20 Mart 2018 Salı
Mehmet Sönmezoğlu

Mehmet Sönmezoğlu

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ümmet-i Muhammed olma şerefi (3)

Mehmet Sönmezoğlu

04 Mart 2016 tarihli yazısı

Bütün peygamberlere iman eden ümmet: Ümmet-i Muhammed’in bir özelliği de geçmiş peygamberlerin hepsine iman etmeleridir. Kur’an-ı Kerim’de bu husus açıkça belirtilmektedir. (Bkz. Bakara, 2/87-89, 135, 136, 146 285; Âl-i İmrân, 3/84) Halbuki Yahudi ve Hıristiyanlar Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) inanmaz, O’nun peygamberliğini kabul etmezler. Bundan dolayı da onların imanı makbul değildir.

 

Kıyamete kadar hak için mücadele edecek ümmet: İnsanların çoğu hak yoldan uzaklaşıp sapıklığa düşseler bile Ümmet-i Muhammed’in içinden bir grup, Allah’ın dinini, hak ve hakikati kıyamete kadar sahiplenmeye ve savunmaya devam edecektir. Hadis-i şerifte şöyle buyrulur: “Ümmetimden bir grup, kıyamet gününe kadar hak için muzaffer şekilde mücadeleye devam edecektir.” (Müslim, İman, 247)

 

Korunmuş ümmet: Muhammed ümmeti bir takım musibetlerden korunmuştur. Hadis-i şerifte şöyle buyrulur: “Allah sizi üç özellikten himâye edip korudu: Peygamberinizin hepinizi helâk edecek olan bedduasından, bâtıl ehlinin hak ehline galebesinden, dalâlet üzerine birleşmenizden.” (Ebu Davud, Fiten, 1)

 

Şefaat hakkı verilen ümmet: Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “Ümmetimden bazıları var, bir cemaate şefaat eder; bazıları var, bir kabileye şefaat eder; bazıları var, bir bölüğe şefaat eder; bazıları da tek bir ferde şefaat eder ve cennete girmelerine sebep olur.” (Tirmizî, Kıyâmet, 11)

 

Sayıları en çok olan ümmet: “Kıyamet günü, diğer peygamberlere nazaran ümmeti en çok olan peygamberin ben olacağımı ümit ediyorum” ( Müslim, İman 239) hadisi bunun delilidir.

 

Cuma günüyle taltif edilmiş ümmet: Cuma günü haftanın en faziletli günüdür. Resûl-i Ekrem Efendimiz’in haber verdiğine göre diğer ümmetler Cuma gününden faydalanma bahtiyarlığından mahrum kalmışlar; Yahudiler Cumartesi gününü, Hristiyanlar ise Pazar gününü ibadet günü kabul etmişler; Allah Teâlâ Cuma gününden faydalanma şerefini sadece Müslümanlara bağışlamıştır. (Müslim, Cum’a, 22) [Prof. Dr. M. Yaşar Kandemir, Altınoluk Dergisi, Sayı: 148]

 

Bütün bu saydığımız ve sayamadığımız nice meziyetler, Yüce Allah’ın Ümmet-i Muhammed’e verdiği değeri göstermektedir. Bu durum biz Müslümanlar için büyük bir şeref ve bahtiyarlıktır. Bu lütfu ilâhînin kıymetini Süleyman Çelebi şu güzel sözlerle dile getirmiştir: “Ümmetin olduğumuz devlet yeter / Hizmetin kıldığımız izzet yeter.”

 

Ümmet bilinci

Bu ümmet, Hz. Muhammed (s.a.s.)’in önderliğinde bir araya gelmiş, O’na tâbi olmuş, İslam’ı din, Kur’an’ı hidayet rehberi, Müslümanları kardeş olarak kabul etmiş,  aynı gayeye yönelmiş seçkin bir ümmettir.  Ümmet-i Muhammed, yeryüzüne yayılmış olan geniş İslam ailesinin adıdır.

 

İslam ümmeti anlayışında üstünlük soy sop, dil, ırk ve rengimize göre değil, ancak Allah’a karşı takvamıza göredir. Hangi kabileden, kavimden olursak olalım, İslam ümmeti içerisinde hepimiz birbirimize kardeşlik bağlarıyla bağlıyız ve hepimiz eşit hak ve sorumluluklara sahibiz. Bu ailenin fertleri arasında sevgi, şefkat, merhamet, kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma esastır.

 

İslam ümmeti olarak bizler, son birkaç asırdır zor dönemlerden geçiyoruz. İslam düşmanları ümmetin arasında sun’î ayrılıklar meydana getirerek onları bölüp parçalamak istiyorlar. Müslümanlar egemen güçlerin baskılarına boyun eğmek zorunda bırakılmışlar, daha da kötüsü birbirlerine düşürülmüşler, birbirleriyle boğuşur hale getirilmişlerdir.

 

Unutulmamalıdır ki; Yüce Allah mü’minleri kardeş yaptı, birbirlerine sevgiyle bağlı bir ümmet kıldı. İslam ümmetinin her bir ferdi merhamet, kardeşlik ve iyilik temelinde birbirlerinin yardımcıları ve dostlarıdır. Ümmet-i Muhammed bütün dünyaya dağılmıştır, ancak aynı gaye etrafında kenetlenmeli ve tek yürek haline gelmiş bir toplum örneği oluşturulmalıdır. Ümmet bilinci, ancak İslam kardeşliğinin gerçek hüviyetine kavuşması ile mümkün olabilir.

 

Netice olarak; Allah’ın özel ikramlarına nail olanÜmmet-i Muhammed’in bir ferdi olarak sahip olduğumuz hazinenin farkında olmalı, Allah’a çokça şükretmeli,  ümmeti olmakla şeref duyduğumuz Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.)’e gönülden tabi olup, O’nun sünnetine sarılmalı, ahlâkıyla ahlaklanmalı, O’nu örnek almalı, Efendimiz (s.a.s.)’i herkesten, her şeyden hatta canımızdan çok sevmeli, O’na ve âlu eshabına bol bol salatü selam getirmeliyiz.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
KOTO İDEV İLAN Ford Duru Park Davetiyem Beykar bbs inşaat
Ekcan Nesibe Aydın Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ BasiskeleSanayi konak_dr Aytaş Şömine