17 Temmuz 2019 Çarşamba
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

KOÜ Rektör Adayı Prof. Dr. Tarı, hedeflerini anlattı

Adnan Gümüşer

03 Ekim 2014 tarihli yazısı

Kocaeli Üniversitesi Rektör Adayı Prof. Dr. Recep Tarı ile Gazetemiz köşe yazarlarından Adnan Gümüşer oldukça keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşi sırasında Tarı, üniversitede gerçekleştirmek istedikleri hedeflerini sıraladı
Gümüşer söyleşi sırasında Tarı’nın rakiplerini eleştirmediğini ve demokratik mücadelede herkese başarılar dilediğinin altını çizdi. Seçime az kalan bir süre içinde üniversite, hizmet alan halk, akademisyenler ve öğrenciler üzerine dolu dolu ve ufuk açıcı bir sohbet gerçekleştirdiklerinin altını çizen Gümüşer, “Ben sordum Hoca kırmadan cevapladı. Yoğun çalışmalarından vakit ayırdı. Rektör adayı Recep Tarı Hoca ile yaptığım söyleşi tadında röportajı size ulaştırmaktan memnun olacağım” diyerek bu güzel söyleşini köşesinden siz değerli okuyucularımızla buluşturdu.
Sayın Hocam Rektörlük zor ve meşakkatli bir yol. Neden bu yola çıktınız?
Evet yol meşakkatlerle doludur. Her şey ihtiyaçtan kaynaklanır, benim adaylığımda o şekilde oldu. Üniversite ve şehir neyi arzuluyorsa ve neyi bekliyorsa ben ona talip olarak yola çıktım. Üniversite çok daha güzel bir ortam ve iklimde çalışmak istiyor. Şehirde üniversite ile buluşmak istiyor. İşte ben bu arzu ve beklentileri karşılamak için yola çıktım. İki tarz yönetim vardır. 1-Korku ve korkutmaya dayalı yönetim tarzı 2-Sevgiye ve teşvike dayalı yönetim tarzı. Ben sevgiye dayalı yönetim tarzını tercih edenlerdenim. Öyle bir yönetim oluşturmak istiyorum ki her akademisyen ve üniversitemizin her öğrencisi bu benim üniversitem ve bu benim Rektörüm deyip sahip çıksın. Üniversite bir değişim bekliyor. Atılım bekliyor. Herkeste bir heyecan var. Seçimler bu ihtiyacın giderildiği ve gerçekleştirildiği ortamlardır. Yeni dönemde yönetim anlayışını ekibimizle birlikte değiştireceğim. Üniversitede aidiyet olmalı. Gerek öğretim görevlileri olsun, gerek halk olsun ve gerekse öğrenciler olsun ‘Bu bizim üniversitemizdir’ demeli ve diyebilmelidir. Ben Kocaeli üniversitesi ailesindenim diyebilecek ortamı ekibimle oluşturacağız.


Üniversite öğrencilerine yönelik ne tür çalışmalarınız var?
Varlık sebebimiz öğrencilerdir. Öğrenci merkezli olacak çok projelerimiz var. Bunlarda bazılarını anlatmak istiyorum. Eğitim ve öğretim ortamını rahatlatmak.(Derslik sıkıntıları var.) Akademik kadroyu zenginleştirmek. Eğitim kalitesinin yükseltmek. Dünyadaki gelişmelere ve çalışma alanlarına göre ortak akıl neticesinde YÖK ile işbirliği yaparak yeni bölümler açmak. Öğrencilerin kampüse daha yakın olmaları ve içinde barınmalarını sağlamak ve bu sınırlı olduğu durumlarda da şehirde barınanların ulaşımını kolaylaştırıcı çözümler üretmek, ring (en az durakta bekleme yapan servisler) hatlarını artırmak ve farklı yerlere ulaştırmak. Öğrencilerin iş hayatına yönlendirilmesinde yardımcı olmak eski mezunlarla buluşturup kaynaştırıcı ortam hazırlamak tecrübelerinden faydalanarak referans oluşturabilmek ve güzel sonuçlar çıkarmak. Üniversiteyi şehre ve dünyaya açmak en büyük heyecanımdır. Sadece gelişmiş ülkelere değil, gelişmekte olan ülkelere de açılacağız. Dünyanın yükselen güçleri arasındaki Çin, Hindistan ve Rusya gibi ülkelere ilişkileri artıracağız ve öğrenci değişim ve gidiş gelişlerini yoğunlaştıracak çalışmalara hız vereceğiz. Bu kapsam da esas heyecanım ve hedefim olan Balkanlar, Kafkaslar, Ortadoğu ve Asya’daki Türki Cumhuriyetlere de açılacağız. Öğrencilerin her türlü problemleri ve talepleri ile ilgilenecek bir birim oluşturulacaktır. Bunun adı da Öğrenci çözüm masası olacaktır. Kampüs cazibe merkezi haline getirilecek ve öğrenciler için yaşanılabilir hale dönüştürülecek. Buralarda vakit değerlendirilebilecek ortamlar oluşturulacaktır.


