20 Mart 2018 Salı
Global Medya
Mehmet Sönmezoğlu

Mehmet Sönmezoğlu

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kurban ve hikmetleri

Mehmet Sönmezoğlu

09 Eylül 2016 tarihli yazısı

Peygamber Efendimiz (s.a.s.)’in, “Allah katında günlerin en büyüğü Kurban bayramı günüdür”  (Ebu Davûd, Menâsik, 19) buyurarak önemini bildirdiği dinî bayramlarımızdan Kurban Bayramını inşallah 12 Eylül Pazartesi günü idrak edeceğiz. Bunun için Yüce Rabbimize ne kadar şükretsek azdır. Kurban Bayramı, adından da anlaşılacağı üzere kurban ibadetinin yerine getirildiği bir bayramdır.  

 

Kurban, Hz. Âdem (a.s.)’den beri var olan, yani insanlık tarihi kadar eski bir ibadettir. Kur’an-ı Kerim’de Hz. Âdem’in iki oğlunun Allah’a kurban takdim ettikleri, bunlardan Hâbil’in kurbanının kabul edildiği, Kâbil’in kurbanının ise kabul edilmediği bildirilir. (Mâide, 5/27) “Her ümmet için, Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık” (Hac, 22/34) ayeti de bütün ilâhî dinlerde kurban ibadetinin bulunduğuna işaret etmektedir. Yine Kur’an bize, Hz. İbrahim’in Allah’ın emri üzerine oğlu Hz. İsmail’i kurban etmeye kalktığını, Cenâb-ı Hakk’ın büyük bir kurbanlık göndererek Hz. İsmail’i kurban olmaktan kurtardığını haber vermektedir. (Sâffât, 37/100-111) 

 

Kurban, hicretin 2. yılında meşru kılınmış ve İslam’ın en önemli şiarlarından sayılmıştır. Hz. Peygamber (s.a.s.), o yıldan itibaren vefatına kadar düzenli olarak her yıl kurban kesmiştir. Peygamber Efendimiz (s.a.s.) ayrıca, “Hali vakti yerinde olup da kurban kesmeyen kimse sakın namazgâhımıza yaklaşmasın” (İbn Mâce, Edâhî, 2) ve “Kurban kesiniz, muhakkak o babanız İbrahim’in sünnetidir” (İbn Mâce, Edâhî, 3) sözleriyle de ümmetini kurban kesmeye teşvik etmiştir. 

 

Fert ve toplum için pek çok yararı bulunan kurban ibadeti, nice hikmet ve fazileti bünyesinde barındırmaktadır. Bu nedenle kurbanın bizlere öğrettiği pek çok ahlâkî değer bulunmaktadır. 

 

Kurban Allah’a teslimiyettir. Kurban, bizlere her zaman, her yerde ve her şartta Cenâb-ı Hakk’ın rızasını ön planda tutmanın gereğini öğretir, Allah’ın buyruklarına teslimiyet göstermenin ne kadar önemli ve gerekli olduğunu anlamamızı sağlar. Kurban bize, Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail’in tabi tutuldukları zorlu imtihanları, Allah’ın buyrukları karşısında gösterdikleri teslimiyeti ve katlandıkları emsalsiz fedakârlıkları hatırlatır. Biz mü’minlerin de, Allah’ın emirlerine ne derece teslimiyet gösterdiğimiz ve O’nun uğrunda ne kadar fedakârlık yaptığımız konusunda muhasebe yapmamız gerekmektedir.  

 

Kurban, bize sahip olduğumuz mal, mülk, servet gibi dünyevî imkânların geçici olduğunu, bunlarla ebedî hayatı kazanmaya çalışmamız gerektiğini öğretir. Bize hayat verenin de, evlat, mal ve servet ihsan edenin de Yüce Allah olduğunu idrak edip, gerektiğinde bütün bunları yine O’nun isteği doğrultusunda kullanmamız gerektiğinin şuuruna varmalıyız. 

 

Kurban, kişiyi Allah’a yaklaştırır. Zaten kurban; “kendisi sebebiyle Allah’a yaklaşılan şey” manasına gelmektedir. Hz. Peygamber (s.a.s.) bir hadis-i şeriflerinde bu hususu şöyle ifade buyurmuştur: “Âdemoğlu, kurban bayramı günlerinde Allah için kurban kesmekten daha sevimli bir iş ile Allah’a yaklaşabilmiş değildir. Kurban olarak kesilen hayvan kıyamet günü boynuzları, ayakları ve kılları ile gelecektir. Akan kan yere düşmeden önce yüce Allah katında yüksek bir makama erişir. Öyleyse gönül hoşluğu ile kurbanlarınızı kesiniz.”(Tirmizî, Edâhî, 1) 

 

Kurbanın aynı zamanda sosyal yönü de bulunmaktadır. Kurban ibadeti, toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutarak, sosyal adaletin gerçekleşmesine katkı sağlar. Ayrıca, insanlar arasında sevgi ve dostluğun yaygınlaşmasına zemin hazırlar. Zekâtta olduğu gibi kurbanda da zengin olan kişi, malını Allah rızası için başkalarıyla paylaşma yolunda harcama alışkanlığı kazanır ve böylece cimrilik hastalığından, dünya malına tutkunluktan kurtulur. Bu açıdan değerlendirdiğimizde kurban, bir taraftan kişiyi Hakk’a yaklaştırırken, diğer taraftan da halka yakınlaştırmaktadır. Çünkü Hakk’a yakın olmayı hedefleyenler, halkla kaynaşabilen insanlardır. (Kur’an’dan Öğütler, DİB. Yay. Sh. 154) 

 

Cenâb-ı Hakk’ın, kurban ibadeti ile murad ettiği hikmet ve faziletlere nail olabilmek için hâlis bir niyetle yerine getirilmesi şarttır. Zira “(Kurbanların) etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. Fakat ona sizin takvanız (Allah’a karşı gelmekten sakınmanız) ulaşır...” (Hac, 22/37) ayetinde de ifade edildiği gibi, kurbanlar ancak her türlü yanlış düşünceden arınmış olarak tam bir ihlâsla yerine getirilirse Hak katında bir değer kazanır.  

 

Kurban Bayramı, Müslümanlar olarak sevinç ve coşkuyla kutladığımız dinî bayramlarımızdandır. Bilindiği gibi bayramların toplum hayatımızda müstesna bir yeri ve değeri vardır. Bayramlar, bütün Müslümanların birbirleriyle kaynaştığı, küskünlük ve dargınlıkların unutulduğu, kin, nefret ve düşmanlık duygularının yerini sevgi ve kardeşlik duygularının aldığı mutluluk günleridir. Tüm toplum fertlerinin bu sevinci yaşayabilmesi için çevremizdeki yetim, öksüz, yoksul ve kimsesizlerle yakından ilgilenmeli, yaşadığımız bunca üzücü hadiselere rağmen Yüce Mevla’mızım bizlere ihsan ettiği bu mübarek bayramı gereği gibi değerlendirmeli, toplumsal huzur ve barışa katkı sağlaması için gayret göstermeliyiz. Bu duygularla mübarek Kurban Bayramını en içten duygularla tebrik ediyor; bu bayramın başta ülkemiz olmak üzere tüm İslam âleminin barış ve huzuruna vesile olmasını Yüce Mevla’mızdan niyaz ediyorum.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
KOTO İDEV İLAN Ford Duru Park Davetiyem Beykar bbs inşaat
Ekcan Nesibe Aydın Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ BasiskeleSanayi konak_dr Aytaş Şömine