19 Nisan 2018 Perşembe
Mehmet Sönmezoğlu

Mehmet Sönmezoğlu

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ümmet-i Muhammed olma şerefi (1)

Mehmet Sönmezoğlu

19 Şubat 2016 tarihli yazısı

Ümmet, bir önder etrafında aynı inanç ve gaye ile bir araya gelen, bir peygambere inanan, aynı dine bağlı insanların oluşturduğu topluluktur. Ümmet, kendisine uyulan örnek ve önder olma özelliğine sahip topluluktur. Genel manada kendilerine peygamber gönderilen bütün topluluklara ümmet denilmiş olmakla birlikte özelde “ümmet” kelimesiyle Kur’an’a ve Hz. Muhammed (s.a.s.)’e inanan, İslam’ı din olarak kabul eden Müslümanlar kastedilmektedir.

 

Yüce Allah’ın âlemlere rahmet olarak gönderdiği Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.)’in önderliğinde oluşan, insanlığa öncü ve örnek olacak üstün özelliklere sahip Müslümanlar topluluğuna “Ümmet-i Muhammed” denilmektedir.

 

Bir peygambere ümmet olmak, başlı başına bir fazilet ve üstünlük sebebidir. Hz. Muhammed (s.a.s.)’in ümmeti olmak ise diğer ümmetlere göre çok daha ayrıcalıklı ve üstün bir mertebedir, çünkü Hz. Muhammed (s.a.s.)’e ümmet olmak Yüce Allah’ın lütuf ve ihsanıdır. Bunu bizzat Kur’an haber vermektedir: “And olsun ki içlerinden, kendilerine Allah’ın ayetlerini okuyan, onları arındıran, onlara kitap ve hikmeti öğreten bir peygamber göndermekle Allah, mü’minlere büyük bir lütufta bulunmuştur...” (Âl-i İmrân, 3/164) Peygamber Efendimiz (s.a.s.) de şöyle buyuruyor: “Bu ümmet (Muhammed ümmeti), diğer ümmetlere karşı üstün kılındı.” (Ahmed bin Hanbel, 5/383) “...Siz sonuncu ümmetsiniz. Siz ümmetlerin en hayırlısı ve Allah yanında en değerli olanısınız.” (İbn Mâce, Zühd, 34)

 

Ümmet-i Muhammed’in Faziletleri

Ümmet-i Muhammed, en faziletli, en seçkin ve en bahtiyar ümmettir. Zira Yüce Allah, onları âlemlere rahmet olarak gönderdiği, ahlâkını övdüğü, bütün insanlığa en güzel örnek olarak takdim ettiği ve en sevdiği insana ümmet kılmıştır. Ümmet-i Muhammed’i diğer ümmetlerden üstün kılan özellikler ve onlara ikram edilen nimetler pek çoktur.  Biz bu yazımızda bunlardan bazı örnekler sunacağız.

 

Ümmet-i Muhammed, en hayırlı ümmettir: Kur’an Ümmet-i Muhammed’in, gelmiş geçmiş bütün ümmetlerin en hayırlısı olduğunu bildirmektedir: “Siz, insanlar için çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz. İyiliği emreder, kötülükten men eder ve Allah’a iman edersiniz…” (Âl-i İmrân, 3/110)

 

Kemale erdirilen bir dinin mensuplarıdırlar: Nitekim Cenâb-ı Hak Kur’an-ı Kerim’de, “Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim. Size nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslam’ı seçtim” (Mâide, 5/3) buyurmaktadır. En mükemmel bir dinin mensubu olmak insan için elbette büyük bir şereftir.

 

Onlar, Allah’ın seçtiği ve isimlendirdiği ümmettir: Ayette şöyle buyrulmaktadır: “O, sizi seçti ve dinde üzerinize hiçbir güçlük yüklemedi. Babanız İbrahim’in dinine uyun. Allah, sizi hem daha önce, hem de bu Kur’an’da Müslüman diye isimlendirdi…” (Hac, 22/78)

 

Allah katında şahitlikleri makbul olan ümmet: Ümmet-i Muhammed Kur’an’ın ifadesiyle, insanlara şahit olmak üzere çıkarılmışfaziletli bir topluluktur. (Hac, 22/78; Bakara, 2/143) Zira Yüce Allah bu ümmetin şehadetine değer vermektedir. Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.s.) mü’minlerin, yeryüzünde Allah’ın şahitleri olduklarını, onların iyi dediklerinin cennetlik, kötü dediklerinin de cehennemlik olacaklarını haber verdi. (Buharî, Şehâdât, 6)

 

Cennetliklerin çoğunluğu olan ümmet: Bütün peygamberlerin ümmetlerinden cennete girecekler olacaktır. Ancak cennette Hz. Peygamber (s.a.s.)’in ümmeti, önceki peygamberlerin ümmetlerinden daha fazla olacaktır. Onlardan yetmiş bin kişi, hesapsız cennete girecektir. (Müslim, İman, 374) Başka bir hadis-i şerifte ise, “Muhammed’in canı, kudret elinde bulunan Allah’a yemin ederim ki ben, sizin cennetliklerin yarısı olacağınızı umarım…” (Buharî, Enbiyâ, 7; Müslim, İman, 377) buyrulmaktadır. Bu, Muhammed ümmeti için gerçekten çok büyük bir müjdedir. Zira cennetliklerin bir yarısı bütün ümmetlerden, diğer yarısı ise sadece Ümmet-i Muhammed’den oluşacaktır. Bu, müslümanların cenneti dolduracakları anlamına gelmektedir. (Riyâzü’s- Sâlihîn Terc. Erkam Yay. C. III, Sh. 116)

 

Şefaat edilmiş, bağışlanmış ümmet: Hz. Peygamber (s.a.s.), yanında bazı sahabeleri olduğu halde Mekke’den Medine’ye giderken, yolda devesinden indi ve ellerini kaldırarak bir süre dua etti. Yaptığı bu duada ümmeti için Allah’tan şefaat izni istedi ve ümmetinin bağışlanması için niyazda bulundu. Efendimiz (s.a.s.)’in bildirdiğine göre Allahu Teâlâ O’nun bu dileğini kabul etti. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz şükür secdesi yaptı. (Ebu Dâvûd, Cihâd, 152)

(Devam edecek)

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Duru Park Davetiyem Beykar bbs inşaat
Ekcan Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ konak_dr BasiskeleSanayi