26 Nisan 2018 Perşembe
Orçun Oğuz

Orçun Oğuz

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Zeki Aygün’e zor sorular

Orçun Oğuz

19 Nisan 2016 tarihli yazısı

AKP Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, kentlilik bilinci çalıştayında Türkçe’den yaşadığı sıkıntıyı dile getirmiş…

 

Üzüldüm açıkçası…

 

Bununla da yetinmemiş Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün.

 

Kentlilik çalıştaylarının mikro milliyetçiliği beslediğini söylemiş.

 

Zeki Aygün’e tabi çalıştayda tepkiler gecikmemiş.

 

Apartopar salondan çıkarılmış Sayın Zeki Aygün.

 

Özellikle Osmanlıca’nın bir gecede unutturulduğunu da söylemiş, Sayın Aygün.

 

Birincisi Sayın Zeki Aygün, Osmanlıca diye bir dil yoktur.

 

“Osmanlıca” dediğiniz dil, yüzlerce yıldır konuştuğumuz güzel Türkçe’mizin sadece Arapça ve Farsça karışık yazımıdır.

 

Peki bizde, bu sözlerinin üzerine Sayın Aygün’e birkaç soru yöneltelim.

 

Sayın Zeki Aygün, Türk ve Türkçe kelimelerinden bu kadar rahatsız oluyorsanız; Osmanlı Cumhuriyeti’nden mi milletvekili maaşınızı alıyorsunuz?

 

Yoksa Kocaeli’nin çok değerli, bilge milletvekili Sayın Zeki Aygün, 1908 yılında ilan edilen 2. Meşrutiyet sonrasında mı milletvekilliği yapmaktadır?

 

Son olarak Sayın Aygün, madem bu kadar Türkçe’den rahatsızdır, Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının kurduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde neden görev yapmaktadır?

 

Şimdi de Kocaeli’nin bilge milletvekili Sayın Zeki Aygün’e sorduğumuz zor soruların ardından Karamanoğlu Mehmet Bey’e kulak verelim…

 

Türkçe kullanılması ile ilgili (13 Mayıs 1277 tarihinde olduğu düşünülmektedir) Karamanoğlu Mehmet Bey’in fermanı aşağıdaki gibi verilmektedir.

 

Sayın Zeki Aygün’ün tarihi derinliğini ve bilge kişiliğini göz önüne alarak önce fermanın öz Türkçe halini yayınlamak istedik.

 

İşte o metin;
“Şimden gerü hiç gimesne divanda, dergahda, bergahda ve dahı her yerde Türk dilinden özge söz söylemeye. Bundan geru divanda, dergahta, bargahta, mecliste ve meydanda Türkçe'den başka dil kullanılmaya. Şimden gerü hiç gimesne divanda, dergahda, bergahda, mecliste, meydanda ve dahi her yerde Türk dilinden özge söz söylemeye. Şimdengerü hiç gimesne kapıda, divanda, mecliste, seyranda Türk dilinden özge söz söylemesinler. Şimden girü hiç kimesne kapuda ve divânda ve mecâlis ve seyrânda Türkî dilinden gayri dil söylemeyeler." 

 

Bugünün Türkçe'si ile yine farklı şekilde çevrilmektedir:
“Bu günden sonra hiç kimse divanda, dergâhta, barigâhta, mecliste ve meydanda Türkçe’den başka dil konuşmayacak. Bundan sonra divanda, dergâhta, bargâhta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil konuşulmaya. Bugünden sonra hiç kimse divanda, dergahta, bergahta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dilde söz söylemesin. (konuşmasın) Bugünden sonra divanda, dergâhta ve bargâhta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır. Bugünden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk Dili'nden başka dil kullanmaya. Bugünden sonra hiç kimse divanda, dergâhta, bargâhta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil konuşmayacak.”

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Duru Park Davetiyem Beykar bbs inşaat
Ekcan Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ konak_dr Aytaş Şömine BasiskeleSanayi