17 Temmuz 2019 Çarşamba
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Gecikmiş evlilikler

Adnan Gümüşer

03 Ocak 2015 tarihli yazısı

Matematik hesabı üzerine kurulan evliliklerin yürümeme ihtimali çok fazladır. Evlilikte duygu olacak, sevgi olacak, fedakârlık olacak her şeyden önce huzur olacak.


Günümüzün aile ile ilgili önemli sorunlarından biri gecikmiş evliliklerdir. Ya da 30 yaş sendromudur.
Toplumda evlilik sosyal statü olarak görülüyor. Sosyal statü; sonradan kazanılan toplumun verdiği bir taltif olarak değerlendirilebilir.


Resulullah evlenin çoğalın sizinle iftihar edeceğim demektedir.


Evlilikte, insanların sıcak bir yuva kurması, her tür ihtiyaçlarının karşılanması ve sağlıklı nesil yetişmesi hedeflenir. İnsani ihtiyaçların toplumun uygun görmediği şekilde karşılanması konusu batıda 8 yaşın altına kadar inmiş durumdadır. Batının aile kurumunu teşvik etmesi ve bunu devlet politikası haline getirmesi konusunu vurgulamakta fayda vardır.


Kariyer yapma, detaycılık, eğitim, çalışma isteği gibi hesaplar evlilik yaşını 30-35 yaş bandına çıkarabilmektedir. Bu yaşın neden gittikçe yükseldiği konusu ayrıntılı teknik bir çalışma gerektiren ve üzerinde durulması gereken bir konudur.


İnsani ihtiyaçların yoğun yaşandığı dönemde gençlerimiz okul, iş, para, vs. peşinde koşarken bu ihtiyaçların ve günah işleme yaşının küçülmesi, nedeniyle gecikmiş evlilikler yapılabilmektedir. Bu yaşlarda evliliğin olması aslında modern evliliklerin sıkıntıları ve çıkmazlarıdır. Çocuk gelin iddiasıyla evlenmenin kısıtlanması, 5 vakit namaz kılıp camiden ayrılmayan hacı amcaların kızlarına talip olunduğunda daha yaşı küçük diye reddetmeleri, Üniversite okuyan çocukların aslında kendi harçlıkları ile çok rahat ev geçindirebilmelerine rağmen sosyal statüleri oluşmadığı, evi, arabası olmadığı vs. gibi gerekçelerle ertelenmesi doğru bir uygulama değildir.


Yaş ilerlerlerken iç muhasebeleriyle karşı karşıya kalınır. Bu dönemde ve yıllarda artık akranlar evlenmiş veya nişanlanmış, çoluk çocuğa karışmıştır. Çevrelerinden gelen hatırlatmalara rağmen eğitim, üniversite, iş hayatı, kariyer yapma sebeplerinden evlenme yaşını ve evlenmeyi öteleyebilmektedir. Her gece beraber olup vakit geçirdikleri akranları/arkadaşları artık evden çıkamamakta ve evli olduklarından bazı adımlarını serbest atamamaktadır.


Ben kavramı biz kavramına dönüşmüştür. İş hayatında, ev ortamlarında yaşlarının ilerlemesi ve bu konunun gündeme getirilmesi endişesi ve hoşnutsuzluğu nedeniyle bayanlar ve erkekler toplumdan kaçmakta, uzaklaşmakta bu durum strese neden olabilmekte ve daha önce asla kabul etmeyecekleri evlenme tekliflerini tartmadan kabul edebilmekte, evlenme telaşına girebilmekte ve yanlış adımlar atılabilmektedir. Eyvah yalnız öleceğim, çocuk doğurma yaşım geçiyor, acil evlenmem lazım, tüm arkadaşlarım evlendi ben ne yapacağım, yaşlandım vs. gibi endişe ve tedirginlikler yaşanabilmektedir.

 

Gençlerimizin evliliğe mesafeli durmalarına neden olan faktörleri kısaca şöyle özetleyebiliriz:
Katolik nikâhına benzeyen evlilik anlayışı,
Yanlış evlilikten dönme yolunun kapalı olması,
Gecikmiş yaş sendromuna girilmesi,
Gibi konular, aile için sıkıntı olabilmekte ve evlilik uzun süre ertelenebilmektedir.


Amerika, Avrupa gibi batı ülkelerinde tek maaşla geçinen evli gençler çok. Bunlara imrenmemek mümkün mü? Tek maaşlarına rağmen evlenmemeyi düşünmemektedirler.


Meme kanseri kadınlarda daha sık rastlandığından evlilik ve doğurma yaşının gecikmesi yani gecikmiş evlilik ile sorun daha zorlaşmaktadır. stres, yaşam şartlarının ağırlaşması, kontrolsüz ve uzun süreli hormonal ilaçların kullanılması, çevre kirliliği, dengesiz beslenme kanseri tetikler niteliktedir.
Huzurlu evliliklerle hem zina engellenmiş olur hem de bastırılmış cinsellikten doğan sorunlarla boğuşmayacakları için sağlıklı kişilikler gelişecektir. Bu gayretlerle belki de ideal ’’Asımın nesli’’ ne sahip olabileceğiz.


Yetkililer ve Hocalar aslında hem okul hem de evlilik kurumunun birlikte yürüyebileceğini insanlara benimsetebilirlerse büyük bir başarı gerçekleştireceklerdir.
Geç evlenmek fazla detaycılığa, detaycılık; çoğunlukla yanlışa sürükler.
Kalın sağlıcakla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem