sosyal barışın bozulması, öğretmen ve derslik açığı.

Ak Parti hükümetlerinin milli eğitim bakanları Erkan Mumcu, Hüseyin Çelik, Nimet Çubukçu, Ömer Dinçer, Nabi Avcı’nın “yap-boz” uygulamaları, masa başında aldıkları kararlar eğitimde kaliteyi ve başarı çıtasını düşürdü.

6. milli eğitim bakanı İsmet Yılmaz’ın “Anaokulundan üniversiteye soran, sorgulayan, araştıran, üreten ve yeni buluşlar yapabilen bir nesil yetiştirmek istiyoruz” açıklaması sevindirdi.

Türkiye’nin Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkeleri içinde tam gün eğitim vermeyen tek ülke olduğu bir dönemde, Başbakan Binali Yıldırım’ın, “2019’a kadar tüm okullarda ikili eğitime son verilecek, tam gün eğitime geçilecek. Okul öncesi eğitimi ve beşinci sınıflarda yabancı dil zorunlu olacak”açıklaması umutlandırdı.

Tamamda 2019’da kadar on binlerce derslik ihtiyacı nasıl giderilecek, var olan ve alınan önlemlere rağmen kapatılamayan İngilizce öğretmen açığı nasıl kapatılacak, okul öncesi eğitim nasıl zorunlu yapılacak?

Bugünden itibaren Türkiye genelinde “Eğitim Seferberliği” ilan edilse bile derslik açığının, öğretmen ihtiyacının giderilmesi, okul öncesi eğitimin zorunlu kılınması zorun ötesinde imkansız.

 

1

 

12 BİN DERSLİK YAPILDI

24 Nisan 2003 tarih 25088 sayılı resmi gazetede yayınlanan yasal değişikliklerle yüzde 5 olan vergi indiriminin yüzde 100’e çıkarılmasının ardından Kocaeli, “Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası” iller sıralamasında “ilk sırada” yer aldı.

2 bini Vali Hasan Basri Güzeloğlu, 6 bin 500’ü Vali Ercan Topaca, 3.500’ü Vali Erdal Ata döneminde olmak üzere devlet ve hayırsever katkıları ile yaklaşık 12 bin derslik yaptırıldı.

Son 10 yılda görev yapan valiler ve hayırseverlerin eğitime verdiği destek nedeniyle Kocaeli şanslı bir il.

İstanbul, Ankara gibi metropoller ile Güneydoğu’da terörün yakıp yıktığı iller başta olmak üzere Türkiye’deki derslik sayılarını Kocaeli ile kıyaslamak yanlış olur.

2019’da iddia edildiği gibi Türkiye’nin tamamının “tam gün eğitime” geçebileceğine ihtimal vermiyorum.

Sınıfları 40-50 kişi yaparak “Tam gün eğitime geçildi” denirse sözüm yok. Derslik başına düşen öğrenci sayısı 25 olarak alındığında imkansız.

Kocaeli, derslik başına düşen öğrenci sayısını 25 olarak aldığımızda “Tam Gün Eğitime” geçen ilk il olacaktır.

Gebze, İzmit başta olmak üzere ilçelerde ihtiyaç duyulan 700 derslik; Bakan Fikri Işık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, milli eğitim il müdürü Rasim Çelik’in gayretleri ile 2019’a kadar fazlası ile yapılacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2017 bütçesine Kocaeli’de okul ve derslik yapımı için 477 bin TL ödenek ayırdığını dikkate aldığımızda sorun yaşanmayacaktır.

Eski okullar yıkılıyor yerine yenileri yapılıyor. Hayırseverler milli eğitimin tahsis ettiği arsalara okul yaptırmak için yarışıyor.

Kocaeli 2017 yılından itibaren okul ve derslik yapımında şantiyeye dönecek.

 

1

 

LİSELERDE TAM GÜN EĞİTİM

Rakamlara baktığımızda, Kocaeli’de eğitim-öğretim yapılan 157 her derecedeki lisede benim öğrencilik ve öğretmenlik yaptığım yıllardaki gibi “Tam Gün Eğitim” yapılıyor.

