17 Temmuz 2019 Çarşamba
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bir bonzai vakasında gözünü kaybeden üniversite öğrencisi

Adnan Gümüşer

20 Aralık 2014 tarihli yazısı

Bir bonzai vakası daha yaşandı. Bonzai artık toplumun kanayan yarası. Nerde nasıl bulaşacağı belli olmayan bir virüs gibi.
Sentetik uyuşturucu da deniyor. Bonzai, içinde bulunan Marihuananın etken maddesinden biri. Bu etken maddenin sentetik çeşidi olan bonzai son yıllarda tehlikeli oranda yaygınlaştı. Yaygınlaşmasının en önemli sebebi ucuz olması kolay temin edilmesi. Uyuşturucu keyf ve hissiyatını vermesi.
Bonzai içerik olarak nasıl bir maddedir, nedir, onunla ilgili araştırmalar bir hayli fazla. Dünyada değişik isim ve özellikte olan bitki yapraklarının emdirilmesi ve sıvı toz şeklinde ambalajlanması ile üretiliyor. Sağlığa zararlı olmadığı algısı oluşturularak piyasaya sürülen ardından da satışa sunulan bonzai, içicisinde esrar gibi etki bırakıyor. Ve vücudun metabolizmasını bozabilen beyin hücrelerinde kısa sürede hasara yol açabiliyor. İçenler hangi aleme gidiyor, ne yaşıyor, kendilerini canavar mı ne hissediyorsa; saldırıyor, vurup kırıyor ve kişilere zarar vererek üzücü haller yaşatıyor.
Yeşilay Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. İhsan Kahraman’a göre eroinden yüz kat zararlı olan bonzai, bir defalık kullanımda da dahi ölüm riski oluşturuyor. Ciddi bir terlemeyle bazı uyuşturucu maddedeler de görülen ‘bad-trip’ yani ölüm tribi’ne çok rahat götürüyor. İçince, vücutta istenmeyen şekil ve hareketlere maruz kalınıyor. Bir anda gelişen korku, öldüğünü zannetme, halüsinasyon ve görme bozukluğu oluşuyor. Bu esnada kalp krizi geçirme hissi doğuyor. Son dönemlerde değişik uyuşturucu kullanıcılarında da maalesef bunları görebiliyoruz.
Bonzai artık hayatımızın her alanında. Çarşıda, internette her yerde. Polis, İstanbul’da bir çiğ köftecide dürüm içinde uyuşturucu satıldığına yönelik ihbar üzerine köfteciye gidiyor ve burada bonzai buluyor. Hangimizin çocuğu dışardan çiğ köfte yemiyor. Var mı bilen. Mektup içinde bile gönderilen bu meret internetten sipariş verilerek te adrese teslim alınabiliyor. Bundan 3-4 sene önce bu kadar yaygın değildi. Muhtemelen tarlalara yapılan baskınlar, eken ülkelerdeki kısıtlamalar olduğundan olsa gerek, bu kötü alışkanlığı veya talebi laboratuvar ortamında işleyerek gideriyorlar. Ve son derece riskli olan kalıcı sağlık sorunlarını beraber getiriyor.
Vücuda kalıcı zarar vermesi açısından aslında, Yüce Allah’a karşıda isyan ediliyor. Çünkü bu vücut bize emanet ve emaneti korumalıyız.
Bonzai kullananlarda şu şekilde zararlar oluşuyor.
1-Nabız artışı nedeniyle kan basıncının yükselmesi,
2-Şiddetli ve kalıcı ağız kuruluğu,
3-Göz kızarıklığı,
4-Hayal görme,
5-Açlık hissi,
6-Ortam bilememek, nerede olduğunu kestirememek,
7-Geçici körlükler ve yürünen yolu görememek,
8-Geçici felç durumu,
Kullanıcının vücudunda oluşuyor. Bunları kullananlar maalesef toplumda yaşıyor. İçimizdeler.
Bu arada bazı sorularda karşımıza çıkıyor. Bunlar; kişinin bonzai kullandığı tespit edilebilir mi? Bonzai kullanımının belirtisi var mı? Kimler tehlike altında?
İşte bu toplumsal yara olan bonzai. Geçen gece maddeyi içen bir ahlaksız ve … Biri gariban bir üniversite öğrencisine saldırıyor evine giriyor ve gözünü patlatıyor. Öğrencide ve çevresinde yaşananlar, daha sonra olanlar, hastane ve çocuğun gözü… Sonraki yazıda.
Devamı haftaya.
Kalın sağlıcakla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem