17 Temmuz 2019 Çarşamba
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Büyükşehir'in 200 No'lu hattı

Adnan Gümüşer

10 Ekim 2014 tarihli yazısı

TCDD’nin Ankara –İstanbul Yüksek hızlı tren çalışmaları ile başlamıştı bu hat. Bu kapsamda tren hatları durdurulmuş ve yolcular İstanbul yönüne gidiş gelişi zorlaşmıştı. Kocaeli Büyük Şehir Belediyesi mağduriyet yaşanmasın ve gidiş gelişler daha kolay olsun diyerek 200 no’lu hattı hizmete sokmuştu. Halen hizmete devam eden hat, gayet dolu vaziyette yolcularını taşıyor. Bu hat Kartepe ve otogardan ilk harekete başlıyor. Ulaşım önemli ve herkesi ilgilendiren bir durum. Büyükşehir’in ulaşımla ilgili gayretleri azımsanamaz. Yapılan hizmetleri, olumlu veya olumsuz yorumlayanlarda var. Bu yorumlar kimi bağlar kimi bağlamaz oda önemli değil. Önemli olan hizmet alan ve hizmet verenlerin izlenimleri ve onlarda oluşan düşünceler.
200 no'lu hat Kartal metrosuna kadar yolcuları taşıyor ve Kocaeli-İstanbul arasında köprü kuruyor. Takdir ettiğim ve önemi her geçen gün artan ama sıkıntı ve çilelerle dolu bir hat. Şoförler çok iyi niyetli ve hakikaten beyefendi insanlar. Onları tebrik eder emeklerinin zayi olmamasını temenni ederim. Hatta İstanbul Kocaeli bilet rayicini sabitleyen ve yükselmemesini sağlayan bir özelliği de var. Aynı zamanda bu hat iptal edilmesi veya aksaması durumunda İstanbul-Kocaeli bileti otobüslerle en az 25 TL olacaktır. Bu hat talep görüyor ve yoğunluk çok fazla. Şifresiz wi-fi(kablosuz internet) hizmeti de veriliyor. Hatta çok ilginç, hatta gelen eleştirilere baktım.’’ Şu an internete 200 no’lu otobüsün wi-fi hattından ulaşıyorum .’’ diyen ve eleştirileri döşeyenler çok.
Bazı okuyucular bana gönderdikleri talepleri arasında da, İstanbul’da kullanılan kart ile Kent kartın bir arada kullanılabilmesi. Her iki sistem teknik olarak biri biriyle aynı olmadığından her iki firmada kendi bilgilerini birbirlerine okutması ve tanıtması gerekecektir. Bu da ayrı bir maliyet ve külfet getiriyor. Dolayısıyla tek hattın kullanılması zor gözüküyor. İlgililer ne der bilemem.
Okuyucularımdan gelen bir diğer şikâyette de bu hatla ilgili çok çarpıcı ve üzücü şeyler söylüyor. Tabi ki bu Büyükşehir için bir şey ifade eder mi bilemem. Hattın izdiham düzeyinde dolu olduğu, iki kalkış yerinden biri olan otogar ve balabandaki otobüs hareket noktasının içinden bile binmek için metrelerce kuyruk oluyor. Artık yolda özellikle İzmit’te bile yolcu dolmaya başladı. Derince ’den itibaren Körfez, Hereke ve Gebze’den ise yolcular binemiyor.
Önerilerim;
1-Özel sektör mantığı ile hattın işletilmesi.(Yolcu arttıkça sefer sayılarının artırılması)
2- İnternette verilen zamanla mutabık kalınarak otobüs hareket saatlerinin düzenlenmesi.
3-Kartında ücret olmayanlara ve dolum yapamayanlara kart temin edilmesi işinin devam etmesi.(Bazı şoförlerde kart erken bitiyor.)
4-İstiap haddini aşacak yolcu taşıma işleminin en aza indirilmesi.
5-İstanbul Kart’ında mümkünse kullanılabilir ve geçerli olmasının sağlanması.
6-Ulaşım yetkililerinin bu tavsiyelere uyması, kaale alması veya bu sorunlara çözüm bulması.
www.wowturkey.com adresinden Tacettin Bey Büyükşehir adına sorulara cevap veriyor. Gayet net ve doyurucu cevaplar. Sizde ulaşabilirsiniz. Okuyucularımdan gelen bu taleplere de çözüm bulur temennim odur.
Daha rehabilite edilmiş, konforlu, sık sefer sayısı olan bir kartal hattı istiyor yolcular. Bu talepleri bir daha değerlendirmeli, gözden geçirmeli ve kulak ardı etmemeli Büyükşehir ulaşım dairesi.
Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem