17 Temmuz 2019 Çarşamba
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Hendekler kazıla dursun

Adnan Gümüşer

30 Aralık 2015 tarihli yazısı

Tutum her zaman zihinsel bir yapı olup davranış yoluyla kendini görünür kıldığı malumdur. Tutumlar ortaya çıkacak davranışı etkiler. Başka bir ifade ile davranış üzerine etkili olup yönlendirir. Bu özellikleri nedeniyle kendi branşında araştırılması hep popüler olagelmişlerdir.  Amaç davranışların önceden kestirilmesini bilmek ve tespit etmekse tutumların bilinmesi önem kazanır. Bu terimin tutumlu, cimriliğe çok yaklaşmış olan kişi ile karıştırılmaması gerekir. Tutumunu bildiğiniz kişinin, grubun ve kitlenin belli ortamlarda aşağı yukarı nasıl davranacağını kestirmek mümkün oluyor.

Tutum değiştirme, tutum yönlendirme ve davranışta farlılık oluşturma ile ilgili konularda psikoloji ve sosyoloji bilimlerinde birçok çalışma yapılmıştır. Tutumlar bir şey hakkındadır. Birey için anlamı olan nesneler söz konusudur. Herhangi bir konu birey için tutum temeli olabilecekken bir diğeri için bir şey ifade etmez. Benim çevre ve yeşil olana düşkünlüğüm başkası için bir şey ifade etmeyebilir. Aynı zamanda onlar için hiçte dikkat edilecek husus olmayabilir.

Tutum sergilenen bir davranış değil davranışa hazırlayıcı eğilimdir. Gözlenen bir davranış her zaman ona yol gösteren bir tutuma atfedilir.

Tutumun davranışa yansımasını etkileyebilecek dört faktörden bahsedilir.

1-Tutumun gücü

2-Yaşantıdaki tutumun derecesi

3-Tutumun ulaşılabilirliği

4-Davranış ve tutumun özelleşmiş olması

Tutumlar insanların belli tarzda davranmasını mı sağlamaktadır, yoksa davranışlar tutumları mı belirlemektedir.  İşte bu can alıcı soruya cevap bulabilmek için bilim adamları açıklayıcı teoriler geliştirmenin peşindeler. Bu ikilinin sıralamasını araştırmaya devam ededursunlar bizi yine tutumlarımızın davranışları yönlendirdiğini ve bunların daha ağırlıkta olduğunu bilmemizde fayda vardır.

Güneydoğuda hendek kazanların tutumuna bakıldığında arkasında yerli bir olgu yoktur. Yerli bir gelenek görenek bunu yap demez. Yapmaz yaptırmaz. Arkasında sadece başka ülkelerin etkisi ve bu etkiye hali hazırda adapte olan ve olmak için can atan kimseler vardır. Bu hareket yerli hareket değildir. Sadece yakın zamanda Ortadoğu’daki barış görüşmeleri için yapılıyor. Yakın zamanda, er yada geç bir yıl içerisinde Ortadoğu’daki bu kaos un çözümü için barış masasına oturacak ülkeler olacak. Hepimizin bildiği gibi belli başlı ülkeler temel toplantı elemanlarıdır. Aktörleridir. Bunlar bellidir. Türkiye’yi ise yeni bir aktör ve yeni bir argüman yapmamak için direnecekler. Söz sahibi olmasını istemedikleri bir aktör olmasını istiyorlar. Özgürlük, maşa olmamaktır. Özgürlük Bayır Bucak Türklerine, Suriye ve Irak mazlum halklarına yardım etmektir. Asıl özgürlük dine hürmet etmek, saygılı olmak ve minarelerden halay çektirmemektir.

Kalın sağlıcakla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem