18 Mart 2019 Pazartesi
Kocaeli Üniversitesi
Sibel Gönül
CHP-İYİ PARTİ MİTİNG
Mehmet Sönmezoğlu

Mehmet Sönmezoğlu

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İlim Tahsili (3)

Mehmet Sönmezoğlu

07 Ekim 2016 tarihli yazısı

İlimden mahrum kalmamak, ilmin fert ve topluma kazandırdığı yararların sürekliliğini sağlamak için ilme ve ilim adamlarına değer vermek ve yeni ilim adamları (âlimler) yetiştirmek Müslümanlar için bir zorunluluktur. Aksi takdirde ilmî sahada ehil ilim erbabı kalmaz, bu alanı ehil olmayan, aklına estiği gibi fetva veren, dinî ve ilmî hiçbir kaygı taşımayan kimseler doldurmaya başlar. Allah Resûlü ümmetine bu hususta ikazlarda bulunmuştur. (Bkz. Buharî, İlim, 34; Müslim, İlim, 13)

 

“Âlimin ölümü âlemin ölümü gibidir” derken ne kadar doğru söylemişler büyüklerimiz. Allah’ın hoşnutluğundan başka bir niyet taşımayan, ehil ilim adamları yetiştirmek bütün insanlık âlemi için pek büyük önem taşımaktadır.

 

Baştan beri izah etmeye çalıştığımız gibi, Yüce dinimiz İslam dini, insanları bilgi sahibi yapmayı ve cehaleti ortadan kaldırmayı hedeflemiş, bu nedenle ilim öğrenmeyi ve öğretmeyi teşvik etmiştir. Zira ilim, hak ile bâtılı ayırt edebilmenin en önemli vasıtalarından biridir. Çünkü gerçek ilim, insanı Hakk’a ve hakikate ulaştırır. İlim, küfür ve cehalet batağına saplanmış kimseler için bir rehber, kararmış kalpler için aydınlatıcı bir nurdur.

 

Kur’an-ı Kerim’in “Oku!” emri ile başlaması ve yine pek çok ayet ile hadis-i şerifte ilmin ve âlimin üstünlüğünden bahsedilmiş olması dolayısıyla Müslümanlar daha ilk asırlardan itibaren ilim tahsiline büyük önem verdiler. Âlimlere layık oldukları saygı ve hürmeti gösterdiler, onları baş tacı yaptılar. 

 

Müslümanlar Hz. Peygamber (s.a.s.)’in, “İlim mü’minin yitiğidir, onu nerede bulursa alsın” (Keşfü’l-Hafa, 1/435 H. No:1159) tavsiyesini emir telakki ederek, ilim ve hikmet nerede ise onu bulup öğrenmeyi ve bu uğurda hiçbir fedakârlıktan çekinmemeyi dinî bir görev ve en faziletli amel olarak gördüler. Yine Allah Resûlü’nün “İlim Çin’de bile olsa gidip alınız” (Fethu’l-Kebir, 1/193) buyruğundan ilham alarak ilim tahsili için bitmez tükenmez yolculuklar yapan sayıları binlerle ifade edilen ilim yolcularının pek çoğunun uçsuz bucaksız İslam coğrafyasının neredeyse tamamını gezdikleri bilinmektedir.

 

Müslümanlar bu azim ve gayretlerinin sonucunda dinî ilimler başta olmak üzere birçok ilim alanı geliştirdiler hatta bunların bazılarının ilk kurucuları oldular. Fakat bir süre sonra kendilerine ilham kaynağı olan Kur’an ve Sünnet’ten uzaklaştılar, azim ve gayretleri zayıfladı. Bunun tabii sonucu olarak ilim ve bilim alanında gerilediler, diğer milletler arasındaki üstünlüklerini kaybettiler. Ancak şunu iyi bilmeliyiz ki, Kur’an ve Sünnet’tin telkin ve teşvikleri doğrultusunda hareket ettiğimiz takdirde kaybettiğimiz değerleri ve ilmî sahadaki üstünlüklerimizi tekrar kazanmamız pekâlâ mümkündür.

 

 Unutulmamalıdır ki, toplumların maddî-manevî her alanda ilerleyip yükselmeleri ancak o toplumun fertlerinin bilgili olmaları ile mümkündür. Bilgi edinmenin yolu hiç şüphesiz eğitim ve öğretimdir. O halde; Müslümanlar olarak, ilim tahsiline gereken önemi vermeli, ilim sahiplerine saygılı ve hürmet göstermeli, kadın-erkek, çocuk-genç-yaşlı demeden herkesin fert ve toplum için gerekli olan faydalı ilimleri öğrenmesi için azami gayret gösterilmeliyiz.

 

Diğer taraftan gençlerimizin zamanlarını, enerjilerini ve ellerindeki imkanları ne kendileri ne de insanlık için faydası olmayan lüzumsuz bilgiler öğrenmek için kullanmamaları, ayrıca çağımızda yaygın olarak kullanılan teknolojik araç, gereç ve iletişim araçlarından doğru yararlanmaları konusunda çaba sarfetmeli, bu konuda gerekli önlemleri almalıyız. İnsanın ne dünyasına ne de ahiretine faydası olmayan, hiç kimseye bir yarar sağlamayan bilgilerden uzak durmak konusunda Peygamber Efendimiz  (s.a.s.)’in gösterdiği hassasiyeti dikkate almalıyız. Efendimiz (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “Allahım! Faydasız ilimden, ürpermeyen kalpten, doymak bilmeyen nefisten ve kabul olunmayan duadan sana sığınırım.” (Müslim, Zikir, 73)

 

Bilhassa yeni yetişen neslimizin eğitimine ise özel bir önem verilmeli, onların herkesin bilmesi farz olan temel ilmihal bilgilerinin yanında millî ve manevî değerlerimizi, ayrıca çağın gerektirdiği bilim ve teknikleri öğrenmelerini sağlamalıyız. İlim tahsil eden kimselere destek olmak, maddî-manevî yardımda bulunmak da mü’minler için en güzel bir hayır yolu ve dinî bir görevdir.

 

Bu nedenle ilim tahsil etmek isteyen ancak maddî imkanı müsait olmayan öğrencilere, özellikle ilim tahsili için uzak ülkelerden ülkemize gelen “ilim yolcularına” eğitimlerine devam edebilmeleri için gerekli yardım ve desteği esirgememeliyiz.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi