26 Nisan 2018 Perşembe
Mehmet Sönmezoğlu

Mehmet Sönmezoğlu

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İffet Mü’minin özelliğidir (3)

Mehmet Sönmezoğlu

21 Nisan 2016 tarihli yazısı

İnsanın olgun bir mü’min olabilmesi için iman edip ibadetlerini yerine getirmesinin yanında ahlâkî faziletlere de sahip olması şarttır. Kişinin imanının kemale ermesi için gerekli olan en önemli ahlâkî güzelliklerden birisi de iffettir. Zira iffet, Allah’ın sevdiği üstün bir meziyettir. Bir hadis-i şerifte şöyle buyrulur: “Allah, yoksul olmasına rağmen iffetini korumaya çalışan mü’min kulunu sever.” (İbn Mâce, Zühd, 5) Hz. Peygamber (s.a.s.), bu sözleriyle iffeti korumanın zorluğuna işaret etmiş, mü’minleri ne pahasına olursa olsun iffetlerini korumaya davet etmiştir.

 

Peygamber Efendimiz (s.a.s.) başka bir hadis-i şerifinde ise, “Siz bana altı şeyi garanti edin, ben de size cennete girmeyi garanti edeyim: Konuştuğunuzda doğru söyleyin. Vadettiğiniz zaman vadinizi yerine getirin. Size bir şey emanet edildiğinde emanete riayet edin. Allah’ın yasakladığı günahlardan uzak durmak suretiyle iffetinizi koruyun. Harama bakmaktan sakının. Ve elinizi haramlara dokunmaktan koruyun” (Ahmed b. Hanbel, Müsned, V, 323) buyurarak, iffetini koruyacağına dair teminat veren kimseye cennete girme garantisi vereceğini bildirmiştir. Yine Hz. Peygamber (s.a.s.), genç sahabelerin şahsında ümmetinin gençlerine şöyle bir müjde vermiştir: “Kureyşli gençler! İffetinizi koruyun; zinadan uzak durun. İffetini koruyana cennet var!” (Hâkim, el-Müstedrek, IV, 398) 

 

Hz. Peygamber (s.a.s.), bu tür tavsiye ve telkinlerinin yanı sıra ayrıca, iffet sahibi olma konusunda Allah’tan yardım talebinde bulunmuştur. (Müslim, Zikir, 72)  Kendisinin günaha düşmesi asla söz konusu olmayan Efendimiz (s.a.s.), aslında bu davranışıyla bizlere iffetli yaşamanın önemini öğretmek istemiştir.

 

İffetin ferdî ve toplumsal faydaları

İffet, akl-ı selim sahibi her insanın sahip olması gereken büyük bir zenginliktir. Zira iffetli olan kimse hem Allah’ın rızasını elde eder, hem de çevresindeki insanların sevgi ve saygısını kazanır. Öldükten sonra bile güzel ahlâkıyla yâd edilir. Sadece kendi nesebinin temiz bir şekilde devamını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda neslin korunmasına, faziletli, temiz ve sağlıklı bir toplum oluşmasına da katkı sağlamış olur. İffetli insanların oluşturduğu toplumda ise hiçbir ahlâksızlık, nizamsızlık ve huzursuzluk olmayacağı gibi utanç verici korkunç hastalıklar da görülmez.

 

İslam Dini, insana büyük değer vermiş, onun hayatını onurlu bir şekilde sürdürebilmesi için din, can ve mal güvenliği, aklın ve namusun korunması gibi bir haklar tanımıştır. İnsan her hâlükârda, doğuştan sahip olduğu ve onu diğer canlılardan ayıran en önemli değerlerinden olan namusunu, izzet ve şerefini korumaya çalışmalıdır. Unutulmamalıdır ki, namus ve şerefi korumanın en güzel yolu, iffetli yaşamaktan geçmektedir.

 

Maalesef geçmişte olduğu gibi günümüzde de hala iffet sanki sadece kadınlarda olması gerekli bir değermiş gibi düşünenler bulunmaktadır. Halbuki namuslu ve iffetli olmak, dinimizin kadın-erkek ayırımı gözetmeksizin bütün mü’minler üzerine yüklediği bir sorumluluktur.

 

Sonuç

İffet, insanı kemale ulaştıran, ahlâken olgunlaştıran, Allah katında da insanlar yanında da değerini yücelten üstün bir özelliktir.  Kişiyi haramlardan koruyan en etkili bir kalkan olan iffet, mü’minlere Allah’ın rızasını ve sevgisini kazandırır, cennetin yolunu açar.

 

İffetsizlik ise, insanın hem Allah’ın hem de insanların nazarında itibarını kaybetmesine sebep olan kötü bir huy ve çirkin bir davranıştır. İffetsiz insandan her türlü kötülük ve ahlâksızlık beklenir. İffetsizlik, kişiyi Allah’ın rızasından uzaklaştırır, sonunda onu cehenneme yaklaştırır, ebedî hüsrana sürükler.

 

Dünyada onurlu ve huzurlu bir hayat sürmek, ahirette Cenâb-ı Hakk’ın gazabından kurtulmak ve cennette ağırlanmak istiyorsak, namus ve iffetimizi koruma konusunda son derece hassas davranmalı, dinimizin koyduğu haram-helal sınırlarına riayet ederek yaşamayı kendimize şiar edinmeliyiz. Başta aile fertlerimiz olmak üzere tüm toplum fertleri arasında namus, hayâ ve iffet duyarlılığı oluşturmaya gayret göstermeliyiz. Özellikle gençlerimizi şehevî hazların ve nefsânî arzuların esaretine düşmekten korumak için onların Hz. Peygamber (s.a.s.) ve Hz. Yusuf’un iffet timsali hayatlarını örnek almalarını sağlamalıyız.

 

Bütün bunların yanında Peygamber Efendimiz (s.a.s.)’in bize öğrettiği gibi iffetli, temiz bir hayat sürdürebilmek için Allah’tan yardım dilemeli ve şöyle dua etmeliyiz: “Allahım! Senden hidayet, takva, iffet ve gönül zenginliği dilerim.” (Müslim, Zikr, 72) Âmin…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Duru Park Davetiyem Beykar bbs inşaat
Ekcan Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ konak_dr Aytaş Şömine BasiskeleSanayi