21 Haziran 2018 Perşembe
Mehmet Sönmezoğlu

Mehmet Sönmezoğlu

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Fitneden sakınmalıyız (1)

Mehmet Sönmezoğlu

05 Ağustos 2016 tarihli yazısı

Yüce dinimiz İslam, insanın can, mal, inanç, namus, şeref ve haysiyet gibi yaratılıştan sahip olduğu haklarını korumaya önem verdiği gibi, insanın içinde yaşadığı toplumun düzenini ve birliğini korumaya, asayiş ve güvenliğini sağlamaya da büyük önem vermektedir. Bu nedenle insan hakları ve toplumsal düzen açısından için büyük bir tehdit oluşturan fitneden son derece kaçınılmasını emretmiştir.

 

Fitne, çok geniş anlamı olan bir kelimedir. Bu anlamlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz: İmtihan, maddî ve manevî sıkıntı, üzüntü, kandırmak, gönlünü çelmek, pusu kurarak yol kesmek kandırmak. Çoğulu “fiten”dir.

 

Fitne kelimesi, otuz dört ayette doğrudan olmak üzere çeşitli anlamlarıyla birlikte Kur’an-ı Kerim’de altmış ayette geçmektedir. Kur’an’da geçen fitne kelimesinin belli başlı anlamları şunlardır: imtihan (Bakara 2/102), bela, musibet, (Hac, 22/11), düşman saldırısı (Nisâ, 4/101), sapma, saptırma (Mâide, 5/41), müşriklerin Müslümanları şirke döndürme girişimleri (Bakara, 2/191, 193, 217; Nisâ, 4/91), ateşe atılma, (Zâriyât, 51/13, 14)azap (Enfâl, 8/25), günah (Tevbe, 9/49), şeytanın hile ve tuzağı (A’râf, 7/27), Baskı ve işkence (Ankebût, 29/10), kargaşa, karışıklık, fesat (Âl-i İmrân, 3/7; Tevbe, 9/47), küfür (Nisâ, 4/91), karışıklık (Ahzâb, 33/14). Yine Kur’an’da fitne kelimesiyle, malların ve evlatların insan için bir imtihan vesilesi olduğu ifade edilmiştir. (Enfâl, 8/28)

 

Dini kültürümüzde ise fitne, daha çok azdırma, fesat, arabozuculuk, bela, musibet, dinsizlik, manevî çöküntü, canilik, ihtilâf, dinî ve siyasî muhtevalı toplumsal karışıklık ve kargaşa anlamında daha geniş kapsamlı olarak kullanılmaktadır.

 

Fitne, ister kelime manası olarak, ister Kur’an ve hadislerdeki anlamları olarak, gerekse de dilimizde yaygın olarak kullanılan manaları olarak ele alındığında sadece Müslüman toplumlar için değil tüm insanlık için büyük bir felaketi ifade eden bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Kur’an-ı Kerim’de, fitnenin ne büyük felaket olduğuna dikkat çekmek için, “Fitne çıkarmak adam öldürmekten daha büyük bir günahtır” buyurulmuştur. (Bakara, 2/191, 217)

 

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) de bazı hadislerinde, kendisinden sonra ortaya çıkacak fitneler hakkında bilgiler vermiştir. Bu hadislere “fiten” veya “melâhim” hadisleri denilir. İşte bu hadislerden birkaç örnek:

 

Peygamber Efendimiz (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “Yararlı işler görmekte acele ediniz. Zira yakın bir gelecekte karanlık geceler gibi birtakım fitneler ortalığı kaplayacaktır. O zamanda insan, mü’min olarak sabahlar, kâfir olarak geceler; mü’min olarak geceler, kâfir olarak sabahlar. Dinini küçük bir dünyalığa satar.” (Müslim, İman, 186. Ayrıca bkz. Tirmizî, Fiten 30)

           

Efendimiz (s.a.s.) bu hadisinde, her şeyi tanınmaz hale getiren kopkoyu karanlık geceler gibi birtakım büyük fitnelerin ortaya çıkacağına dikkat çekmiştir. Efendimizin geleceğini haber verdiği fitne öyle büyük bir felakettir ki, bu durum mü’minlerin hakkı batıldan, iyiyi kötüden, hayrı şerden ayırt edemedikleri, imanlarını korumakta zorlandıkları tam anlamıyla bir kaos ve kargaşa ortamıdır. Yine hadisin manasına göre insanlar böyle zamanlarda imanla küfür arasında savrulur dururlar, ne yapacaklarını şaşırırlar. Hatta kutsal değerlerini dünyevî menfaatlere değiştirenler bile çıkar.

 

Fitne, daha da ileri safhalara ulaştığında Müslüman gruplar arasında çeşitli sebeplerle çatışma ve kavgalar çıkar. Karşılıklı olarak birbirlerinin can ve mallarına kastederler. Kötü niyetli bir takım insanlar, bu kargaşa ortamını fırsat bilerek Müslümanlara zulüm ve haksızlık yapar, korku ve dehşet saçarak toplumun huzur ve güven ortamını bozarlar. Fitne kimi zaman da Müslümanları dinlerinden döndürmek isteyen şer güçlerin tasallutu şeklinde gerçekleşir. Nitekim bazı ayetlerde, müşrik ve münafıkların bu maksatla yaptıkları girişimleri fitne kavramıyla ifade edilmiştir. (Tevbe, 9/47-48; İsrâ, 17/73)

 

Bu gibi zamanlarda Müslümanlar, imanlarını korumakta zorlanırlar, dinî inançlarının gereğini tam manasıyla yerine getiremezler, zira fitne zamanı din ve imanın tehlikeye düştüğü zaman demektir. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.), bu hadisinde ortalığı yakıp kavuran fitne ateşine karşı uyanık olmamızı, dinimize, imanımıza sımsıkı sarılmamızı, dünya ve ahiretimiz için yararlı olacak faydalı işler yaparak bu zor günler için hazırlıklı olmamızı tavsiye buyurmuştur.

(Devam edecek)

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford YEDİ İKLİM Sabitzade köfte Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan Gürpınar su Müjdat Optik Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr