26 Mayıs 2018 Cumartesi

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ey Oğul

17 Haziran 2016 tarihli yazısı

Ey oğul birinci vazifen asla birinci olmamaklığındır. Vazifesizliğini, boş olmanın kolaycılığını, yan gelip yatmanın beleşçiliğini her ne hal ve şart üzere olursan ol ilelebet muhafaza ve müdafaa etmendir.

 

Gözünü dört aç ey oğul! Zira koşuya senden önce başlamış, işin ehli olduğu her hallerinden belli adamların olduğu aşikârdır. O yüzden elini çabuk tutmalısın. Gerekirse her türlü hile ve desise ile tüm ehilleri bertaraf edip listenin en başına ismini yazdırmalısın.

 

Ey oğul hayat hep bir yarıştan ibarettir! İlerlemek istiyorsan sen yine de rahatını bozma. Çelme tak, dirsek at, burun kıvır. Yükselmek bahtını kimsenin elinden çalmasına izin verme.

 

Ey oğul unutma ki bu çağın en büyük putlarından biri de başarıdır! Bir şeyi derinlemesine bilmene ne hacet, başarman yeterlidir. Gücün yetmez ise torpilin dik alasına başvurman ise en meşru hakkındır elbet.

 

Bu meyanda okuyup yazman, düşünüp taşınman sana zırnık fayda sağlamaz. Meseleyi azcık ucundan tutman, ağzını da laf ebeliği ile süsleyip pullaman işlerinin tıkırında gitmesinde senin için yeterli teçhizat olacaktır.

 

Ey oğul bil ki önemli olan ne sattığın değildir, önemli olan elindekini pazarlayıp pazarlayamadığındır? Bil ki insanın dikkati balın tadına değil sirkenin nasıl pazarlandığına meyyaldir.

 

Ey oğul dar çağlardayız, elini sıkı, lokmanı iri tut! Aman ha “başkası kapar” endişesini yedeğinden hiç ayırma, başkasının canı cehenneme diyerek semirsin etlerin.

 

Ey oğul efsane olup yorulacağına “mış” gibi yaparak geçiştir hayatı. Başkasının emeğine konmayı özgüven olarak tanımla. “Mış” gibi patron ol, “mış” gibi idareci, “mış” gibi tüccar, “mış” gibi sanatçı, “mış” gibi siyasetçi, “mış” gibi insan.

 

Ey oğul gerçekçi olup milletin maslahatını gözeteceğine yalakalık yapıp kendi istikbalini gözet. Gerçeği söyleyenlerin dipdiri açlığındansa nefsini okşayan eyyamcıların sofrasında doyur karnını. Unutma ki el etek öpmekle kimsenin dudağının aşıldığı görülmemiştir.

 

Ey oğul hakikat bir ağır yüktür, girme altına incinirsin. Bel fıtığı olup yataklara düşeceğine uyduruğun hafifliğiyle kopyacılığın yanında yükselt benliğini. Korkma ki kaypaklık en fazlasından hafif meşrep unvanı iliştirir adamın yakasına.

 

Ey oğul hep şakacı ol! Astlarına postun kıllarını saydır da sırıtarak sempatik görünmeyi ihmal etme üstlerine. Önde olmasan da önde olmuş gibi görün. Hep görün, tam görün!

  

Her sofrada görünmekten asla yüksünme ey oğul! Her mecliste çekilmiş bir fotoğrafını muhakkak servis et ki, CV’in kabarık görünsün etrafına. Reklamın kârlı olanı ileriye dönük olandır.

 

Ey oğul gemisini yürüten kaptan ol. Didinip durman omuzuna atılacak rütbelerden başkası için olmasın. “Olduğu gibi görünüp göründüğü gibi olmak” eski bir fantezidir, bu asırda geçmez. Sen olmadığın gibi görün, görünmediğin gibi ol. Geçer akçe nerede ise oraya kurul.

 

Asla net konuşup başına bela alma ey oğul! Bil ki netlik ilkellerin iptidai herifliğidir. Sen çağdaş ve ilerici ol, kelimeleri kıvırtarak kudurt ağzında. Lafı yuvarla, belagat yap. Lakırdı ile laçkalaştır ciddiyetin haznesini.

 

Aç kalıp açıkta kalma! Kurt ol, çakal ol, canavar ol ey oğul!

 

Yüksel oğul, büyü oğul, semir oğul!

 

Sen oğul, ben oğul, senden başkası yok oğul!

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford YEDİ İKLİM HAURA CAFE Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi bbs inşaat
Ekcan Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ konak_dr