274’ü ortaokul, 290’ı ilkokul olmak üzere toplam 564 okulda 17’si Gebze, 12’si İzmit, 15’i diğer ilçelerde olmak üzere toplam 46 okulda “İkili Öğretim”, 520’sinde “Tam Gün Eğitim” yapıldığını biliyoruz.

İzmit’te Ulugazi ve 23 Nisan İlkokulları gibi eğitim kurumları alınan önlemlere rağmen “İkili Öğretime” devam edecektir.

Ne yaparsanız yapınız bu 2 ilkokulun “Tam Gün Eğitim” yapma şansı hemen hemen yok gibi.

Derslikte sıkıntı yaşanmazken öğretmen açığında da sorun olacağını sanmıyorum.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın önceki yıllarda Gebze, Dilovası, Kandıra başta olmak üzere diğer ilçelerin bazı okullarını “Zorunlu Hizmet Bölgesi” kapsamına aldırması nedeniyle öğretmen açığı en aza indirildi.

FETÖ/PDY soruşturması sonrası 870 öğretmen açığa alınmasına rağmen 2016-2017 Eğitim Öğretim yılında okullarda öğretmensizlik nedeni ile boş geçen ders olmaması da geçmişte alınan önlemlerin etkisini gösteriyor.

 

 

 

Nobel ödüllü Aziz Sancar adını kim, neden kaldırdı

 

2015 Nobel Kimya Ödülünü Anıtkabir’e armağan eden, rol modelinin Atatürk olduğunu söyleyen, “Hayatımda Nobel dahil bütün bilimsel başarılarımı, her şeyimi Türkiye’deki barış için verirdim” diyen, Amerika'daki Türk çocuklarını barındırmak ve Türk kültürünü Amerikalılara tanıtmak için “Türk Evi” kuran, bütün mal varlığını Amerika’da okuyan Türk öğrencilere bağışlayan, Türk Bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar adı üniversite laboratuvarlarına, okullara, tatil köylerine verildi.

Nobel ödülü alarak ülkemizin gururu olan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edilen, Gebze Teknik Üniversitesi’nde ağırlanan Prof. Dr. Aziz Sancar ile ilgili Vali Hasan Basri Güzeloğlu “Göğsümüzü kabarttı, Türk kimliğini dünyanın en önemli bilim alanında daha öteye taşıdı. Nobel alarak uluslararası alanda bizleri hem temsil etti hem de gurur yaşattı. Türkiye de çok önemli bir rol model oldu. Çok değerli hocamızla bir arada olmanın ve bu ortamı paylaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Kendisine ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum” dedi.

O günün anısına adı, Körfez’de FETÖ/PDY soruşturması sonrası kapatıldıktan sonra imam hatip ortaokulu olarak açılan okula verildi.

 

222

 

Verilmesine verildi de milli eğitim bakanlığı kayıtlarında “Körfez Aziz Sancar İmam Hatip Ortaokulu” olarak geçen okulun adı bir gecede “Körfez Barbaros İmam hatip Ortaokulu”na dönüştürüldü.

Resmi kayıtlarda ve yazışmalarda “Aziz Sancar İmam Hatip Ortaokulu” olarak geçen gururumuz Nobel Ödüllü Türk Bilim Adamı Prof. Dr. Aziz Sancar adını tabelalardan bir gecede kim, neden çıkarttı bilmiyorum.

Bildiğim tek şey; övgü ile bahsettiğimiz gururumuz Prof. Dr. Aziz Sancar adı, okul tabelasından hocaya ulaşılamaması, izni alınmaması imiş!

Sanki adları okullara verilen kişilere ulaşılıp, izin alınıyormuş gibi!

Öğrenince çok üzüldüm. Belli ki her kime ait ise bir sihirli el devreye girmiş, müdahale etmiş.

Milli eğitim kayıtlarında ve yazışmalarında kullanılan “Körfez Aziz Sancar İmam Hatip Ortaokulu” yazısını tabeladan silerek “Körfez Barbaros İmam hatip Ortaokulu” yazmış.

Ne diyelim, yapana ya da yapanlara helal olsun!

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem