27 Mayıs 2019 Pazartesi
Mehmet Sönmezoğlu

Mehmet Sönmezoğlu

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Rızık Allah’tandır (2)

Mehmet Sönmezoğlu

20 Mayıs 2016 tarihli yazısı

Her canlının rızkı Yüce Allah tarafından takdir ve tayin edilmiş olup, levh-i mahfûz denilen ve mahiyetini sadece Allah’ın bildiği bir kitapta yazılı bulunmaktadır. Bir hadis-i şerifte bildirildiğine göre, henüz ana karnındayken tüm insanların rızıklarının az mı yoksa çok mu olacağı, hangi yollardan temin edecekleri,  yani helâlden mi yoksa haram yoldan mı kazanacakları Allah’ın emriyle görevli bir melek tarafından yazılıp, kayıt altına alınır. (Buharî, Kader, 1; Müslim, Kader, 1) Ayet ve hadislerde rızkın çoğalmasından bahsedilmekle Allahu Teâlâ’nın sözü edilen kimselerin rızıklarını bereketlendireceğine işaret edilmiştir.

 

Tüm canlıların rızıklarının Allahu Teâlâ tarafından verileceği beyan buyurulmuştur, ancak herkese aynı miktarda rızık verilmemektedir. Zira ilâhi imtihan gereği kiminin rızkı genişletilip dünya hayatında bolluk ve zenginlik içinde yaşatılır, kimine de daha az rızık verilerek sıkıntılı ve zorlu bir hayat sürmesi takdir edilir.  Cenâb-ı Hak şöyle buyurmaktadır: “Şüphesiz Rabbin, dilediğine rızkı bol bol verir ve dilediğine de daraltır.” (İsrâ, 17/30) Kur’an-ı Kerim’in birçok ayetinde bu gerçek tekrarlanmaktadır. (Mesela bkz. Ra’d, 13/26; Kasas, 28/82; Ankebût, 29/62; vd.) Zenginliği de fakirliği de veren Allah, kullarını varlıkla veya yoklukla imtihandan geçirmektedir. Bu durumda insana düşen imtihanın şekli ne olursa olsun sonunda kazanmaya gayret etmektir.

 

Yine Kur’an bize, rızık taksimatının bir hikmete binaen farklı ölçülerde olduğunu ve inananlar için nice ibretler bulunduğunu bildirmektedir: “Allah’ın rızkı dilediğine bol verdiğini ve (dilediğine) kıstığını görmediler mi? Bunda inanan bir toplum için elbette ibretler vardır.” (Rûm, 30/37; Zümer, 39/52) Bir ayette ise, rızkın belli bir ölçüye göre dağıtılmasının hikmetlerine işaret edilmektedir: “Allah kullarına (tümüne birden) rızkı bol bol verseydi, yeryüzünde mutlaka azgınlık ederlerdi. Fakat O,rızkı dilediği ölçüde indirir. Şüphesiz O, kullarından hakkıyla haberdardır ve onları hakkıyla görendir.” (Şûrâ, 42/27)

 

Helal ve temiz rızık aramak

Aslolan insanın rızkının çok veya az olması değil, helal ve temiz olmasıdır. Hak Teâlâ, “Andolsun, biz insanoğlunu şerefli kıldık. Onları karada ve denizde taşıdık. Kendilerine en güzel ve temiz şeylerden rızıklandırdık ve onları yarattıklarımızın birçoğundan üstün kıldık” (İsrâ, 17/70) buyurarak kullarına temiz rızıklar hazırladığını bildirmektedir. (Ayrıca bkz. Nahl, 16/72)

 

Kur’an’da, insanların kendileri için hazırlanan rızıkların helal, iyi ve temiz olanlarından yemeleri, bu lütuf ve ihsanlara karşılık olarak Allah’a şükretmeleri (Bakara, 2/172; Nahl, 16/114), O’na karşı gelmekten sakınmaları (Mâide, 5/88) ve bu konuda ölçülü olmaları, aşırılığa düşmemeleri (Tâhâ, 20/81) emredilmektedir.

 

            Hz. Peygamber (s.a.s.) de bir defasında şöyle buyurmuştur:  “Allah Teâlâ temizdir; sadece temiz olanları kabul eder. Allah Teâlâ peygamberlerine neyi emrettiyse mü’minlere de onu emretmiştir. Cenâb-ı Hak Peygamberlere: ‘Ey peygamberler! Temiz ve helâl olan şeylerden yiyin, iyi ve faydalı işler yapın!’ (Mü’minûn, 23/51) buyurmuştur.  Mü’minlere de: ‘Ey iman edenler! Size verdiğimiz rızıkların temiz olanlarından yiyin’ (Bakara, 2/172) buyurmuştur.” Allah Resûlü (s.a.s.) daha sonra, “Bir kimse Allah yolunda uzun seferler yapar. Saçı başı dağınık, toza toprağa bulanmış vaziyette ellerini gökyüzüne açarak: Yâ Rabbi! Yâ Rabbi! diye dua eder. Halbuki onun yediği haram, içtiği haram, gıdası haramdır. Böyle birinin duası nasıl kabul edilir!” buyurmuştur. (Müslim, Zekât, 65)

 

Bu durumda mü’minler, rızıklarını temiz ve helal yollardan elde etmeli, rızık endişesiyle veya tamahkârlık yaparak helal-haram sınırı gözetmeksizin meşru olmayan kazanç yollarına yönelmemelidirler.

           

Ahiret rızkı

Merhametlilerin en merhametlisi olan Allah Teâlâ, “Rahman” sıfatının bir tecellisi olarak bu dünyada mü’min, kâfir veya müşrik ayrımı yapmadan bütün kullarına ve diğer tüm canlı varlıklara rızıklarını vermektedir. Allah’ın kullarını rızıklandırması sadece bu dünya ile sınırlı olmayıp ahiret hayatında da devam edecektir. Ancak mü’min olmayanların buradaki rızıklardan ve nimetlerden nasipleri olmayacaktır. Cenâb-ı Hak, “Rahim” ism-i celili gereğince yalnızca inanıp yararlı iş yapan kullarını cennet nimetleriyle rızıklandıracaktır. Kur’an’da bu gerçek şöyle anlatılır: “Kim Allah’a inanır ve salih bir amel işlerse Allah onu, içinden ırmaklar akan, içinde ebedî kalacakları cennetlere sokar. Allah, gerçekten ona ne güzel bir rızık vermiştir.” (Talâk, 65/11; Ayrıca bkz. Hac, 22/50; Meryem, 19/62)

 

Kur’an-ı Kerim’de ayrıca dünya hayatında verilen şeyler ile ahiret nimetlerinin mukayesesi yapılmakta, dünyaya ait rızıkların rağbet etmeye değmeyecek kadar sınırlı ve değersiz olduğu, buna karşılık Allah’ın iman edip salih amel işleyen kullarına ahirette ihsan edeceği rızkın ise daha hayırlı ve devamlı olduğu bildirilmektedir. (Tâhâ, 20/131; Mü’min, 40/40)

(Devam edecek)

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
mobesko konak_dr Davetiyem