Öğretim elemanları için ne tür çalışmalarınız olacak?
Akademisyenlerin iki görevi vardır. İlk olarak, eğitim ve öğretim hizmetini icra etmek ardından araştırmalar yapmak. Bu görevin başarıyla yapılabilmesi için, ortamın uygun hale getirilmesi gerekir. Ortamın oluşması fiziki şartların iyileştirilmesinden başlar. Fiziki olarak uygun olmayan yerler düzeltilecek, hocalarımızın daha verimli çalışabilecekleri fiziki ortamlar oluşturulacak ve her türlü donanım sağlanacaktır. Bu durumlardan da önemli olan hocalarımızın işlerine yoğunlaşabilmesi için çeşitli kaygılardan uzaklaşmaları ve kurtulmaları gerekir. Yeni yönetim olarak bunları değiştirebilecek proje ve uygulamalarımız var. Kucaklayıcı olmak ve herkesin Rektörü olabilecek çalışmalar ve işler yapabilmek hedeflerim arasındadır.


Üniversitenin bir ayağı da halka yapılan hizmet mesela Tıp Fakültesi. Kocaeli halkı için ne tür çalışmalarınız olacak?
Özellikle bu ilin yetiştirdiği bir insan olarak Üniversitemizin halk ile bütünleşmesini sağlayacak buluşmalar benim hayalimdir. Benim sevdamdır. Kültürel, sosyal, sağlık, ticari ve sınai faaliyetlerle ilgili gereken ihtiyaçları belirleyecek yeni bir yer olacak ÜNİ-KENT birimini açmayı düşünüyorum. Halkımızın üniversite ile ilişkileri daha çok sağlık konusunda olduğu için, bu ilişkileri kolaylaştıracak çalışma ve gayretlerde bulunacağım. Örneğin üniversitenin Tıp Fakültesi bölümü için il merkezinde irtibat noktaları olacak. Bu noktalar kampüse çıkmadan çözüm üretecek ve şehirde ön müracaat birimi şeklinde görev yapacak. Bu şekilde halkımızın bir kısmı kampüse gelmeden sorunlarını çözebilecek ve herkesin kampüse çıkma ihtiyacı kalmayacaktır. Hem doktorlar hem de halk daha konforlu hizmet alabilecektir. Kampüse gelen hasta ve yakınlarının park sorunları da çözülecektir.


Bu güzel ve kaliteli hizmetleri yapabilmek için atanmak ve Rektör olmak gerekir bunun bir aşaması da Ankara’dan geçiyor. YÖK'le, Ankara ile ilişkileriniz nasıl?
Bilindiği gibi, Rektörlük işi seçim aşamasında da ve yönetim aşamasında da üniversite, şehir ve Ankara ekseninde entegre bir süreçtir. Bende çalışma ve gayretimi bu eksende sürdürüyorum. Elbette önce Üniversite hocalarının güven ve gönlünü kazanmayı çalışıyorum. Şehir ve Ankara ile temaslarım beraber yürüyor. Bazı adaylar bu sıralamayı bozarak önce Ankara'yı ön plana çıkaran gayretler içindeler. Bu şekilde hocalarımızı etkilemeye çalışıyorlar. Bunu yanlış buluyorum. Böyle bir yaklaşım hocalarımızı rahatsız ettiği gibi Ankara’yı da rahatsız eder. Ankara ile ilişkiler söz konusu olunca açık söyleyeyim benden daha doğrudan temas kurabilecek kimse yoktur. Çünkü hasbel kader Türkiye'yi yöneten çekirdek kadro ile 70'li yıllarda beri MTTB (Milli Türk Talebe Birliği) ile başlayan 40 yıllık dostluğum bulunuyor. Fakat ben bunu öne sürmüyorum.


Teşekkür ederiz son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Son olarak şunu demek istiyorum; Üniversitemiz, ilimiz ve ülkemiz ne bekliyor ve neyi özlüyorsa onu sağlamak ve onu gerçekleştirmek için yola çıktık. Ekibimle ve arkadaşlarımla. Bu güzellikleri hep birlikte yaşamayı diliyor ve hedefliyorum
Böylesi keyifli bir söyleşinin ardından Gümüşer, “Hocamızla keyifli bir sohbet oldu. Ortamda öyleydi. Çözüm masası, ÜNİ-KENT, Akademisyenler ve öğrenciler için farklı plan ve görüşleri var. Halk içinde özellikle hastane ile işi olanlar içinde güzel düşünceleri var. Hep birlikte göreceğiz.”Öğrencilerimizin ve akademisyenlerimizin iletemedikleri ve varsa başka talepleri bana rahatça ulaşabilirler. Hocamıza iletip klasörleri arasında bulunmasını sağlayabilirim. Konu ile ilgili köprü olabileceğimi sizlere iletmek ve söylemek isterim. Diğer Rektör adaylarımız dilemeleri halinde onlarla da böylesi keyifli söyleşilere hazırız” diyerek bu haftaki yazısını böyle sonlandırdı.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem