17 Temmuz 2019 Çarşamba
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Zavallı Arap Birliği bu kadarda mı ferasetsiz olacaktın

Adnan Gümüşer

08 Ocak 2016 tarihli yazısı

22 Arap ülkesinin üye olduğu bir kuruluştur.  22 Mart 1945 yılında Kahire de kuruldu. Merkezi Kahire’de bulunuyor. İçinde adını pek duyamadığımız Komor, Cibuti, Moritanya gibi ülkelerle şuan da kaç ülkenin ve kaç grubun işgalinde olduğu ve kimlerin cirit atmadığı yer olan Suriye ve Irak’ta var. Ülkeler, Dışişleri Bakanları düzeyinde toplanır her üye ülkenin oylamada bir oyu vardır.

Arap baharı daha çok Osmanlının dağılmasıyla oluşan boşluğu dolduran kralların sultanların ve diktatörlerin rüyalarını kaçırmıştı.

Türkiye daimi gözlemci statüsündedir. Bu meşhur birlik! Arap birliği olarak tanınıyor.

Mısır Cumhurbaşkanı Mursi kalabilseydi talihsiz  duyuru hiç yapılabilir miydi.

Geçen haftalarda Irak yönetiminin küçük bölümünü oluşturan Bağdat yönetiminin çağrısı ile toplanan Arap Birliği Başika kampında bulunan 124 araç ve konvoydan rahatsız olmuş ve birliğe şikâyet etmişti. Maalesef Birlik Türkiye’yi kınamış ve Türk askerinin buralardan çıkmasını istemişti. Hâlbuki daha önce yine gelmesini o istemişti.

Ülke kevgire dönmüşken istikrarlı, hak hukuk ve adaleti bilen bir ülkenin askeri gelmiş güllerle karşılayacağına birliğe şikayet ediyorlar. Tabiki başlarına ne gelirse müstahaklar.

Türkiye’nin Musul’daki asker takviyesi toplantıda , ‘’Irak’ın egemenliğine bir saldırı ve Arap ulusal güvenliğine tehdit’’ olarak tanımlandı. Arap birliğinin bu tavrı ve varlığı acınacak haldedir.  Bu nasıl perhiz nasıl turşu derler. Ülken zaten kevgire dönmüş be.

Oturumun açılışında ilk konuşan Arap birliği genel sekreteri nebil el Arabi ise Türkiye’nin ‘’uluslararası hukuku ve Irak’ın egemenliğini açıkça ihlal ettiğini ‘’ söyledi. Tebrik etmek lazım bu adamı hayaller aleminde yaşıyor. Ülkeyi işgal eden kalmadı onlara hiç ses çıkarabiliyor mu?

Arap Birliği Genel Sekreteri Yardımcısı Ahmet bin heli tarafından okunan ortak açıklamada ise  ‘’Türk askerinin bölgedeki karışıklığı artırdığı ‘’ iddia edildi.

Irak dışişleri Bakanı Caferi, “Burada cesur bir şekilde Türkiye'ye karşı ciddi bir kınama yapılması lazım. Türkiye'nin acil bir şekilde güçlerini çekmesi ve bir daha tekrarlanmaması için bu karar şart” dedi.

Dünya konjonktüründe Güçlü olmak için İslam birliği, halkına adil olmak, teknolojiyi yakalamak gibi özellikler ve  vasıflar gerekir.

Üye 22 ülkenin toplam nüfusu 333.379.000 kişi civarındadır. Dünyanın en önemli enerji kaynaklarını elinde bulunduran birlik ülkeleri birleşmiş milletler teşkilatından sonra dünyanın en önemli ve etkili gücü olabilecek potansiyele sahip olmasına rağmen dünyanın en etkisiz ve manipüle edilmeye en uygun kurum pozisyonundadır maalesef.

Daha çok iddialı olduğu ve üzerinde düştüğü konu olan Filistin ve Gazze sorunu, Lübnan problemi konularına bile kalıcı çözümler bulamadı. Çözüm üretemedi.

Türkiye’nin Musul’daki askeri varlığını eleştirmek için hiç utanmadan toplanabilen zavallı Arap birliği halen topu tüfeğiyle ve askeriyle bu topraklarda bulunan, adaleti ve barışı getireceğini söyleyen ama ülkeyi harap etmekten başka bir işe yarayamayan ABD, İran, Rusya, İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda’ya asker bulundurmalarına gösterdiği tepkiyi ne duyan oldu. Nede bundan sonra duyacaksınız.

Dünyada konuşulacak o kadar çok konu var ki; Suriye’de katledilen ve suda boğularak ölen ‘’Aylanlar’’var, Mısır meydanlarında katledilen Mısırın öz halkı var, Mynmar, Doğu Türkistan, Bayır bucak halkının karşı karşıya kaldığı zulümler var. Bu kan akan coğrafyadaki insanların birliğe üye ülkelerle bir şekilde bağı vardır.  Bunları görmeyip kafasını kuma gömüyor ve Türkiye’nin Musul’da ne işi var diye utanmadan toplanıyor. Türkiye’yi kınıyor.  Yazıklar olsun birlik!

Sadece Suudi Arabistan ve Katar bu karara itiraz etti. Şerh koydu. Kardeş ülke Türkiye’nin yanında olduğunu deklere etti.

 Arap halkı ve bu 22 ülke halkının nezdinde bu birliğin bir karşılığı ve etkisi kalmamıştır. Türkiye’nin Suudi Arabistan ile kuracağı Yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseyinin kurulması çok güzel bir gelişme.Temeli atılan İslam birliğinin ilk atomu veya nüvesi olur dilerim.

Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem