17 Temmuz 2019 Çarşamba
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kitap okumayınız

Adnan Gümüşer

06 Şubat 2015 tarihli yazısı

Kitap okumanın faydalarını ve güzel taraflarını hepimiz biliyoruz. Bunu konuşmanın ve tekrarlamanın zamanı, belki de yeri değil. Fakat kitap okuyayım diyerek kendini kandıran çok kimse var. Bazılarımız aslında kitap okuduğunu zannedip vaktini feda etmekten başka bir şey yapmaz. Ki bu işlem literatürde e-kitap olarak isim buluyor.
Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesinin yaptığı araştırmalarda uyumadan önce okunan e-kitapların, yani elektronik ortamda okunan kitapların, uykuya ve sağlığa zararlı olduğu sonucuna varıldı. Deneylerin verileri bunu kanıtladı.
Vücudun kendini ayarladığı ve zamanı tahmin ettiği bir ritim vardır. Bu Allah’ın bize bahşettiği güzel bir hediyedir. Yine vücudumuz, akşam 11.00 ile sabah 5.00 arasında kendisine dinlenme rahat ve huzur sağlayan içsalgı sistemine enjekte edilen melatonin denen hormonu yayıyor. Yani belirttiğim saatlerde yatabilenler ve bu saatlerde kalka bilenler, sabah uyanınca huzurlu ve morali düzgün kalkabiliyorlar. Eskiler erken yatıp erken kalkarlardı. Onlar melatonini bilmezdi, ama gerçek dinlenmenin tadını çıkarıyorlarmış.
Gece uykunuz kaçtı ve yorgan altında bir şey okuyayım diyorsanız aslın da uykunuza ve sağlığınıza zarar veriyor olabilirsiniz. Amerika’daki Üniversitenin Tıp Fakültesi doktorlarının yaptığı kapsamlı bir araştırma farklı şeyler söylüyor. Araştırmada kâğıt baskı kitap okuyanlarla, ışık yayan e-kitap okuyanları karşılaştırıyor. Ve kıyaslıyor. Araştırmacılar, deneklerden dikkat çekici sonuçlar elde ediyor. Uyku kalitesini bozan, sabah yorgun ve bitkin kalkılmasına sebep olan e-kitap okuyanların uykuya dalma süreleri 2 kat daha uzun oluyor. Parlak ışık yayan cihazlar vücut düzenini bozarak ritimsizliğe sebep oluyor. Akıllı cep telefonları, tablet bilgisayarlar ve LED teknolojisi ile çalışan ve sık görülen mavi ışık, uyku hormonu olan; dinginlik ve rahatlık salgılayan melatonin hormonuna mani oluyor. Bunu da vücut ritmini bozarak gerçekleştiriyor. Bu veriler ışığında rahat uyku için; uzmanlar akşam saatinde maruz kalınan ışık seviyesini düşürmek gerektiğini tavsiye ediyorlar.
Ayrıca araştırmayı yapan doktorlar, uyku bozukluğunun aynı zamanda, kalp ve damar rahatsızlığı, obezite, diyabet ve kanser gibi hastalık risklerini taşıdığını belirtiyorlar.
Yaşadığımız yılların en vaz geçilmezi olan televizyon, telefon ve bilgisayarın işte bu riskleri var.
Peki, ne yapmalı? Çocuklarımızı, öğrencileri ve gençleri bunlardan mümkün olduğunca uzak tutmalı. Bu zor, yapamayız diyenler çıkacaktır tabi ki. Bunlara da diyecek sözüm yok ama hiç değilse uykudan 2 saat önce bu mavi ışık yayan ve metabolizmayı zorlayan elektronik cihazlardan uzak durmasını önermek gerekiyor.
Uykudan önce LED teknolojisinden uzak kalmak ve bol kitap okumak dileğiyle…
Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem