17 Temmuz 2019 Çarşamba
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Toplumun felaketi onunla olacak

Adnan Gümüşer

23 Haziran 2015 tarihli yazısı

İntihar olayını ünlü sosyolog Emile Durkheim işledi. Enine boyuna inceledi. Araştırmalar yaptı. Çeşitli sebepler sayar; toplumsal bağların gevşekliği, bireylerin kendilerini yalnız hissetmeleri, katı gelenek ve görenekler, aşırı refah yaşanan hayat, ekonomik zorluklar ve boşanmalara atıfta bulunur.  Gerçekte de sayılanlar kişileri intihara götüren faktörler ve etkiler olduğu görülür. E. Durkheim'e göre çeşitli intihar tipleri de var. Elcil intihar, bencil intihar, karışık(anomi) intiharlar.

Yeni açıklanan Tuik verilerine göre, 2013 ve 2014 yıllarında Türkiye'de intihar oranı en yüksek il Tunceli oldu. Tunceli'deki intihar sebepleri ve onunla ilgili daha detaylı araştırmalar lokal bazda yapılabilir. Ancak bu ili Bingöl, Karaman ve Edirne izledi. İntihar oranının en düşük olduğu il ise Gümüşhane oldu. Yine bu ili Çankırı, Rize ve Bayburt izledi.

Kocaeli'nde 2004 'ten 2013' e kadar 449 intihar vakası yaşandı.

Yine Tuik'e göre Türkiye genelinde intihar sayıları şöyle;

2013' te 3 bin 252 kişi ve 2014'te 3 bin 65 kişi.

İntihar edenlerin % 74 ü erkek % 26’sı kadın.

Yaşa göre en büyük intihar 85 yaşından sonraki yaşlarda görüldü.

İntihar edenlerin eğitim durumu ise şöyle;%25 ilkokul, % 20 lise % 10 okuryazar. Aralarında üniversite mezunu ise yok veya sayısı değersiz.

İntihar edenlerin % 48' i evli, % 39 hiç evlenmemiş, % 4 boşanmış kişilerden oluştu.

İntihar nedenleri ise;

1-Hastalık

2-Aile geçimsizliği

3- Geçim zorluğu

4-Ticari başarısızlık

5-Düşük bir oranda olsa, istediği ile evlenememek oldu.

Allah, Hz Eyüb'ü imtihan ederken tutulduğu amansız hastalığı vücut çürümesi idi. Ama sabretti ve kazandı. Aileler sıkıntılı ve sorunlu günler geçiriyor. Bu bir vakıa. Çekirdek aile yapısı hırpalanıyor. Aza kanaat bitti. Mobilyalar, lüks eşyalar adeta olmazsa olmazlar arasında. İnsan ilişkileri azaldı. Aynı apartmanda kişiler birbirini tanımıyor. Misafirlikler deki muhabbetler bitti. Dertler paylaşılamıyor. İnsanlar biri birinden habersiz. Sabırlı olmak, olayları büyütmemek gerektiği anlatılamıyor.

Aza kanaat etmek, kanaatkar olmak, hayatın anlam ve önemini düşünmek, yaşadığımız hayatın hesabını mutlaka vereceğimizi bilmek lazım. Yardım kuruluşlarının birine destek olmak ve yardım işlerine önem vermek şart. İslam'da intihar yasak ve haramdır. Asla müsaade yoktur. Filistin'deki intifada eylemindeki intiharlar konumuz dışındadır. Alimlerin konusudur.

Kıymetli Ramazan ayının içindeyiz. Bizlere ulvi duyguları vermesi, her türlü kirlilikten arındırması, bereket, sıhhat, emniyet ve huzur getirmesi dileğiyle. Hoş geldin onbir ayın sultanı.

Kalın sağlıcakla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem