20 Haziran 2018 Çarşamba
Mehmet Sönmezoğlu

Mehmet Sönmezoğlu

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İffet, Mü’minlerin özelliğidir (1)

Mehmet Sönmezoğlu

08 Nisan 2016 tarihli yazısı

İnsanoğlunu eşref-i mahlûkat olarak yaratan Yüce Allah, dünyaya tertemiz gönderdiği kullarının orada iffetli ve nezih bir hayat sürmelerini ve yine kendisine tertemiz dönmelerini ister. Bu nedenle Allahu Teâlâ kullarını günahlardan, edebe ve ahlâka aykırı her türlü kötülükten sakındırmaktadır.

 

İnsanı diğer varlıkların en mükemmeli ve şereflisi kılan (İsrâ, 17/70) üstün değerlerden birisi de iffettir. Sözlükte “haramdan uzak durmak, helal ve güzel olmayan söz ve davranışlardan sakınmak” anlamına gelen iffet, ahlâkî bir terim olarak, kişiyi bedenî ve maddî hazlara aşırı düşkünlükten koruyan erdem demektir. (Dini Kavramlar Sözlüğü, DİB. Yay. Sh. 295) Daha öz bir ifadeyle iffet, dinin yasakladığı, akl-ı selim sahiplerinin hoş görmediği, insanî ve ahlâkî değerlerle bağdaşmayan şeylerden uzak durmak demektir. İffet, olgun bir mü’min için hidayet, takva ve gönül zenginliği gibi yüksek değere sahip meziyetlerdendir.

 

Peygamber Efendimiz (s.a.s.)’in ifadesiyle Cenâb-ı Hak, kullarını günahlardan kıskanır (Buharî, Nikâh, 107), onların namuslu ve iffetli olmalarını, haramdan sakınmalarını emreder. Kur’an’da şöyle buyurulur: “Mü’min erkeklere söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Bu davranış onlar için daha nezihtir. Şüphe yok ki, Allah onların yaptıklarından hakkıyla haberdardır.” (Nûr, 24/30) “Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zinet (yer)lerini göstermesinler…” (Nûr, 24/31) “Evlenmeye güçleri yetmeyenler de, Allah kendilerini lütfuyla zengin edinceye kadar iffetlerini korusunlar...” (Nûr, 24/33)

 

İslam dini, insanların namus emniyetini sağlamayı ve nesli korumayı böylece sağlıklı, huzurlu bir toplum oluşturmayı hedeflemiştir. Bunun için her türlü hayâsızlığı, çirkin ve kötü davranışları yasaklamıştır. (Nahl, 16/90) Yine Kur’an’da, “Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, son derece çirkin bir iştir ve çok kötü bir yoldur” (İsrâ, 17/32) “…(Zina ve benzeri) çirkinliklere, bunların açığına da gizlisine de yaklaşmayın…” (En’âm, 6/151) buyrulmak suretiyle mü’minler, iffetsizliğin en kötüsü olan zinadan sakındırılmıştır.

 

Allah Resûlü (s.a.s.) de, “Zani bir kimse, zina yaptığı sırada mü’min olarak zina yapmaz…” (Buharî, Hudûd, 1; Müslim, İman, 100) buyurarak kişinin iffetine zarar veren zinanın olgun bir mü’mine yakışmayacağını, insanın en kıymetli cevheri olan imanına zarar vereceğini ifade buyurmuştur. Başka bir hadis-i şerifte ise, cinsel arzularına hâkim olacağı konusunda teminat veren kimsenin cennete girmesine kefil olacağımüjdesini vermiştir. (Buharî, Rikâk, 23; Tirmizî, Zühd, 61)

 

İffet konusuna büyük önem veren dinimiz İslam, namuslu kimselere iftira atılmasını, şeref ve haysiyetleriyle oynanmasını da yasaklamıştır. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulmaktadır: “İffetli ve (haklarında uydurulan kötülüklerden) habersiz mü’min kadınlara zina isnat edenler, gerçekten dünya ve ahirette lanetlenmişlerdir…” (Nûr, 24/23-24)

 

Diğer yandan İslam, huzurlu bir toplumun temel taşlarından bir olarak kabul ettiği aile kurumuna büyük önem vermiş, bundan dolayı mensuplarını evlenmeye teşvik etmiştir. Çünkü iffeti korumak, temiz bir hayat sürmek ve dolayısıyla nesli korumak ancak evlilik ile mümkündür. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.) de “Kimin evlenmeye gücü yeterse evlensin. Evlenmeye gücü yetmeyen ise oruca devam etsin. Çünkü oruç, kendisi için haramlara karşı koruyan bir kalkandır” (İbn Mâce, Nikâh, 1) buyurarak,  iffetli yaşamanın en iyi yolu olarak evlenmeyi tavsiye etmektedir. Bundan dolayı ailesini geçindirecek imkanı bulunan kimse evlenmelidir. Evlenme imkanına sahip olmayanlar ise, Hz. Peygamber (s.a.s.)’in tavsiyesine uyarak evleninceye kadar oruç tutarak iffetini korumaya çalışmalıdır. Çünkü oruç insanı günaha düşmekten alıkoyar.

 

Ahzâb suresi 35. ayet-i kerimede iyi bir Müslümanın belli başlı özellikleri sayılmakta, bunlar arasında iffetlerini koruyan erkek ve kadınlar da zikredilmektedir. Allahu Teâlâ’nın af ve mağfiretine nail olan bu iyi insanlar, ayrıca O’nun kendileri için hazırladığı nice mükâfatları ve cennet nimetlerini de kazanacaklardır.

 

Kur’an-ı Kerim’de, iffetli yaşamanın, mü’minlerin en önemli özelliklerinden olduğu bildirilmektedir. (Bkz. Mü’minûn, 23/5; Nûr, 24/30-31; Furkân, 25/68; Ahzâb, 33/35) Yine Kur’an’da, ırz ve namusunu koruyan iffet sahiplerinin gerçekten kurtuluşa ermiş olan mü'minlerden oldukları, onların Firdevs cennetlerine girecekleri,  orada ebedî kalacakları ve Cenâb-ı Hakk’ın nice ikramlarına nail olacakları haber verilmiştir. (Mü’minûm, 23/1-11; Meâric, 70/19-35)

(Devam edecek)

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford YEDİ İKLİM Sabitzade köfte Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan Üst Grup Gürpınar su Müjdat Optik Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr